Bitcoin, Rusya – Ukrayna kriziyle S&P500’den bağını kopardı mı?

Rusya askeri harekatı başlattı! İlk tepkiyi Bitcoin piyasaları verdi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaş kripto para sektörü için de ilkler yaşattı. En başta Ukrayna’ya kripto para yardımlarının yapılması, savaşa fon sağlamanın yeni bir yolunu ortaya çıkardı. Bir de Bitcoin ile hisse senetler piyasası arasındaki bağ konusunda gelişmeler var.


Bitcoin, Rusya – Ukrayna kriziyle S&P500’den bağını kopardı mı?

Kripto para meraklıları ve yatırımcıları sık sık Bitcoin’in nasıl geleneksel piyasalarla aynı yönde hareket ettiği ile ilgili tartışmalar yaşar. BTC’nin S&P500, Nasdaq ve hatta teknoloji şirketlerinin hisse senetleri ile korelasyonu olduğu son ayların önemli konusuydu. Çünkü buradaki düşüşler Bitcoin fiyatını Kasım 2021’deki zirvesinden düşürdü.

Kasıtlı bir kopuş mu?

Messari Insights, geçtiğimiz hafta için yaptığı değerlendirmede, Bitcoin’in 22 Şubat’taki yeşil mumunun Bitcoin’in S&P500 index’i ile olan bağını kopardığının bir işareti olduğunu öne sürdü. Messari Insights notlarında şöyle deniliyor:

“22 Şubat’ta Bitcoin görünüşte S&P 500’den ayrıldı. Bu da aslında Rusya-Ukrayna krizinin dijital altın alternatifine olan talebi artırdığı ihtimaline işaret ediyor. Sonuçta bunun ardından sektör genelinde bir ralli başlamıştı.”

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Böyle bir yorum tabii ki kripto para piyasasında analist ve uzmanlar arasında bu konuda bir tartışma başlatacak. Çünkü bir süredir Bitcoin’in hisse senetleri ile bağından dolayı artık enflasyon ve dünya krizlerine karşı koruma olmadığı yönünde uyarılar yapılıyordu.

Ancak Bitcoin kısa süre önce 40,000 dolar seviyesinin altına düştü. Santiment verileri de benzer bir çöküşün S&P500’de yaşandığı gösteriyor. Santiment şöyle diyor:

“Bitcoin 38.9k’ya düşünce SP500 de benzer düşüş yaşadı. Bu korelasyon Bitcoin yeniden bağı koparana kadar devam eder. Bu arada altın ise savaş haberi duyulunca yükseldiği seviyelere yeniden yükseldi.”


Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Bitcoin’in hisse senetleri piyasasından tamamen bağını kopardığını söylemek için henüz erken. Yine de son günlerde bunu yapabilecek gücü olduğunu gösteren sinyaller vermişti. Önümüzdeki dönemde yaşanacaklar daha kesin veriler sağlayabilir.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: İşte BTC fiyatında ayıların bir sonraki hedefi!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin, Rusya – Ukrayna kriziyle S&P500’den bağını kopardı mı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.