Loading...
btc
BTC
0.14%
Bitcoin
63.883,70 USDT
eth
ETH
-0.15%
Ethereum
3.079,31 USDT
bch
BCH
-0.66%
Bitcoin Cash
483,63 USDT
xrp
XRP
-0.49%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.38%
Litecoin
79,64 USDT
bnb
BNB
-0.11%
Binance Coin
537,01 USDT
sol
SOL
-0.16%
Solana
136,01 USDT
avax
AVAX
-1.18%
Avalanche
34,35 USDT
ada
ADA
-0.85%
Cardano
0,45 USDT
dot
DOT
-0.84%
Poladot
6,64 USDT
doge
DOGE
-0.07%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
0.06%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki hızlı yükselişin 2 önemli sebebi

Cardano ağ faaliyetlerinde beklenmedik artış! Neler oluyor? Vasil etkisi mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para fiyatları son 24 saatte hızlı bir yükseliş ile son günlerdeki kayıplarının önemli bir kısmını toparladı. Bu yükselişin başlıca sebepleri ise finansal piyasaları rahatlatan gelişmeler. Olayların ayrıntılarına bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatlarındaki hızlı yükselişin 2 önemli sebebi

Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatları son 24 saatte önemli ölçüde yükseldi. Hatta buna sürpriz ralli de diyebiliriz. Birkaç gün önce 20.000 dolar kritik seviyesinin altında işlem gören lider kripto para BTC bugün 22.500 dolar seviyesinin de üzerine sıçradı. Aynı şekilde lider altcoin Ethereum’un fiyatı da bugün 1.650 dolara yaklaşan bir ralli yaşadı. Böylece bu iki kripto parada son 24 saatte yüzde 8 civarında bir yükseliş var.

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

BTC/USD fiyat grafiği ve hızlı toparlanma

İlgili – Bitcoin fiyatının sürpriz ralli ile geldiği kritik seviye: Güncel BTC teknik analizi

ABD hükümetinden çöken bankaları kurtarma adımı

Bu yükselişin en başlıca sebebi, ABD hükümetinin çöken bankaları kurtarmak için harekete geçmesi. En başka Silicon Valley Bank (SVB) krizi var. ABD, bu çöküşün bankacılık sektörüne yayılmaması için yaptığı planı açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı ve merkez bankası Fed, bankacılık sisteminin istikrara kavuşması için bir dizi önlem alıyor. Ayrıca SVB müşterilerinin bu bankada bulunan mevduatlarına bugün erişebileceğini açıkladı. Bu açıklamalar ve önlemler finansal piyasaları rahatlatırken BTC ve diğer coinlerde yükselişler olduğunu görüyoruz.

İlgili – Ethereum fiyatında şaşırtan yükseliş: Güncel ETH teknik analizi

Stabil coin USDC de toparlanıyor

Son günlerdeki düşüşlerin bir başka sebebi de stabil coin USD Coin’in (USDC) 1:1 oranında olan dolar değerini kaybetmesiydi. USDC fiyatının değer kaybetmesi de Silicon Valley Bank çöküşüyle bağlantılı. Çünkü bu stabil coini çıkaran şirket Circle’ın SVB’de parası olduğu biliniyordu. Yani USDC’nin dolar değerinin arkasındaki fonun bir kısmı bu bankada bulunuyordu. Bu gelişme üzerine USDC fiyatı geçen hafta 0,88 dolara kadar düştü. Ancak ardından gelen pozitif haberlerden sonra 0,9917 dolara kadar yükselerek dolar değerini önemli ölçüde geri kazanmış oldu.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’de bulunan 3,3 milyar dolarlık USDC rezervinin pazartesi günü erişilebilir olacağını söyledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.