1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!

İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sektörün üst düzey yöneticilerinden biri, BTC fiyatının bundan sonra 40.000 doların altına inmeyeceğini iddia ediyor.

Bitcoin yükselişi devam eder mi?

ABD merkezli çok uluslu finansal hizmetler şirketi Fidelity Investments yöneticilerinden Jurrien Timmer, 14 Haziran’da paylaştığı bir tweette, Bitcoin fiyat düşüşlerinin artık sona erdiğini söyledi.

https://twitter.com/TimmerFidelity/status/1404490500657274881

Bitcoin boğaları güçleniyor!

BTCUSD 40.000 dolarlık direncin üzerine çıktıktan sonra, şimdilik bu seviyenin üzerinde kalmayı başardı. Analistlerin tahmin ettiği gibi henüz 47.000$’a ulaşılamamış olsa da Elon Musk ve Paul Tudor Jones gibi isimlerden gelen olumlu yorumların ardından piyasa duyarlılığı genel olarak pozitife döndü.

Timmer de Bitcoin’in bir sonraki hamlesinin yönünün yukarı olduğunu ve daha yüksek seviyeleri görme zamanının geldiğini ifade etti.

Timmer, Goldman Sachs Retail Favorites Basket Endeksi ile BTCUSD’yi karşılaştıran bir grafik paylaşarak, ikisi arasında benzer yerel dip oluşumlarını gösteren korelasyonu ortaya koydu. Ve Bitcoin’in dip seviyeyi bulduğunu söyleyen Timmer, “bundan sonra Bitcoin yükselişi devam edecek” dedi.

bitcoin yükselişi İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!
GS Retail Favorites basket ve BTCUSD grafiği. Kaynak: Jurrien Timmer/Twitter

 

Bu arada Fidelity, son zamanlarda Bitcoin faaliyetlerini artırdı. Özel bir analiz platformu başlattı ve hatta bir ETF (borsada işlem gören bir fon) başlatmak için başvuruda bulundu. ABD regülatörleri ise, başvuruyu mayıs ayı sonlarında incelemeye aldı.

İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!

Korku ve Açgözlülük Endeksi nötr bölgede!

Bitcoin yatırımcıları, Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre şu anda nerede?

Bitcoin fiyatı 40.000 doların üzerine yükselirken; Kripto para birimi için Korku ve Açgözlülük Endeksi de 40 seviyesine doğru yükselmeye başladı.

 

Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük endeksi, piyasadaki hakim duygu durumunu ölçerek ortaya koyar. Bitcoin korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafına çıktığında ise düşüşün işareti olarak algılanır.
Sosyal medya, volatilite, anketler, hacim ve Bitcoin hakimiyetinden veri toplar ve bu verileri değerlendirerek pazarın günlük duyarlılığı ile ilgili ortaya bir ölçüm koymaya çalışır. Endeks puanı 0 ila 100 arasında değişir.

 0 puan aşırı korkuyu gösterirken, 100 aşırı hırs ve açgözlülüğü temsil eder. Endeks, BTC’nin zirve yaptığı dönemlerde 100’e doğru yaklaşırken, yoğun bir şekilde pozitif duyarlılığa işaret eder. Fakat son düşüşlerden sonra endeks de fiyatla birlikte düşüş göstermeye başladı.

Nitekim Bitcoin fiyatının 30 bin dolar seviyelerine kadar düşmesi, kripto para piyasasının tamamında panik ve korkuya neden oldu.

Geçtiğimiz hafta Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasa duyarlılığının “aşırı korku” bölgesinde olduğunu göstererek, son bir yılın en düşük seviyelerini gördü. Ve Bitcoin yatırımcılarının, 2020 Mart ayında yaşanan ayı piyasasındakine benzer bir korkuya sahip olduklarını ortaya koyarak, 2021’in en düşük seviyesi olarak 13’e düştü.

Genellikle tarihsel olarak, korku bu kadar büyüdüğünde, piyasa dibe vurma eğilimi gösterir. Yani böyle dönemlerde yaşanan düşüşlerde piyasa en dip seviyeleri görür. 

bitcoin yükselişi İşte Bitcoin yükselişini destekleyen önemli metrikler!
15 Haziran itibariyle Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

Şimdi ise mevcut piyasa duyarlılığı da son toparlanmadan bu yana korku bareminden uzaklaşarak, nötr bölgeye doğru giderek artıyor gibi görünüyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: