1. Home
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!

Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!

Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Popüler blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan bu iki Bitcoin on chain metriği, kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüşe rağmen hala pozitif bölgede!

Bu iki Bitcoin on chain metriği yükseliş trendine işaret ediyor!

Kripto para analistleri, mevcut piyasa hareketlerini anlamak için iki önemli on-chain metriğini inceledi ve ortaya bir hayli ilginç sonuçlar çıktı.

Bu iki Bitcoin on chain metriği şöyle: 

 • Spent Output Profit Ratio (SOPR):  Harcanan İşlemlerin Kar Oranı 
 • Market Value to Realized Value Ratio (MVRV): Gerçekleşen Değerin Piyasa Değerine Oranı

Blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından yayınlanan grafiğe göre, her iki metrik de hala güç belirtileri gösteriyor ve bu da Bitcoin için yükseliş trendinin hala bozulmadığını gösteriyor.

Popüler blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan bu iki Bitcoin on chain metriği, kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüşe rağmen hala pozitif bölgede!

 • Spent Output Profit Ratio (SOPR)
 • nedir?
 • SOPR, piyasanın kâr mı yoksa zarar durumunda mı olduğunu ölçmek için kullanılan bir göstergedir. Değeri ise, harcanmamış işlem çıktısı (UTXO) için satış ve alış fiyatlarının bölünmesiyle bulunur. SOPR, harcanan fonların işlem sırasında kârda mı yoksa zararda mı olduğunu gösterir.

  Blockchain veri analiz kaynağı Glassnode, Spent Output Profit Ratio (SOPR) olarak adlandırılan ve Bitcoin’de günlük Harcanan İşlemlerin Kar Oranını gösteren bu metriği, satılan fiyatı ödenen fiyata bölerek hesaplar.

  Düzeltilmiş SOPR (aSOPR), bu göstergenin küçük bir varyasyonudur. En az bir saatlik işlemleri hesaba katar; ömrü bir saatten az olan BTC işlemlerini dikkate almaz.

  SOPR 1’in üzerinde olması işlemlerin karla gerçekleştirildiğini, zararına satılmadığını gösterir. Düşen bir piyasada, kazançlardan daha fazla zarar kaydedildiği için değer 1’in altına düşene kadar satış devam eder.

  Düşüşten sonra 1 çizgisinin üzerindeki bir hareket, metrik 1’in üzerinde tutunamazsa bir rahatlama rallisi olabilir. Bu nedenle, piyasa uzun bir süredir kâr durumundaysa (yeşil bölge) ve sonra bir zarar durumuna (kırmızı daire) geçerse bu potansiyel olarak düşüş eğiliminin tersine çevrildiğini gösterir. 

  Piyasa önce kâr durumuna geri döner, ancak daha sonra tekrar zarar bölgesine geçerse, bu düşüş eğiliminin tersine döndüğünü teyit eder.

  Şu anda gösterge (turuncu), 1’in üzerinde olduğu için piyasanın kâr durumunda olduğunu gösteriyor.

  Bu arada grafik, ağustos ayından itibaren SOPR’nin 1’in altına düşmediğini gösteriyor. Bu da o zamandan beri Bitcoin satın alanların, düşüşe rağmen Bitcoin’lerini satmadıklarını gösteriyor.

  Yani Glassnode bu durumda, son zamanlarda Bitcoin satın alanların önemli bir kısmının SOPR’yi 1’in altına düşürmeyecek şekilde pozisyonlarını koruduğunu varsayıyor.

  bitcoin on chain Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!
  BTC SOPR Grafiği – Kaynak Glassnode

   

  MVRV değerine gelecek olursak, bu metrik de mevcut piyasa değeri ile realized cap (gerçekleşen piyasa değeri*) arasındaki oranı gösterir. 2 değeri, piyasa değerinin, gerçekleşen piyasa değerinin iki katı olduğunu gösterir.

  Nitekim yükseliş trendinin devam etmesi için 1,75 MVRV çok önemli bir seviyedir.

  Gösterge son zamanlarda bu seviyede (siyah dikdörtgen) sıçradı ve yukarı doğru hareket etmeye devam etti. Şu anda 2.2 değerini gösteriyor. Bu seviyenin altına düşmediği sürece yükseliş eğilimi bozulmadan kalır.

  bitcoin on chain Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!

  (Coin Metrics tarafından geliştirilen bir metriğe göre hesaplanan realized price (gerçekleşen fiyat), kripto paranın mevcut fiyatından farklıdır. Realized price, aktif olarak işlem gören tokenler baz alınarak hesaplanır ve cüzdanlarda tutulan ve hiç işlem görmemiş ya da kayıp kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez. Her bir token, en son işlem gördüğü zaman baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam değeri hesaplanır. Bu ölçüm ise, realized cap (gerçekleşen piyasa değeri) değerinin dolaşımdaki mevcut arza bölünmesiyle elde edilir.)

  Kaynak