1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. İşte Bitcoin fiyatında trend dönüşüne işaret eden metrikler!

İşte Bitcoin fiyatında trend dönüşüne işaret eden metrikler!

İşte Bitcoin fiyatında trend dönüşüne işaret eden metrikler!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Popüler bir kripto analiz platformu tarafından ortaya koyulan ağ ile ilgili bu temel metrikler, Bitcoin fiyatında trend değişimine işaret ediyor!

Bitcoin fiyatında geri dönüş vakti!

Popüler kripto analiz firması Santiment, ağ ile ilgili bazı temel metrikleri inceleyerek, ilginç sonuçlar ortaya koydu. Santiment’e göre, 2022’nin başından bu yana token dolaşımı ve adres etkinliği düşüşte olduğu için, Bitcoin (BTC) ocak ayında şu ana kadar kayda değer bir yol kat edemedi.

Ancak blockchain analiz firması, şimdi bu göstergelerdeki artışın, aynı zamanda Bitcoin fiyatı için bir geri dönüşe ve trend değişimine işaret olabileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksi hala aşırı korku bölgesinde!

Bitcoin, 1 Ocak’ta 47.967$’a ulaştıktan sonra yeniden düşüş eğilimine başladı. Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi de o zamandan beri piyasaya paniğin hakim olduğunu gösterirken, “aşırı korku” bölgesinde kalmaya devam etti. Peki bu ne anlama geliyor?

Sentiment tarafından geliştirilen Korku ve Açgözlülük endeksi, piyasadaki hakim duygu durumunu ölçen temel metriklerden biridir.

0 ila 100 arasında değişen endeks sosyal medya, volatilite, anketler, hacim ve Bitcoin hakimiyetinden veri toplayarak ve bu verileri değerlendirerek piyasanın günlük duyarlılığı ile ilgili ortaya bir ölçüm koyar. Metrikte “0” değeri aşırı korkuyu gösterirken, “100” değeri aşırı hırs ve açgözlülüğü temsil eder.

Korku endeksi dibe vurduğunda yükselişin, açgözlülük tarafında yükseldiğinde ise düşüşün işareti olarak algılanır.

İşte Bitcoin fiyatında trend dönüşüne işaret eden metrikler!

Bu arada KoinMedya olarak daha önce söylediğimiz gibi; Goldman Sachs,’ın ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha önce duyurduğundan daha yüksek oranlara çekebileceği konusundaki beklentisini dile getirmesi üzerine, 11 Ocak’ta Bitcoin fiyatı bir kez daha düşüşe geçti.

Bitcoin şu anda 42.000 doların üzerinde toparlanmış olsa da günlük grafikte oluşan Doji mumunda da görüldüğü gibi, piyasaya hakim olan kararsızlık hala fiyat hareketini etkiliyor.

Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör ise, Bitcoin ağının büyüme oranı.

IntoTheBlock verilerine göre, Bitcoin ağının net büyüme oranı hala negatif bölgede. IntoTheBlock tarafından paylaşılan bu metrik, ağın büyüme oranının yanı sıra, ağa yönelik kullanıcı katılımını da ölçer.

İşte Bitcoin fiyatında trend dönüşüne işaret eden metrikler!

Bitcoin, henüz Kasım 2021’in başlarında aktif adreslerde görülen artışa ulaşamadı. Hatta 1 Ocak’ta bu temel metrik, son 30 günün en düşük seviyesini gördü. Günlük Aktif Adresler (DAA) indikatörü, yeni adreslerin, toplam aktif adreslerin ve sıfır bakiyeli adreslerin sayısını takip eder.

İşte Bitcoin fiyatında trend dönüşüne işaret eden metrikler!

Günlük Aktif Adres (DAA) sayısındaki artış, ağın daha fazla kullanıldığını gösterir. Ve belirli bir zaman diliminde ağ etkinliğini izlemenin en etkili yolu olarak kabul edilir. Bu nedenle, DAA’lar genellikle fiyat hareketinin yönüne dair önemli bir gösterge olabilir. Ki ağ kullanımına yönelik talep, ağın yerel tokenine olan talebi de artırabilir.

İlgili: Ünlü analist 4 kripto para için dip seviyeleri açıkladı: Bitcoin, Ethereum …

“Bitcoin fiyatı 46.000 dolara kadar yükselebilir!”

Popüler bir kripto analisti, Bitcoin fiyatını yakın vadede neler beklediğini açıkladı. Ona göre; 40.600 dolar seviyesi korunursa, yükseliş 42.600 dolara ve sonrasında muhtemelen 46.000 dolara kadar devam edecek.

İlgili: Güncel Bitcoin teknik analizi: İşte BTC fiyatında boğaların ilk hedefi!

 

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: