Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olur?

Bitcoin kaç dolar olur?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olacak? Uzun vadeli en iyi Bitcoin fiyat analizine göre, en büyük dijital varlık işte bu seviyeyi görecek!

2021 sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olabilir?

Bitcoin’in uzun vadeli değerini en iyi ortaya koyan ve gelmiş geçmiş en iyi analiz olarak kabul edilen bu modele göre Bitcoin yıl sonuna kadar müthiş bir seviyeye ulaşacak!

yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olacak!

Kripto para piyasası, bireysel ve kurumsal ilginin tavan yaptığı bir süreçten geçerken; Bitcoin ve altcoinler yeni zirveler kaydetmeye devam ediyor. En büyük dijital varlık şu sıralar, tüm zamanların en yüksek seviyesini kırmaya hazırlanıyor. Şu an itibariyle 60.000 doları geride bıraktı.

Varlığın bir sonraki durağının neresi olduğuyla ilgili birçok tahmin var. Birçoğu, kriptonun zaten aşırı alım bölgesinde olduğunu ve ağır bir düzeltmeye mahkum olduğunu öne sürüyor. Öte yandan bazıları ise; Bitcoin’in hala gerçek değerinin çok çok altında olduğunu savunuyor.

Ünlü kripto para analisti Plan B tarafından ortaya atılan Stok to Flow modeli de dahil olmak üzere birçok metrik ise, ikincisine işaret ediyor.

Digital Chamber’ın kurucusu Perianne Boring de bu görüşü savunanlardan biri. Ona göre Bitcoin daha da yükselebilir. Hatta Boring, stok akışı modeline göre dijital varlığın bu yıl 100.000 ila 288.000 dolar arasına ulaşabileceğini söylüyor.

“Stok to Flow modeli, Bitcoin’in bu yıl 100.000 ila 288.000$ arasında bir fiyata ulaşması gerektiğini söylüyor. Bitcoin’de 12 yıllık bir stok akış oranı verisine sahibiz. ABD doları ile hesaplama yaparsanız, oran %94 korelasyonlu çıkar.

Altın kullandığınızda ise %99 korelasyonludur. Dolayısıyla bu model, 2029’da bir Bitcoinin 10.000 ons altın olacağını söylüyor. İnsanlar esasen, Bitcoin altın yiyor derken bunu kastediyorlar. “

Perianne analizini, Bitcoin’in arz kıtlığının varlığın ağ değeri ile ilişkili olduğunu ortaya koyan Stok to Flow (S2F) modeline dayandırıyor.

Stok to Flow (S2F) modeli nedir?

Bitcoin’in gelecekteki fiyatını tahmin etmek için kullanılan çeşitli ölçüm ve modeller var. Bunlardan belki de en popüleri, kripto para analisti PlanB tarafından tasarlanan bu model. Modelin eleştirilen yönleri olsa da şu ana kadar Bitcoin’in gelecekteki değerini en iyi ortaya koyan model olarak kabul ediliyor.

bitcoin kaç dolar Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olur?

Bitcoin’i değerli kılan temel faktörlerden birisi de Bitcoin’in arzının sınırlı olması. Stok-akış modeli (stock to flow model – S2F) finansal varlıkların enflasyon oranlarını kıyaslamak için geliştirilen bir model olarak biliniyor. Piyasada işlem gören söz konusu varlığın miktarının, yıllık arzına bölümünden elde ediliyor.

Örneğin; piyasadaki toplam Bitcoin miktarı 18,678,700. Yıllık Bitcoin arzı ise 11 Mayıs 2020’deki ödül yarılamasının ardından 666,000 BTC’den 333,000 BTC’ye düştü. Bu durumda S2F değerleri ise 27.6’dan 55.4’e yükselmiş oldu.

Ödül yarılamasından sonra Bitcoin ile altının S2F değerleri neredeyse eşitlendi. Piyasadaki toplam altın miktarı yaklaşık 190,000 ton. Yıllık altın miktarı ise yaklaşık 3,200 ton artıyor. Bu verilere göre altının S2F değeri ise yaklaşık 60 (190,000/3,200) hesaplanıyor.

Bitcoin madencileri, şu ana kadar yaklaşık 18 milyon adet BTC’yi dolaşıma soktu. Geriye kazılacak 3 milyon BTC kaldı.  Diğer bir ifadeyle Bitcoin arzının %85’ine ulaşıldı.

Daha detaylı açıklamak gerekirse; dünya genelinde milyonlarca madenci, hash güçlerini birleştirerek, yaklaşık olarak her 10 dakikada bir blok kazıyorlar. Bu blokların içerisinde binlerce para transferi işlemi bulunuyor. Bu işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan madencilerin yer aldığı maden havuzuna çıkarılan her blok için ödül veriliyor.

Her 210 bin blokta bir madencilere verilen ödül miktarı yarıya düşüyor. Son Bitcoin kazılana kadar da bu şekilde bölünmeye devam edecek. İşte bu sisteme “halving – yarılanma” deniyor.

Bitcoin halving altcoin

İlk olarak 50 BTC ile başlayan madencilik ödülü, 2. halvingde 25 BTC’ye, 3. halvingde ise mevcut ödül miktarı olan 12.5 BTC‘ye düşürüldü.

