Bitcoin ETF de 10 trilyon dolarlık Altın ETF gibi olur mu?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ETF’nin düşüncesi bile kripto para piyasasını harekete geçirmeye yetiyor. Altın ETF ise 10 trilyon dolarlık bir piyasaya sahip. BTC ETF’nin onaylanması ise çok farklı bir öyküye sahip olacak.


Bitcoin ETF’nin Altın ETF’den 3 kritik farkı

Fiziksel destekli Bitcoin ETF’nin potansiyel onayı ile ilgili pozitif gelişmelere Bitcoin piyasası ve kripto para topluluğu şimdiden olumlu tepkiler veriyor. Eğer SEC, uzun süredir merakla beklenen bu ürünü onaylarsa, çok sayıda uzman kurumsallardan kripto paralara inanılmaz bir akış bekliyor.

Peki, uzmanlar neden böyle düşünüyor. Bu beklentinin başlıca sebebi Altın ETF’nin piyasa değerinin ortaya koyduğu emsal. Altın ETF, 10 trilyon dolarlık bir piyasaya sahip. Ancak Bitcoin ETF, Altın ETF’den farklı olacak. Bunun 3 sebebi var.

İlgili – Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?

Varlığın kullanılabilirliği

Fiziksel olarak desteklenmiş ETF’ler yatırımcılar için daha değerli. Çünkü gerçek varlık tarafından destekleniyor. Altın ETF’ler gerek altınla destekleniyor. Bitcoin ETF de gerçek Bitcoin ile desteklenecek.

Altın ETF piyasaya çıktığında, kurumsal yatırımcılar gerçek değerli metalle desteklenmiş bu ürüne doğrudan yatırım yapma olanağı bulmuştu. ETF hisselerine sahip olan yatırımcılar, bankaya giderek gerçek altın külçeler almadan gerçek altın “sahibi” olabiliyor.

Bitcoin ETF’nin Altın ETF’den 3 kritik farkı

Gold ETF’ler Kaynak: ETF Database

Bitcoin için ise tam farklı bir olay var burada. Günümüzde çoğu bireysel trader ve yatırımcı, fonlarla herhangi bir anlaşma yapmadan doğrudan merkezi veya merkezsiz borsadan Bitcoin satın almayı tercih ediyor.

İlgili – Altın mı Bitcoin mi yoksa altcoin mi?

Bitcoin vadeli ETF’ler

Fiziksel destekli ETF’ler kurumsal yatırımcılar için daha değerliyken, türev tabanlı ETF’ler kurumlar için değişken bir çözüm olmaya devam ediyor. Gerçek Bitcoin ETF’ler çıktığında büyük olasılıkla fonların buraya akışı olacak. Sonuçta piyasaya ek yeni para akışı olacak.

Kurumsallar zaten Bitcoin’e kucak açtı

2017 yılından bu yana blockchain sektörü hızla gelişti. Sonuçta artık birçok kurumsalın artık kripto para yatırımı var. Kurumsallar bu yarışa katılarak her hafta 200 milyon dolardan fazla Bitcoin satın alıyor.

Bitcoin ETF’nin Altın ETF’den 3 kritik farkı

Bitcoin piyasa değeri Kaynak: TradingView.com

Her ne kadar Bitcoin ETF’lerden altın kadar fon almayabilir. Ancak yine de tüm kripto para piyasası için çok önemli bir gelişme. En önemlisi de bu çok kritik bir olayı gösteriyor. Kurumsallar ve düzenleyiciler artık Bitcoin’i görmezden gelemiyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin ETF de 10 trilyon dolarlık Altın ETF gibi olur mu?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.