1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre endişeye mahal yok!

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre endişeye mahal yok!

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre endişeye mahal yok!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin piyasalarında yaşanan son düşüşe rağmen, Korku ve Açgözlülük Endeksinde önemli bir değişim olmadı.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi ne söylüyor?

Bitcoin (BTC), cumartesi günü de %1,03 düşerek, arda arda 4 günü düşüşle kapattı. Kripto piyasalarına yön verecek olumlu herhangi bir haber de yoktu. Bununla birlikte Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 31/100’den 30/100’e düştü. Peki bu ne anlama geliyor?

Korku ve Açgözlülük endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük endeksi, hacim, sosyal medya, anketler ve volatilite dahil olmak üzere çeşitli verileri hesaplayan popüler bir ölçümdür.

  •  0 ila 100 arasında değişen Endeks puanı sosyal medya, volatilite, anketler, hacim ve Bitcoin hakimiyetinden veri toplayarak ve bu verileri değerlendirerek piyasanın günlük duyarlılığı ile ilgili ortaya bir ölçüm koymaya çalışır.
  •  0 puan aşırı korkuyu gösterirken, 100 aşırı hırs ve açgözlülüğü temsil eder.

İlgili: Kripto kışı ve felaketler 2022 yılının geri kalanında da devam eder mi?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi'ne göre endişeye mahal yok!

Yani bu metriğe göre sonuçlar, 0 (aşırı korku) ile 100 (aşırı açgözlülük) arasında değişir ve en son fiyat gelişmeleri ile hareket etme eğilimi gösterir. Bu endeks esasen, piyasadaki hakim duygu durumunu ölçer. Korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafına çıktığında ise düşüşün işareti olarak görülür.

Peki Bitcoin yatırımcıları, Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre şu anda nerede?

Son günlerde endeks 30 ila 34 arasında değişiyor. Bu oran, kripto piyasası kapitalizasyonunun 140 doların altında kaldığı ve işlem hacminin 20 milyar dolar civarında olduğu Aralık 2018 ve Ocak 2019 arasında görülen daha önceki ayı piyasasına kıyasla, piyasa duyarlılığının daha iyimser olduğunu gösteriyor. 

İlgili: Kripto rallisi başlayacak mı? Kripto analitik firmasını açıkladı

Bu arada cumartesi günü, güne yükselişle başladıktan sonra, BTC 22.998 dolara yükseldi ve 23.000 dolarlık direnci test etti.

Ardından Bitcoin (BTC) %1,03’lük bir düşüş gördü. Ve cuma gününden itibaren %2.02’lik bir düşüşün ardından, en büyük dijital varlık, günü 22.452 dolardan kapattı. Böylece üst üste 4 gün kapanışı düşüşle yapmış oldu. 

ABD piyasaları kapalıyken, cuma günkü ABD’de imalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI rakamlarındaki zayıflama, temmuz ayını olumsuz etkilemeye devam etti. Çarşamba günkü Fed para politikası kararı öncesinde yatırımcıların endişe duyması da muhtemelen alıcı talebini büyük ölçüde etkiledi.

Tüm bunlar olurken; bugün, Korku ve Açgözlülük Endeksi 31/100’den 30/100’e düştü. Endeks, Bitcoin’in dört günlük düşüşü nedeniyle, benzer bir şekilde düşüş gösterdi.

Tesla haberleri ve hayal kırıklığı yaratan ABD özel sektör rakamlarının piyasaları olumsuz etkilemeye devam etmesiyle birlikte, Bitcoin 23.000$ seviyesini tekrar kırmayı başaramadı. Dolayısıyla haftasonu boyunca daha fazla baskı oluşması ve odağın Fed’e kayması muhtemel görünüyor.

Endekse dönecek olursak; boğalar için bir sonraki hedef, 46/100’de başlayan “Nötr” bölgedir. Endeks en son 6 Nisan’da, Bitcoin 45.000 dolar seviyelerinde iken, “Nötr” bölgede kaldı.

Sonuç olarak, haftanın en yüksek seviyesi olan 34/100’e doğru bir hareket, yatırımcı duyarlılığının iyileşmeye başladığına ve 30.000 dolara doğru olası bir yükselişe işaret edecektir.

İlginizi çekebilir;

Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Kaynak

Etiketler: