fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin’de Stop-Loss kullanmak ne zaman felakete dönüşür?

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmak ne zaman felakete dönüşür?

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmak ne zaman felakete dönüşür?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmanın öneminden bahseden yazılar okumuşsunuzdur. Zararı durdurmanın en iyi yolu olan Stop-Loss emri ciddi sorunları da beraberinde getirebilir.


Bitcoin ve diğer kripto paralar yüksek volatiliteli varlıklardır. Bu yüzden alım satım konusuna temkinli yaklaşmakta fayda var. Zira kısa süreli al-sat yapan bir yatırımcıysanız büyük karlar elde edebileceğiniz gibi ciddi zarara da girebilirsiniz. Zararı sınırlı seviyede tutmak için kullanmanız gereken bir yöntem var: Stop-Loss emri

Stop-Loss Emri nedir?

Yükseleceğini düşündüğünüz bir kripto parayı satın aldınız. Ancak fiyat, beklentinizin aksine düşebilir de. Böyle durumlarda zararı minimize etmek için kullanmanız gereken yöntemin adı Stop-Loss. Bitcoin şu aralar 59,500 dolar seviyesinde. Biz yuvarlak hesap 59,000 dolar diyelim. Yükseleceğini düşünerek bir miktar Bitcoin aldınız. Ancak her yatırım risk barındırır ve bu işte kazanmak olduğu kadar kaybetmek de var.

Kimi analistler Bitcoin’in 50,000 dolara kadar gerileyebileceğini belirtiyor. Siz 59,000 dolardan alım yaparsanız ve fiyat o kadar gerilerse yaklaşık %20 oranında kayıp yaşarsınız. Bunu engellemenin yolu makul bir seviyeden Stop-Loss emri koymaktır. Uzmanlar genelse Stop-Loss seviyesini %5’e çekerler. Yani 59,000 dolardan aldığınız Bitcoin’i, işlerin kötü gitmesi riskine binaen 55,000 dolara satış emri girmekten bahsediyoruz.

Dogecoin’deki bu tehlikeye dikkat

Bunu yaptığınızda Bitcoin fiyatı düşmeye başladığında, elinizdeki BTC %5 zararla satılacak. Fiyat daha fazla düştüğünde ise daha ucuz fiyattan daha fazla sayıda BTC alabileceksiniz. Stop-Loss’un ilk amacı zararı minimize etmek, ikinci amacı ise değeri düşen varlığı daha çok miktarla geri toplamaktır.

Geleneksel piyasalarda bu yöntem oldukça işe yarar. Zira bu tür olgunlaşmış piyasalarda beklenmedik sert fiyat hareketleri pek gözlemlenmez. Değeri azalacak olan bir varlık sakin sakin azalış eğilimine girer. Stop-Loss emriniz çalışır, elinizdeki varlığı makul bir zararla nakite dönüştürürsünüz. Sonrasında ise aynı varlığı daha ucuz fiyattan satın alma imkanınız olur.

Bitcoin’de Stop-Loss Kullanmanın Tehlikeleri

Bitcoin vahşi fiyat hareketlerinin sergilendiği son derece ham bir piyasa. İdeal yatırımcı karakteristiği henüz yerleşmedi. Likiditesinin görece az oluşu, piyasayı manipülasyona açık hale getiriyor. Dahası geleneksel piyasalarda günlük %0.5’lik değişim bile yüksek kabul edilirken Bitcoin’in %5lik fiyat hareketleri olağan hale geldi.

59,000 dolardan Bitcoin aldınız ve 55,000 dolara Stop-Loss koydunuz. Kafanız rahat, gece huzurla başınızı yastığa koydunuz. Sabah uyandığınızda bir baktınız ki Bitcoin 5,000 dolar aşağı, 5,000 dolar da yukarı olmak üzere 10,000 dolarlık mum atmış. Fiyat 55,000 dolara inip sizin Stop-Loss’unuzu çalıştırmış, sonra 59,000 doları da geçerek 59,500 dolara çıkmış.

Artık 2 kat zarardasınız. Zira elinizdeki varlığı hem ucuza sattınız, hem de artık o varlık ilk aldığınız halden daha pahalı! Çözüm Stop-Loss koymamak mı derseniz, o da değil. 

Peki Sonuç?

Sonuçta bu piyasa gerçekten vahşi. Temkinli olsanız da olmasanız da zarar edebilirsiniz. Son olarak son günlerde yaşanan sert fiyat hareketine göz atalım:

Bitcoin'de Stop-Loss Bitcoin'de Stop-Loss kullanmak ne zaman felakete dönüşür?

10 bin dolarlık ve 5 bin dolalık dalgalanmalar, Bitcoin için oldukça olağan.

Kısa vadeli alsat yapan yatırımcılar için Stop Loss da bazen çözüm olamayabiliyor. Hele bir de kaldıraç kullanılıyorsa daha vahim sonuçlarla karşılaşılabilir. .

Ethereum için mükemmel bir adım!

  • Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez – Bilgilendirme amaçlıdır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.