1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Mahkemeden ABD’li Bitcoin yatırımcılarına kötü haber!

Mahkemeden ABD’li Bitcoin yatırımcılarına kötü haber!

Mahkemeden ABD’li Bitcoin yatırımcılarına kötü haber!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Reuters tarafından son dakika olarak duyurulan haber, ABD’li Bitcoin yatırımcılarının pek de hoşuna gidecekleri cinsten değil. Haber, ABD’de bir federal mahkeme tarafından verilen kararla ilgili.


Mahkemeden ABD’li Bitcoin yatırımcılarına kötü haber!

ABD’de bir federal mahkeme ABD Maliyesine (IRS) hukuk literatürüne John Doe Sommons (John Doe Celbi) olarak geçen bir yetkilendirme verdi. Bu yetkilendirme sayesinde IRS, ABD merkezli kripto para borsası Kraken’den Bitcoin ve kripto para üzerinden işlem yapanlarının gerçek kimliklerini isteyebilecek.

2016-2020 yılları arasında 20 bin dolar ve üzerinde Bitcoin ve kripto paralar üzerinden işlem yapan ABD’li yatırımcılar, vergi yükü ile karşı karşıya kalacaklar. Bu kişiler diğer tüm vatandaşlar gibi Bitcoin ve kripto paralar üzerinden elde ettikleri gelirleri vergilendirmek zorundalar.

Lütfen Bkz: Ünlü editörden akıllara ziyan Bitcoin fiyat tahmini

ABD’nin kurucularından 6’ncı Başkan Benjamin Franklin’e  (100 dolarlık banknotların üstünde resmi olan ABD Başkanı) atfedilen bir söz var!

bitcoin yatırımcılarına kötü haber Mahkemeden ABD’li Bitcoin yatırımcılarına kötü haber!

“Yeni Anayasamız artık oluşturulmuştur ve kalıcılık vaat eden bir görünüme sahiptir; ama bu dünyada ölüm ve vergiler dışında hiçbir şeyin kesin olduğu söylenemez.”

Yukarıda da belirtildiği gibi 2016-2020 yılları arasında 20 bin dolar ve üzeri Bitcoin ticareti yapan ABD’li mükellefler yaptıkları bu işlem karşılığında vergi ödemek zorunda kalacak.

IRS üst düzey bürokratlarından David Hubbert, “Kripto para birimi ile işlem yapanlar diğer vergi mükellefleri gibi vergi yükümlülüklerini yerine getirmelidir” açıklamasında bulundu.

Kaynak