 Halving sistemi, Bitcoin’in uzun vadede değerini artıran en önemli etkenlerden biridir. Arzın azalması durumunda fiyatlar yükseliş gösterir. Çünkü yarılanma işleminin ardından kazanılan Bitcoin miktarı azalacağı için, dolaşıma giren BTC miktarı da azalacak ve dolayısıyla bu da fiyatların yükselmesine vesile olacak.

Ayrıca, Bitcoin madenciliğinin zorlaşması ve işlem sırasında harcanan enerjinin artması da maliyetleri yükseltecek. Bu da dolaylı biçimde varlığın fiyatının yükselmesine neden olacak.

Stock-to-flow oranı olarak adlandırılan bu metrik de bir emtia ya da varlığın, yeni üretim miktarına kıyasla yatırımcılar tarafından tutulan kısmı ile ilgilenir. Örneğin altın stock-to-flow oranı en yüksek varlıktır. Bu yüzden altın fiyatı kısa vadede düşse de uzun vadede hiçbir zaman düşmez.

10 yıl sonra Bitcoin kaç dolar olur?

Bitcoin volatilitesi düşüyor!

Bitcoin’in volatilitesi son birkaç aydır kademeli bir şekilde azalıyor. JP Morgan analistleri, bu fiyat değişim oranındaki bu azalmanın bankacılık sektöründe benimsenmeyi kolaylaştırabileceğine inanıyor. Bitcoin’in 60.000$’a yükselmesinin ardından, büyük bir geri düşüş bekleniyordu, ancak fiyat daha da istikrar kazandı.

Son yedi gün içinde, Bitcoin’in fiyatı 56.000 dolarlık destek ile 60.000 dolarlık direnç arasında kaldı. Piyasa değeri ise hala 1 trilyon doların üzerinde.

Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olacak?

Bitcoin bu yıl içinde 100.000$‘ı bulabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bitcoin neden yükselecek?

Dünya genelinde yaşanan pandeminin ekonomik etkileri sonucu, daha fazla para basılması ve Bitcoin’in sabit arzı gibi etkenler, uzun vadede Bitcoin’in çok daha yüksek seviyeleri görmesini sağlayabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Her ne zaman, ekonomide (mart ayından bu yana olduğu gibi) resesif dönemlere girsek veya büyüme yavaşlasa merkez bankaları, iki enstrümana başvurur. Ya faiz oranlarını düşürürler ya da parasal genişleme politikasına başvururlar.

Her ikisinde de etkilerini hissetmek, genellikle 6-18 ayı bulabiliyor. Bu nedenle, faiz oranlarının indirilmesi, daha fazla para basılması gibi etkenler, uzun vadede Bitcoin’in çok daha fazla yükselmesine yol açabilir.

Bitcoin’i zirvelere taşıyacak en önemli etken nedir?

21 milyar BTC olarak belirlenen sabit arzın, önümüzdeki yıllarda Bitcoin’i zirvelere taşıyacak en önemli etken olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Şöyle ki; kod oluşturuldu ve arz, 21 milyon olarak belirlendi. Yani zaman içinde çıkarılacak 21 milyon Bitcoin var. Başlangıçta, yazılımı çalıştıran madencilere her 10 dakikada bir 50 Bitcoin verildi. Bu dört yıl boyunca devam etti ve sonra bu ödül yarıya düştü.

Böylece ödül miktarı 50’den 25’e düştü. Dört yıl sonra tekrar yarıya düşerek 12.5 oldu. Ve 2020 Mayıs’ında tekrar yarı yarıya indirildi ve halving ile birlikte blok başına verilen ödül miktarı 6.25 BTC oldu.

bitcoin kaç dolar Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olur?

Bir deflasyonist varlığa sahip olduğunuzda, enflasyonu düşüren parasal bir programı vardır. Yani başlangıçta bir miktar enflasyon var ama bu, zamanla daha da azalır. Bu, altının stok akış (stock-to-flow) oranına çok benzer.

Ancak Bitcoin ve altın arasındaki fark; bugün tam olarak Bitcoin’in, kaç tanesinin çıkarıldığını biliyoruz. İkincisi, 21 milyon olan mevcut toplam arz miktarını biliyoruz. Altından farklı olarak, Bitcoin sistemine girebilir ve sistemin yazılım kodunu inceleyebilir veya teyit edebiliriz. Bu nedenle Bitcoin, önümüzdeki 10 yıl içinde altından bile daha değerli bir varlığa dönüşebilir.

Nitekim 2017’de, Bitcoin 20x yaptı. Bu aşırı volatil varlığın, bazen 20x, 30x, 50x oranında arttığını gördük. Üç kez %80’in üzerinde düşüşe de şahit olduk. Yılın başında, yaklaşık 10.000$ civarında işlem görüyordu ve mart ayında 4.000$’ın altına düştü. Birkaç ay içinde toparlandıktan sonra yeniden tüm zamanların en yüksek sevyesine doğru etkileyici bir yükseliş gerçekleştirdi.

Dolayısıyla, bu tip tahminler, bazılarına ütopik gibi gelse de bu piyasada hiçbirşey imkansız değil!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yıl sonuna kadar Bitcoin kaç dolar olur?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.