1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin kaç dolara çıkabilir?

Bitcoin kaç dolara çıkabilir?

Bitcoin kaç dolara çıkabilir?
0

Birkaç yıl içinde Bitcoin kaç dolara çıkabilir? Morgan Creek Digital Asset’in kurucusu Anthony Pompliano’ya göre, Bitcoin 2,5 yıl içinde 100.000 dolara yükselecek.

Bitcoin kaç dolara çıkabilir?

Kurumsal dijital varlık yöneticisi Morgan Creek Dijital kurucusu Anthony Pompliano, CNN’e verdiği yeni bir röportajda, Bitcoin kaç dolara çıkacak sorusuna yönelik çarpıcı tahminlerde bulundu.

Bitcoin kaç dolar olacak?

Anthony Pompliano’ya göre, Bitcoin önümüzdeki 2,5 yıl içinde 100.000 $‘ı bulacak.

Peki Pompliano’ya göre Bitcoin neden yükselecek?

Faiz oranlarının indirilmesi, daha fazla para basılması ve Bitcoin yarılaması gibi etkenler, uzun vadede Bitcoin’in çok daha fazla yükselmesine yol açabilir.

koinmedya_brave

Bitcoin’in önümüzdeki 2,5 yıl içinde 100.000 $‘ı bulacağı yönünde bir tahminde bulunan Pompliano, bu öngörüsünün abartılı olmadığını söyledi.

America Merkez Bankasının, 10 yılı aşkın bir süredir ilk kez faiz oranlarını düşürme kararı aldığını ve bu kararın, kripto piyasası üzerindeki etkilerinin, muhtemelen 2020 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Bitcoin’in yarılama etkinliği (halving) sırasında çok daha fazla hissedileceğini söylüyor.

“Her ne zaman ekonomide resesif dönemlere girsek veya büyüme yavaşlasa Merkez bankaları, iki enstrümana başvurur. Ya dün yaptıkları gibi faiz oranlarını düşürürler ya da parasal genişleme politikasına başvururlar.

Her ikisinde de etkilerini hissetmek, genellikle 6-18 ayı bulabiliyor. Ve bu seferki Bitcoin halving etkinliğine denk gelecek. Bu nedenle, faiz oranlarının indirilmesi, daha fazla para basılması ve Bitcoin yarılaması, uzun vadede Bitcoin’in çok daha fazla yükselmesine yol açacak.”

Bitcoin halving etkinliği ve etkileri

Bitcoin’i zirvelere taşıyacak en önemli etken nedir?

Pompliano, 21 milyar olarak belirlenen sabit arzın, önümüzdeki yıllarda Bitcoin’i zirvelere taşıyacak en önemli etken olacağına inanıyor.

“Kod oluşturuldu ve arz, 21 milyon olarak belirlendi. Yani zaman içinde çıkarılacak 21 milyon Bitcoin var. Başlangıçta, yazılımı çalıştıran madencilere her 10 dakikada bir 50 Bitcoin verildi. Bu dört yıl boyunca devam etti ve sonra bu ödül yarıya düştü. Böylece ödül miktarı 50’den 25’e düştü. Dört yıl sonra tekrar yarıya düşerek 12.5 oldu. Ve 2020 Mayıs’ında tekrar yarı yarıya indirilecek ve blok başına verilen ödül miktarı 6.25 BTC olacak.”

“Bir deflasyonist varlığa sahip olduğunuzda, enflasyonu düşüren parasal bir programı vardır. Yani başlangıçta bir miktar enflasyon var ama bu, zamanla daha da azalacak. Bu, altının stok akış (stock-to-flow) oranına çok benzer.

Ancak Bitcoin ve altın arasındaki fark; bugün tam olarak Bitcoin’in, kaç tanesinin çıkarıldığını biliyoruz. İkincisi, 21 milyon olan mevcut toplam arz miktarını biliyoruz. Altından farklı olarak, Bitcoin sistemine girebilir ve sistemin yazılım kodunu inceleyebilir veya teyit edebiliriz. ”

Pompliano’nun dev tahminine gelecek olursak, BTC’nin kendine has volatilitesinin ve geçen yılın Aralık ayında 3,200$ seviyesine düştükten sonra gerçekleşen devasa büyüme hızının devam etmesini bekliyor. Peki tam olarak Bitcoin kaç dolara çıkacak?

“2017’de, Bitcoin 20x yaptı. Bu aşırı volatil varlığın, bazen 20x, 30x, 50x oranında arttığını gördük. Üç kez %80’in üzerinde düşüşe de şahit olduk. Ağustos ayında, “yaklaşık 7.500$ veya 7.000$ civarında işlem görüyordu ve biz 3.000$’a düşecek dedik. Geçen yılın Aralık ayında bunu yaptı.

Sonra biz dedik ki 10,000 dolara geri dönecek ve bunu da yaptı. Ve şimdi, 10,000 dolarlık mevcut fiyatından, önümüzdeki 2,5 yılda 100,000 dolara ulaşacağını söylemenin oldukça ölçülü bir tahmin olduğunu düşünüyorum.”

Kaynak

Total
0