1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Altın mı Bitcoin mi yoksa altcoin mi?

Altın mı Bitcoin mi yoksa altcoin mi?

Altın mı Bitcoin mi yoksa altcoin mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Altın ve kripto paralar uzun süredir kıyaslanıyor. Özellikle Bitcoin’in altının yerini alabileceği yorumları fazlasıyla gündemde. Kurumsal yatırımcılar hangisini tercih ediyor? Detaylar haberimizde.

Altın mı Bitcoin mi yoksa altcoin mi?

Bitcoin bu hafta içi 50,000 dolarlık kuvvetli direnç seviyesinin üzerine çıkarak haftalık %15’lik bir artış yakaladı.

JPMorgan tarafından perşembe günü müşterilerle paylaşılan bir nota göre, BTC fiyatındaki son artış, ağırlıklı olarak enflasyondan korunma arayan kurumsal yatırımcılara atfedildi. Analistler, BTC’nin altınla ilgili esasına ilişkin algıda bir değişiklik olduğunu savunarak, “Yatırımcılar arasında enflasyon endişelerinin yeniden ortaya çıkması, Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olarak kullanılmasına olan ilgiyi yeniden canlandırdı” dedi.

“Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e geri dönüyor gibi görünüyor, belki de onu altından daha iyi bir enflasyon koruması olarak görüyorlar.”

Sadece kurumlar değil önemli yatırımcılarda Bitcoin’in altından daha iyi bir enflasyondan koruma aracı olarak görüldüğünü teyit ediyor. Kevin O’Leary, bu hafta başında yaptığı açıklamada kripto paraların portföyünde altından daha fazla yer tuttuğunu açıkladı. Bitcoin’in arzının kısıtlı olması ve günden güne benimsenmesinin artması varlık sahiplerinin BTC’yi güvenli liman olarak görmesini sağlıyor. Aynı zamandan saklama koşullarının altına göre daha kolay ve maliyetsiz olması likit yapısı da Bitcoin’i öne çıkaran diğer etkenler.

Bkz: Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Ancak JP Morgan, bu hafta Bitcoin’deki yükselişi sadece kurumsal benimsenin artışına bağlamıyor. Analistler, “ABD’li politika yapıcıların Çin’in kripto para birimlerinin kullanımını veya madenciliğini yasaklama yönündeki adımlarını takip etme niyeti olmadığına dair son güvencelerinin de Bitcoin’i harekete geçirdiğini değerlendirdi.

JP Morgan analistleri, diğer analistelerin aksine Bitcoin vadeli işlemleri borsa yatırım fonunun yakın zamanda onaylanacağına dair spekülasyonları fiyatın önemli bir itici gücü olarak görmedi.

Bitcoin hafta içerisinde başladığı rallide vitesi biraz düşürmüş görünüyor. An itibari ile 55,000 dolar seviyesinde yatay bir seyir izleyen Bitcoin, yazım anında Coinmarketcap verilerine göre 54,880 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 1,035 trilyon dolara ulaştı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.