1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin ve Ethereum verileri altcoin sezonuna mı işaret ediyor?

Bitcoin ve Ethereum verileri altcoin sezonuna mı işaret ediyor?

Bitcoin ve Ethereum verileri altcoin sezonuna mı işaret ediyor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve Ethereum’daki bazı verileri değerlendiren uzmanlar, bir altcoin sezonu sinyali mi oluştu diye soruyor. İlgili verilere ve bunun yeni bir boğa rallisinin işaret olup olmadığına bakalım.


Bitcoin ve Ethereum verileri altcoin sezonuna mı işaret ediyor?

Ethereum (ETH) fiyatı son iki haftada yüzde 20’den fazla yükseldi ve 3,400 dolar civarında işlem görüyor. 2022 yılı başındaki seviyelerde. Buna ek olarak günlük işlem hacimleri de istikrarlı bir şekilde yükseldi. Son bir haftada günlük ortalama 20 milyar dolar civarında.

Bitcoin fiyatı da 2022 yılının zirvelerine ulaştı bu hafta ve 47,000 dolar civarında işlem görüyor. Her ne kadar işlem hacmi yükselse de 2021 yılı ile kıyaslandığında düşük seviyelerde kalıyor. Yine de lider kripto para hala toplam piyasa değerini yüzde 40’dan fazlasına sahip.

Ancak son ralli sırasında bir dizi altcoinin performans olarak BTC’ti geçtiğini gösterdi. Benzer senaryo 2021 başındaki rallide de gözlemlenmişti. Sonuç olarak BTC hakimiyetine meydan okunmuştu.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

ETH ve BTC hacimleride paralellik

Blockchain araştırma şirketi Kaiko’nın sağladığı verilerde, 2021 yılından bu yana ETH ve BTC hacimlerindeki paralellik dikkat çekiyor. Son bir yılda bazı anlarda 7 günlük hareketli ortalama hacimlerinin bu iki kripto parada aynı seviyelerde olduğu görülüyor.

Bitcoin ve Ethereum verileri altcoin sezonuna mı işaret ediyor?

BTC ve ETH hacimlerindeki paralellik

Bu veriler aynı zamanda daha büyük bir piyasa dönüşümüne de işaret ediyor. BTC hacmi azaldığında likidite başka projelere akmaya başlar. Buna da piyasada “altcoin sezonu” deniliyor.

Her ne kadar BTC piyasa hakimiyeti henüz çok fazla değişmese de düşen hacim değişimin ilk işareti olabilir. 2021 yılındaki kripto para piyasasındaki ralli BTC piyasa hakimiyeti önemli ölçüde düşürerek bugünkü yüzde 42 seviyesine getirdi. 2020 sonunda Bitcoin hakimiyetinin yüzde 71 olduğunu hatırlatalım.

İlgili – Ethereum fiyatında yükselişin önünü kesen kritik direnç: ETH teknik analizi

Sonuç olarak büyük altcoinlerdeki kıpırdamanın bazı uzmanlar tarafından altcoin sezonu sinyali olarak görüldüğünü söyleyelim. Cardano (ADA), Ripple (XRP), Terra (LUNA) ve Solana (SOL) gibi coinler son iki haftada performans olarak BTC’yi geçti.

Buna ek olarak TOP 10 altcoinin piyasa değerinin de şimdi yaklaşık 700 milyar dolar olduğuna da dikkat edelim. Bunu Bitcoin ile kıyaslayın. BTC ise 894 milyar dolar piyasa değerine sahip.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.