1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’in El Salvador’a faydaları devam ediyor! Peki nasıl?

Bitcoin’in El Salvador’a faydaları devam ediyor! Peki nasıl?

Bitcoin’in El Salvador’a faydaları devam ediyor! Peki nasıl?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyada Bitcoin’i resmi parası yapan ilk ülke olan El Salvador’a Bitcoin’in faydaları devam ediyor. Detaylar haberimizde.

Bitcoin’in El Salvador’a desteği devam ediyor! Peki nasıl?

Lider kripto para birimi Bitcoin, geçtiğimiz yıla kadar bireysel ve kurumsal olarak benimsenmeye ve büyümeye devam ediyordu. Miami 2021 Bitcoin Konferansı’nda El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, büyük bir çıkış yaptı ve gözleri kendisine çevirdi. Dünyada ilk defa bir ülkenin devlet başkanı Bitcoin’i resmi para birimi haline getireceklerini açıkladı.

Kripto para dünyasından büyük destek alan El Salvador ve Nayib Bukele, geleneksel finansın aktörleri tarafından ise eleştiri yağmuruna tutuldu. geembi.com Sonuç olarak 7 Eylül 2021’de El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başladı.

O günlerde dünyada pek çok insanın adını bile bilmediği bu Orta Amerika ülkesi bir anda dünyanın gündemine oturdu. Devlet Başkanı Nayib Bukele ise süreci sosyal medyadan büyük bir ustalıkla yönetti. Bitcoin şu anda El Salvador’da neredeyse her noktada ödeme aracı olarak kullanılabiliyor. Ülke nüfusunun büyük bir bölümünün Bitcoin’den önce bir banka hesabı dahi yoktu. Şu anda insanlar ülkenin kendi Bitcoin cüzdanını kullanıyor.

İlgili: El Salvador’da Bitcoin kullanımının geldiği seviye!

Bitcoin sayesinde tanınırlığı artan ülkede turist patlaması yaşanıyor. Merkez Bankası Başkanı Douglas Rodríguez bir televizyon röportajında, bu yılın ilk çeyreğinde fazla gelir bırakan 521.000 turist aldığını söyledi. Bu rakamın Salvador ekonomisine etkisi ise 352 milyon dolardan fazla.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Bu rakam, 197.000 turistin girdiği ve 235,6 milyon dolar harcadığı 2021 yılının aynı dönemine göre %165’lik bir artışa denk geliyor. Rodríguez, 2021 yılında Salvador’a gelen toplam turist sayısının 1,4 milyon olduğunu 2022’de bu sayısının iki katına çıkmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

“2021’de 1,4 milyon turist girdi ve gittiğimiz hızla bu yıl bu rakamı ikiye katlamamız çok muhtemel”

BCR başkanı ülkede ortalama sekiz gün kalan turistlerin, çoğunlukla konaklama, restoranlarda tüketim, ulaşım ve turistik faaliyetler olmak üzere günde yaklaşık 108 dolar harcadıklarını ve ödemeleri Bitcoin ile yaptıklarını belirtti.

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 29,517 dolardan işlem görüyor. BTC’nin toplam piyasa değeri ise şu anda 562 milyar dolar.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Canlı Bitcoin fiyatı

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

Bitcoin’in El Salvador’a faydaları devam ediyor! Peki nasıl?

 

 

Kaynak

 

Etiketler: