okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
2.47%
Bitcoin
66.848,58 USDT
eth
ETH
5.02%
Ethereum
3.092,58 USDT
bch
BCH
5%
Bitcoin Cash
467,05 USDT
xrp
XRP
1.45%
Ripple
0,52 USDT
ltc
LTC
1.64%
Litecoin
83,79 USDT
bnb
BNB
1.88%
Binance Coin
579,90 USDT
sol
SOL
5.71%
Solana
168,46 USDT
avax
AVAX
5.71%
Avalanche
36,43 USDT
ada
ADA
4.8%
Cardano
0,48 USDT
dot
DOT
2.37%
Poladot
7,19 USDT
doge
DOGE
4.26%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
2%
Shiba Inu
0,00 USDT

Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten 3 önemli gösterge!

Ünlü yatırım danışmanından kripto piyasası için yeni düşüş tahmini!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kısa vadeli olarak, Bitcoin düşüş trendi sinyalleri verse de bu 3 metrik, fiyat görünümüne dair son derece pozitif bir resim ortaya koyuyor. İşte Bitcoin’de yükseliş trendini destekleyen o veriler…

Bitcoin düşüş trendi devam eder mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı son günlerde kötü bir performans sergileyerek, bir kez daha 42.000 doları test etti. Kısa vadeli görünüm düşüş eğilimi gösterse de uzun vadeli görünüm her zamanki gibi yükselişe işaret ediyor. Ve boğa koşusu yaklaşırken, BTC için son derece iyimser bir senaryo çizen üç önemli on chain metrik dikkat çekiyor.

İlgili: Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!

Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten 3 önemli gösterge!

Bitcoin fiyatı için yükselişe işaret eden metrikler!

Bitcoin fiyatı için belki de en yaygın kullanılan ve önemli bir on chain metrik olan 365 günlük Market Value to Realized Value (MVRV) değeridir. Bu endeks, herhangi bir zamanda yatırımcı duyarlılığına ilişkin bilgiler verir. 365 günlük MVRV değeri ise, geçen yıl BTC satın alan yatırımcıların ortalama kar/zararını değerlendirmek için kullanılabilir.

Bu metriğin en büyük avantajı, satış dönemlerinin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir sinyal vermesi ve yatırımcılara ne zaman yükseliş bekleneceğini göstermesidir. 

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2022- 2025

Yatırımcıların ortalama kar/zararını değerlendirmek için kullanılan bu metrikte -%10’un altındaki negatif bir değer, kısa vadeli yatırımcılarının zararda olduğunu -yani zararına satış yaptığını- ve genel olarak uzun vadeli yatırımcıların ise biriktirme eğiliminde olduğunu gösterir.

Bu nedenle, elden çıkarma riski daha az olduğu için -%10’un altındaki bir değer, genellikle “fırsat bölgesi” olarak adlandırılır. Ancak bunun tersi de doğrudur. Şöyle ki; yüksek bir MVRV değeri, birçok yatırımcının kârda olduğunu ve kar realizasyonu için, satma olasılığının yüksek olduğunu gösterir.

Şu anda, 365 günlük MVRV sıfır çizgisinin etrafında geziniyor ve bu da yatırımcıların kârda olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, son dört yıl içinde, MVRV değeri %24’e ulaştığında BTC için yerel zirve gerçekleşti.

Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten 3 önemli gösterge!

Dolayısıyla, burada şöyle bir sonuca varılabilir; bir satış tehdidi ortaya çıkmadan önce BTC’nin yukarı yönlü hareket etmesi için hala daha fazla yer var.

Uzun vadeli yatırımcıların dikkat etmesi gereken ve Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten bir diğer önemli gösterge de BTC tutan balinaların arz dağılımıdır.

1.000 ila 10.000 BTC arasında BTC’ye sahip yatırımcılar Haziran 2021’den bu yana birikim yapıyor ve hatta 10.000 ila 100.000 BTC arasında tutan cüzdanlar için de aynı şey söylenebilir.

Eski piyasa katılımcılarının sayısı 2.034’ten 2.166’ya yükselerek %6.5’lik bir artış gösterdi. 10.000 ila 100.000 BTC’ye sahip bir sonraki büyük yatırımcı sayısı da 78’den 85’e yükseldi. Bu tür yatırımcıların sayısında görülen artış, piyasadaki büyük oyuncuların pozitif bir duyarlılığa sahip olduklarını ve Bitcoin’den müthiş bir performans beklediklerini gösteriyor.

İlgili: Bitcoin borsa akış verilerinden ralliye büyük destek!

bitcoin düşüş trendi Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten 3 önemli gösterge!

Son olarak; borsa net pozisyon değişikliği göstergesi de büyük yatırımcıların davranışlarına dair önemli bilgiler veriyor. Mart 2022’den bu yana, borsalardan toplam 100.000 BTC çıkarak satış tarafındaki baskıyı etkili bir şekilde azalttı.

Nitekim tutulan BTC miktarı ne olursa olsun, Bitcoin adreslerinin sayısındaki genel eğilimin yükseliş gösterdiğini belirtmekte fayda var. Bu, Bitcoin ağının güçlü bir organik büyüme elde ettiğini ve küçük adreslerin sayısındaki istikrarlı artış sayesinde de coinlerin yoğun bir şekilde belirli cüzdanlarda toplanmadığını, dağılımın arttığını gösterir.

Bitcoin düşüş trendi senaryolarını çürüten 3 önemli gösterge!

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.