Loading...
btc
BTC
0.71%
Bitcoin
67.134,01 USDT
eth
ETH
0.43%
Ethereum
3.518,87 USDT
bch
BCH
1.39%
Bitcoin Cash
396,74 USDT
xrp
XRP
4.13%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
0%
Litecoin
73,40 USDT
bnb
BNB
0.17%
Binance Coin
594,40 USDT
sol
SOL
2.9%
Solana
174,03 USDT
avax
AVAX
3.08%
Avalanche
29,03 USDT
ada
ADA
-0.26%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.04%
Poladot
6,34 USDT
doge
DOGE
7.06%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
2.06%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon artıyor! Bu iyi mi?

Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon artıyor! Bu iyi mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para piyasalarında bugün kısmi bir değer artışı yaşansa da 10 Kasım’dan itibaren Bitcoin ve kripto para piyasalarında düşüş trendi yaşanıyor. Son günlerde dikkat çeken diğer faktör ise Bitcoin ve hisse senedi piyasalarında son dönemde korelasyon artış gösteriyor.


Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon artıyor! Bu iyi mi?

2022’nin ilk döneminde küresel finansal piyasaları ve Bitcoin fiyatlarını etkileyen temel faktörler; Korona virüsünün seyri, Rusya-Ukrayna çatışması ve FED’in faiz artırımı beklentileri. Bu faktörler Bitcoin ve hisse senedi piyasalarının fiyatlarını etkiliyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

2022’den itibaren Bitcoin ve hisse senedi piyasalarında bir düşüş yaşanmakla beraber iki yatırım aracı arasındaki korelasyonun da artışına şahit oluyoruz. Hisse senedi piyasaları göstergesi olarak S&P-500 endeksini ele alabiliriz. Aşağıdaki grafikte Crypto Quant’ın analizini görüyoruz ve iki değişken arasında korelasyon tarihi zirve değerine ulaştığı gözleniyor.

Bitcoin ve hisse senedi Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon artıyor! Bu iyi mi?

Bitcoin ve kripto paraları diğer yatırım araçlarından ayıran temel fark, kendi şahsına münhasır bir yatırım aracı olmasıydı ve diğer yatırım araçları ile arasında korelasyonun zayıf olmasıydı. Bitcoin’in bu yapısı Bitcoin lehine yatırımcılara portföy çeşitlendirme imkanı sağlıyordu. Portföy sahipleri, yatırım araçları arasına Bitcoin’i koyarak hem portföy çeşitlendirmesi yapabiliyorlar hem de risk düzeyini düşürebiliyorlardı. Ancak son günlerde hisse senedi fiyatları ile Bitcoin fiyatları arasında korelasyonunun artması, Bitcoin’in bahsedilen özelliğini gölgelemeye başladı.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik fiyat analizi

Hisse senedi ile Bitcoin fiyatları arasında artış gösteren korelasyon, farklı bir bakış açısıyla da değerlendirilebilir. Pozitif bir yorum da çıkarılabilir. Korelasyonun artması Bitcoin’in artık genel kabul görmüş bir yatırım aracı olduğunu gösteriyor olabilir. Son dönemde Bitcoin’in çeşitli yatırım araçlarıyla (Bitcoin ETF) menkul kıymetler borsasında listelenmeye başlaması ve kurumsal firmaların Bitcoin’e yatırım yapması ile hisse senedi piyasaları ile Bitcoin entegre hale geliyor. Bu entegrasyonun bir sonucu da korelasyonun artış göstermesi olabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.