1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin’i sat, Ethereum al

Bitcoin’i sat, Ethereum al

Bitcoin’i sat, Ethereum al
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

“Bitcoin’i sat, Ethereum al”. Finans dünyası için araştırmalar ve makaleler yayımlayan Seeking Alpha, bu başlıkla bir araştırma hazırladı. Site, bu iki varlığın performansını kıyaslayarak böyle bir sonuca varıyor. Söz konusu makalenin ayrıntıları ile BTC ve ETH performans kıyaslamasına bakalım.


Bitcoin’i sat, Ethereum al

Bitcoin piyasa değeri açısından kripto alanının lideri. Ancak maalesef BTC yatırımcıları pozisyonlarının pozitife döndüğünü görmek için çok uzun süre beklemeli. Bundan dolayı Bitcoin’in yatırımcısına zenginlik sağladığı dönem görece olarak çok kısa oluyor. Aşağıdaki grafik de buna dikkat çekiyor.

Bitcoin’i sat, Ethereum al

Grafik analizi: The Income Machine

Özellikle de 2017 zirve döneminde BTC alan yatırımcılar çok büyük kayıplar yaşadı. Tabii bu kayıpların telafisi de yıllar sürdü. Bundan dolayı JPMorgan CEO’su Jamie Dimon Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak adlandırmıştı. Tabii piyasa yükselince de hatasını kabul etti.

Şimdi 2020 yılının sonundan başlayan BTC yükselişine bakalım. Lider kripto para sonra 6 aylık zaman zarfından yüzde 250’den fazla değer kazandı.

Bitcoin’i sat, Ethereum al

Kaynak: The Income Machine

İlgili – Satoshi Nakamoto kimdir? Bitcoin yapay zeka ürünü mü?

Bu grafikteki yükseliş dikkat çekici. Ancak yine de Bitcoin ile ilgili yapılan 100,000 dolar, 50,000 dolar ve hatta 1 milyon dolar gibi tahminlere yaklaşmıyor bile. Zaten burada dile getiren “tahmin” ifadesinin kendisi de sorunlu.

Bu açıdan Bitcoin üzerinden muhteşem pozisyonlar yakalama ihtimali çok nadir hallerde görülüyor. BTC tarihi de bunu gösteriyor. Budan dolayı da piyasanın diğer alanlarında yeni fırsatlara da bakmak gerekiyor.

Bitcoin’i sat, Ethereum al

Grafik analizi: The Income Machine

İlgili – Piyasada en çok sorulan soru: Bitcoin mi Ethereum mu?

Seeking Alpha sitesi de bundan dolayı Ethereum grafiğine ve ETH-USD paritesine bakıyor ve gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Daha geniş pazarlarda daha makul değerlemelere ve gerçek fayda için artan potansiyele izin veren koruyucu bir önlem olarak.”

Ethereum Nisan ayının sonundan bu yana güçlü bir ralliden sonra 3,200 doların biraz altı ve 3,500 doların bir az üstüne çıkan kısa süreli bir konsolidasyon yaşıyor.

Momentum göstergeleri açıkça pozitif. RSI indikatörü de orta seviyelerde ve çok sağlıklı görünüyor. Bu da Ethereum’a yeni rekorlar için gerekli itme gücünü sağlayabilecek bir güç verebilir.

Bitcoin’de ise durum böyle değil. BTC birkaç defa kritik 50,000 dolar seviyesinin altına düştü ve bu seviyenin altına devam eden kırılma da lider kripto paranın piyasa durumuna psikolojik etki edebilir.

Bu iki varlığın kripto piyasasında farklı amaçlarla yola çıktığını unutmamak gerekiyor. Ethereum, üzerinde uygulamalar kurulabilen merkezsiz bir ağ çalıştırıyor.

Bitcoin ise en basit haliyle piyasaya fiat para alternatifi sunuyor. Ethereum’un burada göreceli olarak kullanımdan gelen bir avantajı var. Bu da son yaşanan çok boğa dönemine güç veren başlıca faktör. Bundan dolayı da Seeking Alpha sitesi yatırımcılarına BTC-USD pozisyonlardan çıkma ve ETH-USD pozisyonları açma tavsiyesinde bulunuyor.

Kaynak