Loading...
btc
BTC
1.17%
Bitcoin
70.824,59 USDT
eth
ETH
0.92%
Ethereum
3.534,51 USDT
bch
BCH
-1.06%
Bitcoin Cash
607,62 USDT
xrp
XRP
-0.06%
Ripple
0,61 USDT
ltc
LTC
-1.24%
Litecoin
97,54 USDT
bnb
BNB
2.77%
Binance Coin
621,33 USDT
sol
SOL
0.35%
Solana
172,97 USDT
avax
AVAX
0.45%
Avalanche
46,22 USDT
ada
ADA
0.21%
Cardano
0,59 USDT
dot
DOT
0.84%
Poladot
8,45 USDT
doge
DOGE
2.87%
Doge Coin
0,20 USDT
shib
SHIB
0.05%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi'ne göre endişeye mahal yok!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Popüler blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan bu iki Bitcoin on chain metriği, kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüşe rağmen hala pozitif bölgede!

Bu iki Bitcoin on chain metriği yükseliş trendine işaret ediyor!

Kripto para analistleri, mevcut piyasa hareketlerini anlamak için iki önemli on-chain metriğini inceledi ve ortaya bir hayli ilginç sonuçlar çıktı.

Bu iki Bitcoin on chain metriği şöyle: 

 • Spent Output Profit Ratio (SOPR):  Harcanan İşlemlerin Kar Oranı 
 • Market Value to Realized Value Ratio (MVRV): Gerçekleşen Değerin Piyasa Değerine Oranı

Blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından yayınlanan grafiğe göre, her iki metrik de hala güç belirtileri gösteriyor ve bu da Bitcoin için yükseliş trendinin hala bozulmadığını gösteriyor.

Popüler blockchain veri analiz platformu Glassnode tarafından paylaşılan bu iki Bitcoin on chain metriği, kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüşe rağmen hala pozitif bölgede!

 • Spent Output Profit Ratio (SOPR)
 • nedir?
 • SOPR, piyasanın kâr mı yoksa zarar durumunda mı olduğunu ölçmek için kullanılan bir göstergedir. Değeri ise, harcanmamış işlem çıktısı (UTXO) için satış ve alış fiyatlarının bölünmesiyle bulunur. SOPR, harcanan fonların işlem sırasında kârda mı yoksa zararda mı olduğunu gösterir.

  Blockchain veri analiz kaynağı Glassnode, Spent Output Profit Ratio (SOPR) olarak adlandırılan ve Bitcoin’de günlük Harcanan İşlemlerin Kar Oranını gösteren bu metriği, satılan fiyatı ödenen fiyata bölerek hesaplar.

  Düzeltilmiş SOPR (aSOPR), bu göstergenin küçük bir varyasyonudur. En az bir saatlik işlemleri hesaba katar; ömrü bir saatten az olan BTC işlemlerini dikkate almaz.

  SOPR 1’in üzerinde olması işlemlerin karla gerçekleştirildiğini, zararına satılmadığını gösterir. Düşen bir piyasada, kazançlardan daha fazla zarar kaydedildiği için değer 1’in altına düşene kadar satış devam eder.

  Düşüşten sonra 1 çizgisinin üzerindeki bir hareket, metrik 1’in üzerinde tutunamazsa bir rahatlama rallisi olabilir. Bu nedenle, piyasa uzun bir süredir kâr durumundaysa (yeşil bölge) ve sonra bir zarar durumuna (kırmızı daire) geçerse bu potansiyel olarak düşüş eğiliminin tersine çevrildiğini gösterir. 

  Piyasa önce kâr durumuna geri döner, ancak daha sonra tekrar zarar bölgesine geçerse, bu düşüş eğiliminin tersine döndüğünü teyit eder.

  Şu anda gösterge (turuncu), 1’in üzerinde olduğu için piyasanın kâr durumunda olduğunu gösteriyor.

  Bu arada grafik, ağustos ayından itibaren SOPR’nin 1’in altına düşmediğini gösteriyor. Bu da o zamandan beri Bitcoin satın alanların, düşüşe rağmen Bitcoin’lerini satmadıklarını gösteriyor.

  Yani Glassnode bu durumda, son zamanlarda Bitcoin satın alanların önemli bir kısmının SOPR’yi 1’in altına düşürmeyecek şekilde pozisyonlarını koruduğunu varsayıyor.

  bitcoin on chain Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!
  BTC SOPR Grafiği – Kaynak Glassnode

   

  MVRV değerine gelecek olursak, bu metrik de mevcut piyasa değeri ile realized cap (gerçekleşen piyasa değeri*) arasındaki oranı gösterir. 2 değeri, piyasa değerinin, gerçekleşen piyasa değerinin iki katı olduğunu gösterir.

  Nitekim yükseliş trendinin devam etmesi için 1,75 MVRV çok önemli bir seviyedir.

  Gösterge son zamanlarda bu seviyede (siyah dikdörtgen) sıçradı ve yukarı doğru hareket etmeye devam etti. Şu anda 2.2 değerini gösteriyor. Bu seviyenin altına düşmediği sürece yükseliş eğilimi bozulmadan kalır.

  bitcoin on chain Bitcoin on chain metrikleri büyük düşüşe rağmen hala pozitif!

  (Coin Metrics tarafından geliştirilen bir metriğe göre hesaplanan realized price (gerçekleşen fiyat), kripto paranın mevcut fiyatından farklıdır. Realized price, aktif olarak işlem gören tokenler baz alınarak hesaplanır ve cüzdanlarda tutulan ve hiç işlem görmemiş ya da kayıp kripto paralar bu hesaplamaya dahil edilmez. Her bir token, en son işlem gördüğü zaman baz alınarak hesaplamaya dahil edilir ve böylece ağın toplam değeri hesaplanır. Bu ölçüm ise, realized cap (gerçekleşen piyasa değeri) değerinin dolaşımdaki mevcut arza bölünmesiyle elde edilir.)

  Kaynak

  0
  be_endim
  Beğendim
  0
  dikkatimi_ekti
  Dikkatimi Çekti
  0
  do_ru_bilgi
  Doğru Bilgi
  0
  e_siz_bilgi
  Eşsiz Bilgi
  0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
  0
  sevdim
  Sevdim
  Sorumluluk Reddi Beyanı:

  Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.