Bitcoin helal mi, haram mı? Dünyanın en büyük Müslüman ülkesinden şok kripto para kararı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en büyük Müslüman ülkesinin diyanet kurulundan Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili şok bir karar çıktı. Gerekçesi de açıklanan kararın ne olduğuna bakalım.


Bitcoin helal mi, haram mı? Dünyanın en büyük Müslüman ülkesinden şok kripto para kararı

Bitcoin ve kripto para kullanımı Müslümanlar için yasak. Yani haram. Böyle bir karar Endonezya’nın diyanet işleri kurulu olan dini liderler konseyinden çıktı.

Ulusal Ulema Konseyi (kısacası MUI olarak biliniyor) kripto paraları haram ya da yasak olarak nitelendirdi. Gerekçe olarak ise bu burada belirsizlik, bahis ve zarar olduğunu söyledi. Dini kararnamelerin başı Asrorun Niam Sholeh, dün yaptığı açıklamada, konseyin uzmanları dinlendiği bir oturum yaptığını söyledi.

Buna ek olarak kripto paraların bir emtia ya da dijital varlık olarak İslami ilkelere uyması ve açık bir fayda gösterebilmesi durumunda alınıp satılabileceğini de belirtiyor. Yani bu şartlar karşılandığında helal sayılabilir.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir ve geleceği nasıl? Bitcoin nasıl alınır?

Endonezya’nın dini kurumu MUI, ülkede İslami ilkelere uyumu gözetleyen yetkili kuruluş. Endonezya ise nüfuzuna göre dünyanın en büyük Müslüman ülkesi. Endonezya finans bankanı ve merkez bankası, İslami finans konularında kurumun görüşüne başvuruyor ve MUI’ye danışıyor.

Hükümetin kripto paralara yaklaşımı

Bitcoin helal mi, haram mı? Dünyanın en büyük Müslüman ülkesinden şok kripto para kararı

Diğer yandan Endonezya hükümeti ise kripto paralara verdiği destekle biliniyor. Çünkü bu ülkede Bitcoin ve kripto paralar bir yatırım seçeneği olarak emtia vadelileri ile birlikte işlem görebiliyor. Ayrıca kripto para borsalarının da kurulması serbest.

Buna rağmen Endonezya kripto paraların ülkede bir para birimi ve ödeme aracı olarak kullanılmasına izin vermiyor. Ülkedeki tek yasal para birimi ve ödeme aracı Endonezya Rupisi.

İlgili – Bitcoin’den yeni bir rekor daha! Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2021- 2025

Yeni karar Bitcoin’i nasıl etkiler?

MUI’nın kararı Endonezya’nın tüm kripto para ticaretini durduracağı anlamına gelmiyor. Ancak yine de Müslümanların kripto para alımı ve ticaretinden uzak durmasında etkili olabilir. Ayrıca yerel kurumlar da kripto para işlemleri yapmadan önce bu kararı dikkate almaya başlayabilir.

Endonezya merkez bankası ise henüz kripto paralarla ilgili resmi bir karar açıklamadı.

2021 yılının ilk 5 ayında Endonezya’nın kripto para işlem hacmi 35 milyar dolar olarak gerçekleşti. 4 trilyon dolarlık global hacmin çok küçük bir parçası.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin helal mi, haram mı? Dünyanın en büyük Müslüman ülkesinden şok kripto para kararı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.