1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain savaşında ABD mi Çin mi önde?

Blockchain savaşında ABD mi Çin mi önde?

Blockchain savaşında ABD mi Çin mi önde?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünya milli gelir sıralamasında ABD 1’inci Çin ise 2’nci büyük ekonomi. Blockchain savaşında ise Çin’in açık ara önde olduğunu görüyoruz. İstatistikler için haberimizin içeriğine bakmanızı tavsiye ediyoruz.


Blockchain savaşında Çin açık ara önde

Biri geçtiğimiz yıl Temmuz ayının sonuna doğru ABD senatosunda diğeri ise Ekim 2020’de Çin Meclisinde dile getirilmiş iki ayrı alıntıyı siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istiyoruz. Bu alıntılar ABD ve Çin’in blockchain konusundaki politikalarını net biçimde özetliyor.

İlk ifadeler kripto para tabanlı finans şirketi Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire’ye ait:

“ABD’de inovasyonun önünü açacak gelişmelere hayati derecede önemlidir. Kongre milli bir politika geliştirmeli ve dijital varlıkları yeni bir yatırım sınıfı olarak tanımlamalı. Uygun kurallar ve muafiyetler belirlemeli. ABD Dijital varlıklar için milli bir politika geliştirilmezse korkarım ki bu kritik teknolojide ABD dünya liderliğini kaybedecektir. ABD bu konuda geriye düşecek ve dijital varlıkların ekonomideki dönüşümünden faydalanamayacaktır.”

Diğer ifade ise Çin Devlet Başkanı ve aynı zamanda Çin Komünist Parti Lideri Xi Jinping’e ait.

“Blockchain teknolojisi endüstriyel dönüşümde önemli bir rol oynayacak. Bu konudaki teknolojik gelişmeler desteklenmeli… Çin’in blockchain teknolojisi konusunda lider pozisyonda yer alması gerekiyor.”

Aslında yukarıdaki iki ifadenin muhtevasındaki farklılık, ABD ve Çin arasındaki blockchain savaşının pozisyonunu net biçimde ortaya seriyor. Ancak yine de verilere bakmakta yarar var.

ABD merkezli Arkansas Üniversitesi tarafından hazırlanan blockchain raporu, dikkate değer sonuçlar gösteriyor. ABD ve Çin tarafından tarafından yapılan patent başvuruları, iki ülkenin blockchain teknolojisindeki konumunu net biçimde sergiliyor. Çin merkezli yapılan patent başvurusu sayısında son iki yılda olağan üstü artış dikkat çekiyor.

Blockchain savaşında Blockchain savaşında ABD mi Çin mi önde?

İki ülkenin 2014-2020 yılları arasında uluslararası patent sınıflandırmasına göre yapılan patent başvurusu sayıları ise farklı bir perspektif sunuyor. İki ülkenin blockchain ile ilgili patent başvuruları G06, H04 ve G07 sınıflarında yoğunlaşıyor.

i- G06: Bilişim, hesaplama ve sayma (Computing, calculating, counting)

ii- H04: Elektrik iletişim tekniği (Electric communication technique)

iii- G07: Kontrol cihazları (Checking devices)

Bu 3 sınıftaki dağılımı aşağıdaki tabloda görüyoruz

Çin 3 sınıflandırmada da önde gözüküyor. Ayrıca Çin merkezli patent başvurularının, G06, bilişim, hesaplama ve sayma (computing, calculating, counting) sınıflandırmasında yoğunlaştığını görüyoruz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.