fbpx
promodex_koinmedya_banner_1440x90
promodex_koinmedya_banner_1440x90
BTC : 572801 ₺ ETH : 43752 ₺ XRP : 10.252 ₺ LTC : 1990.1 ₺ USDT : 13.593 ₺ XLM : 3.42 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye

Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye

Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasına yeni girenlere ve girmeyi düşünenlere, öncelikle göz önünde bulundurmalarında fayda gördüğümüz mevzular var. Gelin bunlara kısaca göz atalım.


Kripto para piyasasına yeni girenlerine Rehber

Bitcoin 2017 yılının ikinci çeyreğinde tüm Dünya’nın gündemine oturdu. Ana haber kanallarından yaygın haber sitelerine kadar dört bir köşede Bitcoin haberleri yer alıyordu. Bu aslında BTC’nin tabana yayılması için katalizör vazifesi gördü. Farkındalık arttı ve daha çok kişi bu sektör ile ilgilenmeye başladı.

2017’nin ikinci yarısını kolay yoldan para kazananları izleyerek geçiren büyük bir kitle sonunda zincirlerini kırdı ve sektöre girmeye karar verdi. Ancak Bitcoin’in bu yeni gelenlere büyük bir süprizi vardı. 2018 yılı Bitcoin’in %84 değer kaybettiği bir yıl oldu. Şimdi artık bundan sonrasına bakalım. Yeni yatırımcı ne yapmalı?

Birinci Adım: Öğrenmek

Eğer Bitcoin’e bu yıl yani 2021 yılında yatırım yapmaya karar verdiyseniz 2018’de girenlere göre daha şanslı olduğunuzu belirtmek gerekiyor. Öncelikle 2018’deki çöküşü gördük ve tecrübe kazandık.

Yapılan araştırmalar, son dönemde yatırımcıların büyük kısmının yatırımlarını Bitcoin’den ziyade altcoinlere yönelttiğini gösteriyor. Bu yüzden hangi altcoinlere yatırım yapacağınızı çok iyi seçmelisiniz. 2018 yılında hatırı sayılır bir sermaye ICO bataklığında yok olup gitti. 2021 yılında en azından yüksek risk içeren ICO alanına adım atmamış olacaksınız.

Yatırım yapılacak kripto paranın projesi, ekibi ve zaman içinde yaptıkları geliştirmeler dikkatle takip edilmeli. Kendi topluluğu ile iletişimi zayıf olan, yol haritası üzerinde belirlenen geliştirmeleri zamanında yapmayı beceremeyen projelerden uzak durmakta fayda var.

Psikoloji Yönetimi ve Zamanlama

İnsanların kripto para sektörüne girmek istemesindeki ana etmen kısa sürede büyük kar oranları elde etmek. Bu bir sır değil ve sektörle adım atılmasının ardında hep bu etmen var. Bu yüzden en büyük risk sabırsızlık. Öncelikle hiç kimse kaybettiğinde pişman olacağı sermayeyi bu alana kaydırmamalı. Büyük kar oranları vadeden her sektör aynı zamanda zarar oranları da vadetmiş olur. Özellikle acemilik döneminde büyük sermayelerin bu alana kaydırılmaması gerekir.

2018 yılında Bitcoin sektörüne girenlerin çok büyük bir kısmı mevcut durum itibariyle karda. Lakin şöyle de bir durum var ki Bitcoin alıp 2-3 yıl bekleyen kimsenin zarara uğramadığı da bir gerçek. Hatta diyebiliriz ki Bitcoin alıp 3.5 yıl boyunca Hodl eden bir çok yatırımcı yüzlerce kat ve hatta binlerce kat kar etti.

Belki sizler de görmüşsünüzdür bir yatırımcı 2011 yılında tanesi 0.06 dolardan aldığı Bitcoin’i 0.30 dolardan sattığını belirtiyordu. Bu aslında 5 kat kazanmak demek. Ancak aynı yatırımcı Bitcoin’in birkaç ay sonra 8 dolar gibi inanılmaz bir rakama ulaştığından ve bu fırsatı kaçırdığından yakınıyordu. 0.06 dolardan alınan bir ürün 8 dolardan satılıyorsa ortada 133 kat kâr var demektir. 8 dolara çıktığında 133x kâr bırakan bir ürünün 2021’de BTC  64.000 dolara çıktığında kaç kat kâra ulaştığının hesabını sizlere bırakıyorum.

Üçüncü Kriter: Tüm Yumurtaları Tek Sepette Toplamayın

Sektör doğası gereği aşırı volatil. Düşerken düşüşün dibi yokmuş gibi gelir, yükselirken ise yükselişin sınırı görülmez. Yatırımcı her olasılığa karşı uyanık olmak zorunda. O yüzden satın aldığınız bir kripto paraya mutlaka Stop-Lose emri girin.

Ayrıca sermayenizi tek bir kripto paraya emanet etmeyin. Sermayenizin birden fazla kripto paraya dağıtılması durumunda yükselen kripto paraları satıp kar alabilir ve diğerinin de zamanla yükselmesini bekleyebilirsiniz. Sert düşüşler geldiğindeyse asla paniklemeyin. Burada önemli olan şudur ki kripto paranızın projesi sağlam olduğu müddetçe orta-uzun vadede kazandıracaktır.

Kripto para piyasasına yeni girenlere kısa bir hatırlatma: Yatırımlarınıza çevrenizden aldığınız bilgiler ile değil kendi araştırmalarınız sonucunda karar verin.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.