Bitcoin fiyatında kırılmaya işaret eden önemli veri: Hangi yöne olacak?

Elon Musk'tan Beyaz Saray sözcüsüne önemli Bitcoin açıklamaları!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı bir süredir durgun ve yatay ilerliyor. Ancak yeni gelen bir veri, fiyatın kırılma hazırlığında olabileceğine işaret ediyor. Asıl önemli olan ise hangi yöne olacağı sorusuna verilen cevap.


Bitcoin fiyatında kırılmaya işaret eden önemli veri: Hangi yöne olacak?

Bitcoin sürekli (perpetual) sözleşmelerinde açık pozisyonlar (open interest) geçen hafta yükselerek 500,000’e ulaştı. Bu veri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Fonlama oranı ise nötr seviyelere yakın. Bu da buradaki yükselişin hem yükseliş hem de düşüş yönlü pozisyonlara olan dengeli bir talep sonucu oluştuğunu gösteriyor.

Bu gelişmeler üzerine piyasada bir fiyat sıkışması hazırlığı olduğu açık. Ancak net olmayan bu sıkışma sonucu gelecek fiyat kırılmasının hangi yöne olacağı. Çünkü buradaki fonlama oranı nötr çizgisine yakın ve yatırımcılar her iki yöne de kırılma bekliyor.

İlgili – Bitcoin fiyatında yönü belirleyecek kritik seviye: Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin açık pozisyon piyasa değerine kıyasla zirve seviyesinde

kripto para

Bitcoin sürekli sözleşmelerde açık pozisyonlar geçen hafta 428 binden 498 bine yükseldi. Bu veriler ise kripto araştırma ve analitik şirketi Arcane’in son raporunda yer aldı. Raporda şöyle deniliyor:

“Genel olarak piyasa yeni bir fiyat sıkışmasına hazır hale geliyor. Ancak fonlama oranına bakarak yönü belirlemek mümkün değil. Böyle bir ortamda piyasada riskten uzak pozisyonlar almak daha mantıklı olabilir.”

Rapor aynı zamanda açık pozisyonlardaki artışın parabolik olduğunu bildiriyor. Ayrıca henüz durma belirtisi de göstermiyor. Bu trend ise yeni değil. Piyasada açık pozisyonlarda artış bu yılın Temmuz ayından bu yana devam ediyor. Yakın zamanda ise hızını artırdı. Nisan ayının ortasından bu yana ise açık pozisyonlara ilgi iki katına çıktı.


Bitcoin’in piyasa değeri ile karşılaştırıldığında açık pozisyonlar yeni bir zirve yaptı. Bu daha önce perpetual swap tarihinde görülmemiş seviyelerde. Benzer bir anormallik aynı zamanda ETH vadelilerde de var. ETH’nin açık pozisyonları ise BTC’den daha aşırı seviyelerde.

İlgili – Ethereum fiyatı dar işlem aralığını ne zaman kırar? Güncel ETH teknik analizi

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin fiyatında kırılmaya işaret eden önemli veri: Hangi yöne olacak?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.