1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki hızlı yükselişin 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki hızlı yükselişin 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki hızlı yükselişin 2 önemli sebebi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para fiyatları son 24 saatte hızlı bir yükseliş ile son günlerdeki kayıplarının önemli bir kısmını toparladı. Bu yükselişin başlıca sebepleri ise finansal piyasaları rahatlatan gelişmeler. Olayların ayrıntılarına bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki hızlı yükselişin 2 önemli sebebi

Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatları son 24 saatte önemli ölçüde yükseldi. Hatta buna sürpriz ralli de diyebiliriz. Birkaç gün önce 20.000 dolar kritik seviyesinin altında işlem gören lider kripto para BTC bugün 22.500 dolar seviyesinin de üzerine sıçradı. Aynı şekilde lider altcoin Ethereum’un fiyatı da bugün 1.650 dolara yaklaşan bir ralli yaşadı. Böylece bu iki kripto parada son 24 saatte yüzde 8 civarında bir yükseliş var.

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

BTC/USD fiyat grafiği ve hızlı toparlanma

İlgili – Bitcoin fiyatının sürpriz ralli ile geldiği kritik seviye: Güncel BTC teknik analizi

ABD hükümetinden çöken bankaları kurtarma adımı

Bu yükselişin en başlıca sebebi, ABD hükümetinin çöken bankaları kurtarmak için harekete geçmesi. En başka Silicon Valley Bank (SVB) krizi var. ABD, bu çöküşün bankacılık sektörüne yayılmaması için yaptığı planı açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı ve merkez bankası Fed, bankacılık sisteminin istikrara kavuşması için bir dizi önlem alıyor. Ayrıca SVB müşterilerinin bu bankada bulunan mevduatlarına bugün erişebileceğini açıkladı. Bu açıklamalar ve önlemler finansal piyasaları rahatlatırken BTC ve diğer coinlerde yükselişler olduğunu görüyoruz.

İlgili – Ethereum fiyatında şaşırtan yükseliş: Güncel ETH teknik analizi

Stabil coin USDC de toparlanıyor

Son günlerdeki düşüşlerin bir başka sebebi de stabil coin USD Coin’in (USDC) 1:1 oranında olan dolar değerini kaybetmesiydi. USDC fiyatının değer kaybetmesi de Silicon Valley Bank çöküşüyle bağlantılı. Çünkü bu stabil coini çıkaran şirket Circle’ın SVB’de parası olduğu biliniyordu. Yani USDC’nin dolar değerinin arkasındaki fonun bir kısmı bu bankada bulunuyordu. Bu gelişme üzerine USDC fiyatı geçen hafta 0,88 dolara kadar düştü. Ancak ardından gelen pozitif haberlerden sonra 0,9917 dolara kadar yükselerek dolar değerini önemli ölçüde geri kazanmış oldu.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’de bulunan 3,3 milyar dolarlık USDC rezervinin pazartesi günü erişilebilir olacağını söyledi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.