Loading...
btc
BTC
0.93%
Bitcoin
70.661,58 USDT
eth
ETH
0.24%
Ethereum
3.510,72 USDT
bch
BCH
-1.61%
Bitcoin Cash
604,21 USDT
xrp
XRP
-0.3%
Ripple
0,61 USDT
ltc
LTC
-1.87%
Litecoin
96,93 USDT
bnb
BNB
3.13%
Binance Coin
623,50 USDT
sol
SOL
-0.47%
Solana
171,56 USDT
avax
AVAX
0.13%
Avalanche
46,08 USDT
ada
ADA
-0.51%
Cardano
0,58 USDT
dot
DOT
0.28%
Poladot
8,41 USDT
doge
DOGE
2.73%
Doge Coin
0,20 USDT
shib
SHIB
0.17%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasına yeni girenlerin ve girmeyi düşünenlerin, öncelikle göz önünde bulundurmalarında fayda gördüğümüz mevzular var. Gelin bunlara kısaca göz atalım.


Kripto para piyasasına yeni girenlere tavsiyeler

Bitcoin (BTC) 2017 yılının ikinci çeyreğinde tam anlamıyla ilk kez tüm dünyanın gündemine oturdu. Ana haber kanallarından yaygın haber sitelerine kadar dört bir köşede Bitcoin haberleri yer alıyordu. Bu aslında BTC’nin tabana yayılması için katalizör vazifesi gördü. Farkındalık arttı ve daha çok kişi bu sektör ile ilgilenmeye başladı.

2017’nin ikinci yarısını kolay yoldan para kazananları izleyerek geçiren büyük bir kitle sonunda zincirlerini kırdı ve sektöre girmeye karar verdi. Ancak Bitcoin’in bu yeni gelenlere büyük bir süprizi vardı. 2018 yılı Bitcoin’in %84 değer kaybettiği bir yıl oldu.

Bu örneğin bir benzerini ise Mart 2020’deki koronovirüs kaynaklı çöküş ve 2021’deki 69.000 dolarlık son ATH sonrasında yavaş yavaş yaşanan çöküşte de gördük. Şimdi artık bundan sonrasına bakalım. Yeni yatırımcı ne yapmalı?

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye

Bitcoin’de para kaybetmemek içn birinci adım: Öğrenmek

Eğer Bitcoin’e bu yıl yani 2022 yılında yatırım yapmaya karar verdiyseniz 2018’de girenlere göre daha şanslı olduğunuzu belirtmek gerekiyor. Öncelikle 2018’deki çöküşü gördük ve tecrübe kazandık.

Yapılan araştırmalar, son dönemde yatırımcıların büyük kısmının yatırımlarını Bitcoin’den ziyade altcoinlere yönelttiğini gösteriyor. Bu yüzden hangi altcoinlere yatırım yapacağınızı çok iyi seçmelisiniz. 2018 yılında hatırı sayılır bir sermaye ICO bataklığında yok olup gitti. 2022 yılında en azından yüksek risk içeren ICO alanına adım atmamış olacaksınız.

Yatırım yapılacak kripto paranın projesi, ekibi ve zaman içinde yaptıkları geliştirmeler dikkatle takip edilmeli. Kendi topluluğu ile iletişimi zayıf olan, yol haritası üzerinde belirlenen geliştirmeleri zamanında yapmayı beceremeyen projelerden uzak durmakta fayda var.

Psikoloji Yönetimi ve Zamanlama

İnsanların kripto para sektörüne girmek istemesindeki ana etmen kısa sürede büyük kar oranları elde etmek. Bu bir sır değil ve sektörle adım atılmasının ardında hep bu etmen var. Bu yüzden en büyük risk sabırsızlık. Öncelikle hiç kimse kaybettiğinde pişman olacağı sermayeyi bu alana kaydırmamalı. Büyük kar oranları vadeden her sektör aynı zamanda zarar oranları da vadetmiş olur. Özellikle acemilik döneminde büyük sermayelerin bu alana kaydırılmaması gerekir.

İlgili: Borsalarda mum çubuklarının önemi ve verdiği kritik tüyolar!

Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye

2018 yılında Bitcoin sektörüne girenlerin çok büyük bir kısmı mevcut durum itibariyle karda. Lakin şöyle de bir durum var ki Bitcoin alıp 2-3 yıl bekleyen kimsenin zarara uğramadığı da bir gerçek. Hatta diyebiliriz ki Bitcoin alıp 3.5 yıl boyunca Hodl eden bir çok yatırımcı yüzlerce kat ve hatta binlerce kat kar etti.

Belki sizler de görmüşsünüzdür bir yatırımcı 2011 yılında tanesi 0.06 dolardan aldığı Bitcoin’i 0.30 dolardan sattığını belirtiyordu. Bu aslında 5 kat kazanmak demek. Ancak aynı yatırımcı Bitcoin’in birkaç ay sonra 8 dolar gibi inanılmaz bir rakama ulaştığından ve bu fırsatı kaçırdığından yakınıyordu. 0.06 dolardan alınan bir ürün 8 dolardan satılıyorsa ortada 133 kat kâr var demektir. 8 dolara çıktığında 133x kâr bırakan bir ürünün 2021’de BTC 69.000 dolara çıktığında kaç kat kâra ulaştığının hesabını sizlere bırakıyorum.

Üçüncü Kriter: Tüm Yumurtaları Tek Sepette Toplamayın

Sektör doğası gereği aşırı volatil. Düşerken düşüşün dibi yokmuş gibi gelir, yükselirken ise yükselişin sınırı görülmez. Yatırımcı her olasılığa karşı uyanık olmak zorunda. O yüzden satın aldığınız bir kripto paraya mutlaka Stop-Lose emri girin.

Kripto para piyasasına yeni girenlere rehber niteliğinde 3 tavsiye

Ayrıca sermayenizi tek bir kripto paraya emanet etmeyin. Sermayenizin birden fazla kripto paraya dağıtılması durumunda yükselen kripto paraları satıp kar alabilir ve diğerinin de zamanla yükselmesini bekleyebilirsiniz. Sert düşüşler geldiğindeyse asla paniklemeyin. Burada önemli olan şudur ki kripto paranızın projesi sağlam olduğu müddetçe orta-uzun vadede kazandıracaktır.

Kripto para piyasasına yeni girenlere kısa bir hatırlatma: Yatırımlarınıza çevrenizden aldığınız bilgiler ile değil kendi araştırmalarınız sonucunda karar verin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.