1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin piyasa hakimiyeti “orada” yükselişte! – CryptoCompare’den şaşırtan veriler

Bitcoin piyasa hakimiyeti “orada” yükselişte! – CryptoCompare’den şaşırtan veriler

Bitcoin piyasa hakimiyeti “orada” yükselişte! – CryptoCompare’den şaşırtan veriler
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Popüler blockchain veri platformu CryptoCompare tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, kripto para tabanlı yatırım ürünlerinde Bitcoin piyasa hakimiyeti yeniden yükseldi.

Kripto tabanlı yatırım ürünlerinde Bitcoin piyasa hakimiyeti yükseldi!

Geçtiğimiz yılın kasım ayında kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyelerinden sonra, Bitcoin (BTC) istikrarlı bir düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük dijital varlığının fiyatı, son 3 ayda %44’den fazla değer kaybetti.

İlgili: Bitcoin tarihindeki en berbat ocak aylarından biri daha bitti! Peki şubat nasıl geçecek?

Bitcoin piyasa hakimiyeti "orada" yükselişte! - CryptoCompare'den şaşırtan veriler

Ocak ayında yaşanan piyasa çöküşünün ardından Bitcoin ile birlikte, çoğu kripto para biriminin fiyatı da düştü. Öyle ki; sadece ocak ayında BTC, %20; ETH, %30’un üzerinde düşüş kaydetti. Ancak düşüş sırasında, kripto para yatırım ürünlerinde tutulan fonlarda Bitcoin piyasa hakimiyeti %69,5’e yükseldi.

Peki bu ne anlama geliyor?

CryptoCompare tarafından paylaşılan son Dijital Varlık Yönetimi İnceleme raporuna göre, piyasalarda Bitcoin gibi risk varlıklarına yönelik makro yatırımcı duyarlılığı yükseldi. Bu yükselişin arkasında ise, yatırımcıların Aralık 2021’de ABD’den gelen %7’lik rekor bir TÜFE enflasyon rakamının bir sonucu olarak, merkez bankalarından önemli oranda parasal genişleme beklentisi vardı.

Raporun detaylarına bakacak olursak; CryptoCompare, kripto para yatırım ürünlerinde bulunan varlıkların değerinin %25,1 kayıpla 58,6 milyar dolardan 43,9 milyar dolara düştüğünü ve ortalama günlük işlem hacimlerinin de %14,5 düşüşle 481 milyon doları gördüğünü ortaya koyuyor. 

Rapor ayrıca, Bitcoin tabanlı yatırım ürünlerindeki varlıkların değerinin %23,3 düşüşle 29,9 milyar doları; Ethereum tabanlı ürünler ve diğer varlıklar tarafından desteklenen ürünlerin ise sırasıyla %29,2 ve %29,9 oranında daha önemli düşüşler kaydettiğini ekliyor.

Sonuç olarak; Bitcoin dışındaki varlık grubunda yaşanan daha büyük kayıpların bir sonucu olarak; BTC ürünleri Ocak ayında %67,8’den %69,5’e çıkarak, pazardaki payını artırdı.

Bitcoin piyasa hakimiyeti "orada" yükselişte! - CryptoCompare'den şaşırtan veriler
Kaynak: CryptoCompare

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

 

Bu arada Dijital Varlık Yönetimi raporuna göre, ocak ayına kadar devam eden trendle birlikte, aralık ayının üçüncü haftası,  ağustos ayından bu yana dijital varlık ürünlerinin çıkış gördüğü ilk hafta oldu.

Bununla birlikte Bitcoin bazlı yatırım ürünleri ise, haftalık ortalama 49.3 milyon dolar ile en büyük çıkışları yaşadı. Bazı ürünler ise kayda değer girişler gördü. Örneğin; rapora göre, Solana bazlı ürünlerde haftada ortalama 2,4 milyon dolarlık giriş görüldü. Bununla birlikte, çoğu ürünün işlem hacimleri düşerken; fiziksel destekli BTC ürünleri hacimlerini artırdı.

Daha önce KoinMedya olarak; Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistlerinin bu konuya ilişkin iddialarına yer vermiştik. Ve piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un, NFT alanında Solana gibi rakiplere pazar payının bir kısmını kaptırdığından bahsetmiştik.

Analistler ayrıca müşterilerle paylaştıkları bir notta, Ethereum’un değiştirilemeyen tokenlerin ( (NFT’ler) hacim payının, kripto para ağında görülen yüksek işlem ücretlerinin bir sonucu olarak, 2021’in başında %95’ten %80’e düştüğünü yer veriyor.

Bu arada Bitcoin konusunda ise, JPMorgan analistleri yeni bir güncelleme yayınlayarak herkesi şaşırtmıştı. Nitekim analistler, en büyük kripto para biriminin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 67.000$’dan 34.000$’a düştükten sonra, 150.000$’lık uzun vadeli Bitcoin fiyat hedefini 38.000$’a düşürmüştü.

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi: İşte BTC fiyatında boğalar için kritik eşik!

Kaynak

Etiketler: