1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon neden önemli?

Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon neden önemli?

Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon neden önemli?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uzman Bitcoin ve kripto para yatırımcıları, yatırım kararı verirken birçok göstergeyi ve faktörü göz önünde bulunduruyor. Bu faktörlerden birisi de Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasında korelasyon! Bu haberimizde iki yatırım piyasası artasındaki korelasyona göz artacağız.


Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon neden önemli?

Bitcoin ve kripto paralar son yıllarda alternatif bir yatırım aracı olarak finansal piyasalarda dikkat çekiyor. Yatırımcılar Bitcoin ve kripto paralar ile finansal portföylerini çeşitlendiriyor ve bu sayede portföy risklerini düşürebiliyorlar.

Bitcoin ile hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonun zayıfladığı dönemlerde yatırımcılar, daha kolay biçimde Bitcoin yatırım kararı alabiliyor. Bu sayede hisse senedi piyasalarında meydana gelecek olası şokların etkisi, Bitcoin sayesinde minimize edilebiliyor. Eğer iki değişken arasında zayıf bir korelasyon söz konusu ise bir değişkende yaşanan şokun diğer değişkene sıçraması daha düşük bir ihtimal olarak gözüküyor. Tersine iki değişken arasında güçlü (ve pozitif) bir korelasyon varsa değişkenlerin birinde yaşanan şokun ardından diğerinde de şok etkisi yüksek olasılıkla beklenebilir.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

Yukarıda bahsedilen nedenlerden ötürü Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasında korelasyonun zayıf olması, Bitcoin lehine bir ortam oluşturuyor. Tersine hisse senedi piyasaları ile Bitcoin fiyatları arasındaki korelasyon arttığında ise portföy çeşitlendirmesi motivasyonu ile yatırım talebi düşüyor.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin ve Nasdaq endeksinin değişimi birlikte görüyoruz. 2022 yılında Bitcoin (mavi grafik) ve Nasdaq endeksi (turuncu grafik) birlikte hareket ediyor. Yani iki değişken arasındaki korelasyonun 2022’de arttığı gözleniyor.

Bitcoin ve hisse senedi Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon neden önemli?

Aşağıdaki grafikte ise Bloomberg’in çalışmasını görüyoruz. Bloomberg Nasdaq 100 endeksi ile Bitcoin fiyatları arasındaki korelasyonu hesaplıyor. Korelasyon 0.60 ile son dönemin en yüksek değerini gördü.

Bitcoin ve hisse senedi Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon neden önemli?

Grafikte kırmızı alan ile gösterilen dönemlerde korelasyon negatif, yeşil alanlarda ise pozitif hesaplanıyor. 2020’den sonra ise pozitif ve yüksek korelasyon gözleniyor. 2022’den itibaren korelasyon artış trendinde.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Korelasyon katsayısı -1 ila +1 arasında değer alıyor. -1 en güçlü negatif korelasyonu gösterirken +1 en güçlü pozitif korelasyonu ifade ediyor. Korelasyon katsayısı 0’a yaklaştıkça korelasyon yani ilişki zayıflıyor. Son dönemdeki korelasyon 0.60’yi geçerek tarihi bir rekor kırıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.