Piyasada en çok sorulan soru: Bitcoin mi Ethereum mu?

AVAX neden yükseliyor? Yükseliş devam edecek mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son günlerde Bitcoin’in toplam piyasa içerisindeki payı azalırken Ethereum’un pastadan aldığı pay artıyor. Sizce Bitcoin mi yoksa Ethereum mu daha popüler?


Bitcoin mi Ethereum mu?

Bitcoin ve Etehereum 2021 yılının ilk 5 ayında çok iyi bir yatırım aracı oldu. S&P-500’e kıyasla Bitcoin ve Ethereum yatırımcılarına çok daha fazla kazandırdı.

Kripto para piyasalarına giriş yapan yatırımcılar, piyasaları Bitcoin sayesinde tanıyorlar. Piyasaya girince çok geniş bir dünya ile karşılaşıyorlar. CoinGecko incelemesinde olan 7,000’in üzerinde kripto para bulunuyor. Bitcoin harici tüm kripto paralar altcoin olarak adlandırılıyor.

Bitcoin ile piyasa ile tanışan yatırımcılar, daha sonra başta Ethereum olmak üzere diğer kripto varlıklarla portföylerini çeşitlendiriyorlar. Birçok yatırımcının Bitcoin’den sonraki ilk tercihi Ethereum oluyor.

Lütfen Bkz: Ünlü editörden akıllara ziyan Bitcoin fiyat tahmini

Son günlerde ABD merkezli Google trafiğinde Ethereum’un Bitcoin’i yakaladığını görüyoruz. Google trafiğini referans aldığımızda Ethereum’un da en az Bitcoin kadar popüler olduğunu görüyoruz.

Bitcoin 21 milyonluk arz kısıdı ile alternatif bir “değer birikim aracı” olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle Bitcoin taraftarları, Bitcoin’e dijital altın lakabı taktılar.

Ethereum’un ise daha fonksiyonel bir görevi var. Birçok altcoin, Ethereum blockchain’i üzerinden hayat buldu. ERC20 token’ları adı verilen bu altcoin’ler, Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. Birçok altcoin Ethereum sayesinde hayat bulduktan sonrasında kendi blockchain’lerini geliştirdiler.

Ethereum ağı ayrıca birçok akıllı sözleşmeye, DeFi platformlarına, dApps’lere  (uygulama) ve stabil coinlere ev sahipliği yapıyor.

Yukarıdaki özelliklerinden dolayı Ethereum taraftarları, Ethereum’a “dünya bilgisayarı” lakabını taktılar.

Ethereum’un yukarıda bahse konu olan özellikleri sayesinde kripto para piyasalarında inovasyon ve yeniliğe öncülük yaptıyor.

Ethereum’un Bitcoin karşısındaki en büyük avantajı!

Ethereum ve Bitcoin ağları hali hazırda PoW (iş yükü) adı verilen bir algoritma ile yönetiliyor. PoW sistemi ciddi enerji ve donanım gücü sarfiyatına neden oluyor. Öyle ki Bitcoin blockchain’i Avusturya ekonomisinin yıllık elektrik tüketimine denk gelen enerji tüketiminde bulunuyor.

Lütfen Bkz: Mahkemeden ABD’li Bitcoin yatırımcılarına kötü haber!

Ne yazık ki PoW sistemi, sürdürülebilir ve rekabetçi bir blockchain işletim sistemi değil. Ethereum, PoW sistemini terk ederek daha etki bir yöntem olan PoS’a (varlık yükü) geçmeyi planlıyor. PoS sistemi Ethereum’u Bitcoin karşısında bir adım daha öteye taşıyor.

Aşağıdaki grafikte 2020’den beri ETH/BTC paritesindeki değişimi görüyoruz. Ethereum’un Bitcoin karşısında değer güç kazandığı dikkat çekiyor.

bitcoin mi ethereum mu Piyasada en çok sorulan soru: Bitcoin mi Ethereum mu?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Piyasada en çok sorulan soru: Bitcoin mi Ethereum mu?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.