okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.03%
Bitcoin
68.417,57 USDT
eth
ETH
0.06%
Ethereum
3.847,16 USDT
bch
BCH
0.03%
Bitcoin Cash
470,54 USDT
xrp
XRP
0.13%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.06%
Litecoin
83,48 USDT
bnb
BNB
0.09%
Binance Coin
602,20 USDT
sol
SOL
0.1%
Solana
168,86 USDT
avax
AVAX
-0.1%
Avalanche
36,98 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
0.08%
Poladot
7,38 USDT
doge
DOGE
0.21%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
0.25%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ölü adamın Bitcoin paradoksu! Bitcoin miras bırakılabilir mi?

bitcoin miras
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kişilerin ölümü yada akli meleke kaybı sonrası miras hukuku çerçevesinde sahip olunan mallar vasilere aktarılır. Peki Bitcoin miras bırakılabilir mi? Ya vasiniz şifrenizi bilmiyorsa…


Bitcoin miras nasıl bırakılır?

Belki aklınıza gelmiştir bu soru: Bitcoin zengini vefat ederse Bitcoin’lerine ne olur? Zenginin malı züğürdün klavyesini yorarmış. Forbes’den Jamie Hopkins tarafından kaleme alınan yazıyı sizler için değerlendiriyoruz. Bitcoin miras bırakılabilir mi?

Bu yazı biraz ABD miras hukuku çerçevesinde hazırlanmış ama ülkemiz için de aydınlatıcı fikirler verebilir. ABD’de miras ve eşya hukuku kapsamında dizayn edilmiş RUFADAA yasası bu konuyu kapsıyor ve yakın zamanda ABD’li yetkililer bu yasayı güncellediler.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022 – 2025

Bu yasa, ölüm sonrası yada akli melekenin kaybedilmesi durumunda kişinin varlıklarının nasıl ve kime devredilmesi gerektiğini düzenliyor. Bu tür işlemler için vasiyetname önemli bir hukuki evrak haline geliyor. ABD bahse konu kanun çerçevesinde vatandaşlarına online vasiyetname hazırlama imkanı tanıyor. Bitcoin miras işlemleri için vasiyetname işlemleri kolaylaştırabilir.

Şimdi gelelim asıl konumuza: Ev, arsa, tarla ve araba gibi malların miras bırakılma sürecini aşağı-yukarı tahmin ediyoruz. Ancak kripto para ve Bitcoin mirası nasıl işleyecek? ABD yasaları, bu dijital varlıkları da bir çeşit mal gibi görüyor ve miras olarak devredilebileceğini öngörüyor. Bunun için Bitcoin dahil devre söz konusu malların listesini online vasiyet namede belirtilmesi gerekir. Diyelim ki Bitcoin’leriniz Coinbase’de. Mirasçının ölümünden sonra vasiler, ilgili borsaya mahkeme evrakları ile başvurup Bitcoin ve kripto varlıkları üzerine alabilir.

Fakat Bitcoin’leriniz soğuk bir cüzdanda kayıtlı ise ne olacak?

Bu durumda soğuk cüzdanın private key’lerini (şifrelerinizi) vasiniz olacak kişiye bir türlü ulaştırmanız lazım. Fiziki evrak olarak hazırlanmış vasiyetnamenizde yada online vasiyetnamenizde bu şifreleri kayıt etmeniz gerekebilir. Ölümünüz ardından vasiyetinizi yerine yetirecek üçüncü şahıslar -yedi emin- bu bilgileri vasinize aktarabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin teknik fiyat analizi

Aksi takdirde Bitcoin mirası gerçekleşmez. Çünkü blockchain teknolojisi ile hazırlanmış bu soğuk cüzdanlarının şifresinin kırılması imkansıza yakın. En azından şimdiki teknoloji ile bu mümkün değil.

Şu ana kadar hacker’lar ancak sıcak cüzdanlardan para aşırmada başarılı oldular. Soğuk cüzdanları hackleyemediler.

Şu ana kadar yaklaşık 3 milyon adet Bitcoin’in çeşitli nedenlerden dolayı kaybolduğu ve hasar gören soğuk cüzdanlar nedeniyle ulaşılamaz hale geldiği iddia ediliyor. Yani 3 milyon Bitcoin sonsuza kadar kaybolmuş olabilir.

ABD’de yayınlayan Big Bang Theory isimli ünlü dizinin 2017 yılındaki bölümünde Leonard 7 yıl önce kazdığı Bitcoin’lerin peşine düşüyor. Bu dönemde Bitcoin sadece 5 bin dolar düzeyinde. Leonard’ın kaybettiği Bitcoin’leri bulabilecek mi?

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.