Loading...
btc
BTC
0.28%
Bitcoin
63.605,31 USDT
eth
ETH
-0.32%
Ethereum
3.092,05 USDT
bch
BCH
-3.66%
Bitcoin Cash
489,67 USDT
xrp
XRP
0.02%
Ripple
0,50 USDT
ltc
LTC
2.46%
Litecoin
80,01 USDT
bnb
BNB
-1.97%
Binance Coin
541,80 USDT
sol
SOL
-1.56%
Solana
136,36 USDT
avax
AVAX
-0.76%
Avalanche
34,89 USDT
ada
ADA
-0.2%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.22%
Poladot
6,72 USDT
doge
DOGE
-3.17%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
3.64%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin ve kripto fiyatları bugün neden düştü? İşte, 2 önemli sebebi

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki bugünkü düşüşün birkaç sebebi var. Ancak en başta Fed’in kısa süre önce yaptığı faiz açıklaması geliyor. Piyasalarda endişeler yol açan bu gelişme ve diğer faktörlerin ayrıntılarına bakalım.


Bitcoin ve kripto fiyatları bugün neden düştü? İşte, 2 önemli sebebi

Bitcoin ve kripto para fiyatları bugün yeni bir düşüş yaşadı. Bu düşüş ise ABD hisse senetleri piyasasında yaşanan keskin gerilemeden sonra geldi. Bu gerilemeye ise ABD merkez bankası Fed Başkanı Jerome Powell’in açıklaması yol açtı. Fed Başkanı, piyasalarda endişelere yol açan bir açıklama yaptı. Buna göre yüksek enflasyondan dolayı Fed daha fazla faiz artırma kararı alabilir. Hem de piyasaların öngördüğü seviyenin de üzerine.

Bu gelişmelerden sonra Bitcoin fiyatı bugün sabah saatlerinde 22.000 dolar kritik seviyesinin altında işlem gördü. Bu yazı hazırlanırken ise bir miktar toparlanma ile bu seviyenin üzerine döndü. Ancak hala daha fazla düşme riski taşıyor. 22.000 doların kaybedilmesi ise piyasa için kısa vadede bir trend değişimi ve 19.000 dolara düşüş endişelerini tetikliyor. Benzer endişeler Ethereum için de geçerli. Şu an 1.550 dolar desteğinin üzerinde işlem görse de bu kritik seviyeyi her an kaydedebilir. Daha aşağıda ise başka bir kritik destek 1.450 dolarda bekliyor lider altcoini.

İlgili – 22.000 doların altına kayan Bitcoin fiyatı için 2 kritik destek: Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin ve kripto fiyatları bugün neden düştü? İşte, 2 önemli sebep

BTC/USD fiyat grafiği Kaynak: TradingView

İlgili – Ethereum fiyatı yeniden kritik destekte: Güncel ETH teknik analizi

Tabii keskin düşüşler kripto para piyasası için sürpriz değil. Daha önce de Fed’in benzer açıklamalarından sonra düşüşler olmuştu. Son 24 saatte ise Fed açıklamasından sonra DOW ve S&P 500 endeksleri sırasıyla yüzde 1,18 ve yüzde 1,08 oranında düştü. Bitcoin fiyatı ise 21.858 dolara kadar geriledi.

İkinci önemli faktör

Bitcoin fiyatındaki düşüşte etkili olan bir diğer önemli faktör ise ABD’nin stabil coin çıkaranların ve Silvergate Bank’in peşine düşmesi. Zaten 3 Mart günü Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki keskin düşüşün başlıca sebebi de kripto para piyasası ile yakından bağlantısı olan Silvergate Bank’in çökmesi haberiydi.

İlgili – Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki keskin düşüşün sebebi

Ayrıca Paxos ve Binance ile ilgili yasal işlemler ve SEC de özellikle staking hizmetlerinin peşine düşmesi piyasayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Son keskin düşüşten sonra piyasa zaten diken üstündeydi. BTC, ETH gibi sektör liderleri de çok dar bir aralıkta işlem görüyordu. Şimdi Fed’den gelen son açıklama da fiyatları daha fazla düşmekle tehdit ediyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.