Bitcoin ve Ethereum bunu ilk kez 2022’de yaptı! Ayı piyasası uzuyor mu?

Bitcoin ve Ethereum bunu ilk kez 2022’de yaptı! Ayı piyasası uzuyor mu?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022’de unutmak isteyeceğimiz çok şey oldu. Ama malesef ki unutmaya fırsat kalmadan, kripto için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Kurumsal kripto araştırma firması Delphi Digital tarafından hazırlanan bir rapora göre, Bitcoin ve Ethereum bunu ilk kez 2022’de yaptı!

Bitcoin ve Ethereum bunu ilk kez 2022’de yaptı!

Bitcoin ve Ethereum, yıl sonuna kadar ilk kez bir önceki döngünün zirvelerini aşamadı. Yani 2022, Bitcoin ve Ethereum’un bir önceki döngü zirvelerinin altında, daha düşük seviyelerde kapanış yaptığı ilk yıl oldu.

 

Bitcoin ve Ethereum bunu ilk kez 2022’de yaptı!

 

İlginizi çekebilir:

Kurumsal kripto araştırma firması Delphi Digital, 3 Ocak’ta yıl sonu fiyat değerlendirmelerini açıkladı. 

Analiz firması raporunda, 200 haftalık hareketli ortalamanın, önceki döngülerde hiç kırılmamış kritik bir seviye olduğunu vurguluyor.

“BTC, tarihsel olarak döngüsel dipler için önemli bir destek seviyesi olan 200 haftalık hareketli ortalamasını koruma noktasında hiçbir zaman başarısız olmamıştı.”


İlginizi çekebilir:

Peki bu durum, kripto döngülerinin uzamasına neden olabilir mi?

BTC için bir önceki döngünün en yüksek seviyesi Aralık 2017’de 20.000 dolardı. FTX çöküşü sırasında, Bitcoin son kez kasım ayı başlarında bu seviyenin altına düştü. Bitcoin o zamandan beri bu fiyat bölgesini geri alamadı ve şu anda bunun yaklaşık %16,5 altında işlem görüyor.

 

 

Ayrıca, Bitcoin hala 200 haftalık hareketli ortalama gibi güçlü bir fiyat tabanına işaret eden göstergelerin oldukça altında işlem görüyor. Woo Charts’a göre bu seviye, şu anda yaklaşık 24.400 dolar. BTC şu anda bu seviyenin %31 altında ve bu da önceki döngülere kıyasla rekor derecede düşük bir seviye.

Bu arada Bitcoin’in Gerçekleşen Fiyatı (Realized Price*) 19.700 dolar ve hala gerçek piyasa fiyat seviyelerinin çok üzerinde. (*Gerçekleşen Fiyat, dolaşımdaki tüm coinlerin değerini son hareket ettikleri fiyat üzerinden ölçer. Ayrıca, tüm piyasanın, bu coinler için ne kadar ödediğini tahmin eder.)

Bununla birlikte Ethereum da Bitcoin’den farkı değil. En büyük altcoin de bir önceki döngüsünün zirvesinden daha düşük bir seviyede kapattı. ETH fiyatları Ocak 2018’de 1.450 dolar ile zirve yaptı. Ve şu anda 1.200 dolar civarında, yani bir önceki döngünün zirvesinin %16 altında işlem görüyor.

Geçen yılki FUD dalgaları ve büyük ölçekli erimeler, kripto piyasalarını kasıp kavurdu. Aynı zamanda başa çıkılması gereken büyük bir makroekonomik fırtına da var. Bununla birlikte, döngüler de uzayabilir, bu da 2023’te piyasanın iyileşme şansının daha düşük olduğu anlamına gelebilir.

Bitcoin ve Ethereum fiyat görünümü

Bitcoin ve Ethereum fiyatları, hafta sonu seviyelerine kıyasla kayda değer bir şekilde yükseldi. Ancak her ikisi de dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor. Dünyanın büyük bölümünün tatilde olduğu geçen hafta boyunca neredeyse hiç volatilite olmadı.

CoinMarketCap verilerine göre, yazımızı yayına hazırladığımız sırada Bitcoin fiyatı 16.740 dolardan; Ethereum ise, 1.216 dolardan işlem görüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ve Ethereum bunu ilk kez 2022’de yaptı! Ayı piyasası uzuyor mu?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.