1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!

Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin yatırımcısı artık eskisi gibi değil! Kripto para piyasasına hakim olan duygu, büyük çöküşten bu yana aşırı korkunun ardından nihayet normale döndü.

İşte Bitcoin yatırımcısının artık korkmadığına işaret eden o veriler!

Kripto para piyasasına hakim olan duygu, mayıs ortasındaki çöküşten bu yana aşırı korkunun ardından nihayet normale döndü.

Bitcoin fiyatını 50.000 dolardan 30.000 dolara düşüren, mayıs ortasında yaşanan büyük piyasa çöküşünden yaklaşık bir ay sonra, traderler arasındaki genel duygu nötr seviyelere doğru yükseliş göstererek normale döndü.

Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!

Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!

En büyük kripto para birimi, mayıs ortasında en kötü piyasa çöküşlerinden birini yaşadı. Tesla CEO’su Elon Musk, Çin kaynaklı FUD ve aşırı kaldıraçlı pozisyonlardan gelen olumsuz haberler, dijital varlığın fiyatında 20 bin dolarlık bir düşüşe neden oldu.

Doğal olarak, bu tür bir hareket, aşırı volatil bir piyasa olan kripto alanında korku ve paniğe neden oldu. Piyasadaki genel duygu, Mart 2020’de yaşanan büyük piyasa düşüşünden sonraki döneme benzer şekilde, yılın en düşük seviyelerini gördü.

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksine göre en dip seviyeleri gördükten sonra, Bitcoin hızlı bir şekilde toparlanmaya başladı. Bir ay içinde, kripto para birimi %30’un üzerinde artış kaydederek, yeniden 40.000 doları gördü.

Bu arada popüler kripto analiz platformu CryptoQuant’a göre, kripto traderlerinin duyguları da normalleşti. Analiz şirketi, bu sonuca, bazı on-chain metrikleri araştırarak ulaştı.

  • İlk metrik, kripto para borsaları arasındaki tüm fonlama oranlarına dayanıyor. CryptoQuant analizine göre, fonlama oranının negatif bölgede olması, traderlerin düşüş beklediğini gösteriyor. Mayıs ortasında gerçekten de bu oran 0’ın altındaydı, ancak son birkaç hafta içinde 0 civarında normal seviyelere geri döndü.
bitcoin yatırımcısı Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!
  • Bir diğer metrik ise, açık pozisyon (open interest*) )sayısı ile ilgili. (*vadesi henüz dolmamış (hâlâ işlem görmekte olan) ve kapatılmamış türev sözleşmelerin sayısı).

Bu metrik son zamanlarda piyasa ile ilgili daha pozitif bir görünüme işaret ediyor. Şöyle ki; çöküş zamanlarında türev piyasalara yeni sermaye girişleri olduğu için, metrik de çöküşten sonra yükseliş gösterdi.

bitcoin yatırımcısı Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!
Bitcoin Borsaları Açık Pozisyonlar – Kaynak: CryptoQuant

 

  • Ayrıca daha fazla yatırımcı daha fazla risk almaya istekli olduğu için, “Borsalarda Tahmini Kaldıraç Oranı” da yükseliyor ve bu da tarderlaerin güvenlerinin normal seviyelere döndüğünü gösteriyor.
bitcoin yatırımcısı Bitcoin yatırımcısı artık korkmuyor!!
Bitcoin Borsaları’nın Tahmini Kaldıraç Oranı – Kaynak: CryptoQuant

 

Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksi de bu verileri destekliyor!

Korku ve Açgözlülük endeksi, hacim, sosyal medya, anketler ve volatilite dahil olmak üzere çeşitli verileri hesaplayan popüler bir ölçümdür.

Bu metriğe göre sonuçlar, 0 (aşırı korku) ile 100 (aşırı açgözlülük) arasında değişir ve en son fiyat gelişmeleri ile hareket etme eğilimi gösterir.

Yani endeks, piyasadaki hakim duygu durumunu ölçerken; korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafına çıktığında ise, düşüşün işareti olarak görülür.

Nitekim Mart 2020’den bu yana en düşük noktayı, 11 Mayıs’da 14 seviyesine düşerek aşırı korku durumunu gösterdi. Ancak Korku ve Açgözlülük endeksi, son günlerde aşırı korku bareminden normal seviyelere geri döndü.

İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!

Bitcoin hala kritik bir bölgede işlem görmesine rağmen, bu endeks dün 40’a yaklaşarak piyasaya hakim duygunun korku bölgesinden giderek uzaklaştığına işaret etti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: