Fed kripto paralar için uyarıda bulundu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed kripto paralar için banka düzenleyicilerine uyarıda bulundu. Amerika merkez bankasının üst düzey bir memuru bankalar ile ilgili düzenlemede düzenleyici makamların kriptoparalar ve stabailcoinlere dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Bu söylemin ardından bankalar arka arkaya açıklamalar yaparak müşterilerine kripto paralara özellikle de bitcoine dayalı ürünler sunma planları olduğunu duyurdular.

Fed kripto paralar uyarısı

 Amerika Merkez Bankası başkan yardımcısı Randal Quarles geçen hafta bir konferansta kripto paralar ile ilgili konuştu. Quarles bankalarla ilgili düzenleme yapmakla yetkili olanların stabil coinler ve kripto paralar konusuna çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Quarles, 2017 yılında Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu üyesi olarak göreve yapmış ve o yıl 13 Ekim’de Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak yemin etmişti. Kendisi aynı zamanda Finansal İstikrar Kurulu (FSB) başkanı.

Quarlesin sözlerinin ardından, Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi ABD’deki birkaç banka varlıklı müşterilerine kripto para birimlerine, özellikle de bitcoin’e dayalı yatırım ürünleri sunacaklarını duyurdular.

Quarles, kripto para birimlerinin ve stablecoinlerin yükselişinin finansal piyasalardaki “en ilginç gelişmelerden biri” olduğunu söylüyor. Ancak özellikle bu konudaki açıklamaların sağlaml olup olmadığına dikkat çekiyor:

Bu konularla ilgili yapılan çok sayıda politik konuşmaların yeteri kadar sağlam bir temele dayandığını düşünmüyorum Teknolojinin acımasız yürüyüşü finansal sistem için hem büyük bir fırsattır hem de aynı zamanda  denetleyici bir zorluktur

Federal Rezerv’in üst düzey denetleyici yetkilisi olan Quarles, politika yapıcıların geçen yıl zamanlarının çoğunu Covid-19  mücadelesine harcadıklarını ve kripto para birimi düzenlemesine girmek için fazla zamanlarının olmadığını itiraf etti

“Geçen yıl bu sorunlara dikkat çekerken insanların düşünmesi gereken pek çok başka şey oldu diyerek şöyle devam etti:


Önümüzdeki bir veya iki yıl boyunca , stabilcoinler tarafından yaratılacak olan sorunlar hakkında gerçekten dikkatlice düşünmeliyiz

Fed Başkan yardımcısının kripto paralar ve stabil coinler hakkındaki uyarısının ardından yapılan açıklamalara bakılırsa bankalar zaten bu işin epey içine girmiş durumda. Bankacılık düzenlemesi yapacak kurumların nasıl bir politika ile hareket edeceği merak konusu oldu.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Fed kripto paralar için uyarıda bulundu!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.