1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!
0
profitfarmers_koinmedya

Gemcoin CEO’su Steve Chen’e, saadet zinciri kurup 70 bini aşkın yatırımcıdan hile yoluyla 147 milyon dolar dolandırdığı gerekçesiyle 10 yıl ceza verildi!


Gemcoin CEO’suna rekor ceza!

Gemcoin CEO’su Steve Chen, kurduğu ICO projesiyle erken dönem yatırımcı çekme adı altında, on binlerce yatırımcıyı dolandırmaktan pazartesi günü federal mahkemece 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

147 milyon dolarlık bir kumpasa imza atan 63 yaşındaki Chen, şubat ayındaki davada ABD Güzel Yatırım Sanatları (USFIA) adlı bir organizasyonu yönettiğini ve 2013 ile 2015 yılları arasında yasa dışı olarak Gemcoin’leri 70 bini aşkın yatırımcıya sattığını kabul etmişti.

Konuyla ilgili Yahoo’da geçen habere göre, ABD savcıları da USFIA’yı bir saadet zinciri olarak tanımladı. Yargıç John F. Walter, vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık suçundan 10 yıl hapis cezası verdiği Chen’in ayrıca, IRS yani ABD İç Gelir Dairesi’ne 1 milyon 885 bin dolar vergi ödemesine hükmetti.

Bitcoin dolandırıcılığı Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

Steve Chen cezası kararlaştırıldı ama dava da henüz son nokta koyulmadı. Yargıç John F. Walter, tüm mağdurların bir bütün halinde dinlenmesi için temmuz ayına yeni bir duruşma günü verdi.

Steve Chen’e verilen ceza, şimdiye kadar kripto para sektöründe bir kişiye verilmiş en yüksek cezalar arasında kendine yer bulurken, kripto sahasının herkesin istediği gibi at koşturacağı bir alan olmadığını bir kez daha gösterdi.

Dünyanın en büyük Bitcoin dolandırıcılığına dikkat!

Bir araştırma, Bitcoin dolandırıcılarının yatırımcıları tuzağa düşürmek için Chris Hemsworth ve Waleed Aly gibi ünlülerin resim ve isimlerini kullandıklarını ortaya çıkardı.

The Guardian’ın yaptığı araştırmaya göre, scam Bitcoin reklamlarında Dick Smith, Andrew Forrest, Chris Hemsworth ve Waleed Aly gibi ünlülerin resimleri izinsiz olarak kullanılıyor. Bu yöntemle dolandırıcılar kripto yatırımcılarını ağlarına düşürüyorlar. Ancak bu çok daha büyük bir organize dolandırıcılığın bir parçası. Bu şema ise Moskova’dan yönetiliyor.

Bu araştırmaya göre Corona salgını döneminde scam olayları arttı. Çünkü insanlar şimdi daha fazla sahte reklamlara maruz kalıyorlar. Dolandırıcılık olaylarında kitlesel artıştan dolayı Google da reklamları engellemede başarısız oluyor.

Dolandırıcılar Avustralyalı yatırımcıları hedef alıyorlar. Sahte haber siteleri üzerinden ünlü kişilerin resimlerini kullanarak reklamlar yayınlıyor ve yatırımcılara da 250 dolardan başlayan kripto para yatırımları öneriyorlar. Dolandırıcılar, söz konusu ünlü kişilerin bilgisi olmadan, onların resimlerini izinsiz kullanarak milyonlarca reklam satın aldı.

The Guardian Avustralya’ya göre, araştırma sonucunda yüzlerce siteyi yöneten beş isim bulundu. Bu adreslerin hepsinin merkezi ise Moskova. Ayrıca araştırmada ortaya çıkan bu beş e-posta adresinin hepsinin de Gmail olduğu bildiriliyor.

Bu arada söz konusu Bitcoin dolandırıcılığı ile ilişkilendirilen tek ülke Rusya değil. Araştırma, Ukrayna’daki bir çağrı merkezinin bu scam işlemlerini bazılarını yönettiğini ortaya koyuyor.

Kiev Bitcoin scam

Benzer bir dolandırıcılığı İsveç basını haber vermişti. Dagens Nyheter isimli gazete, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere’deki benzer scam reklamlarla hedef alan bir şemayı ortaya çıkarmıştı. Bu olayda ise 70 milyon dolarlık Bitcoin işlem scam olayından bahsediliyor. Burada da sahte haber siteleri kullanılıyordu.

Kaynak

Aman dikkat! Bitcoin dolandırıcıları farklı yöntemlerle sahada

Bitcoin dolandırıcılığı kripto para piyasalarınında hiç eksik olmuyor. Dolandırıcılar ve scam kripto projeler ülkemizde de can yakıyor.

Aman dikkat! Bitcoin dolandırıcıları farklı yöntemlerle sahada

Artan Bitcoin fiyatlarının ardından tecrübeli tecrübesiz birçok yatırımcı, Bitcoin ve kripto para piyasalarına ilgi duymaya başladı. Hızlı, plansız ve neleri kaçırıyorum korkusu ile atılan adımlar ciddi mağduriyetlere yol açabilir. Zor bela biriktirilen tasarruflar, sadece bir tıkla heba olabilir.

Öncelikle Bitcoin ve kripto para piyasalarının oldukça spekülatif piyasalar olduğunu hatırlatalım. Yani Bitcoin ve kripto paraların fiyatları klasik yatırım araçlarının aksine oldukça dalgalı seyrediyor. Hatta öyle kripto paralar var ki gün içerisinde paranızın yarısını kaybedebilirsiniz. Ya da yarı yarıya kâr edebilirsiniz.

Ayrıca şunu belirtmekte yarar var: Bitcoin ve Kripto para piyasaları regüle olmamış piyasalardır. Uluslararası kripto para borsalarında veya sitelerde mağduriyet yaşamanız durumunda şikâyette bulunabileceğiniz hukuku bir mekanizma net değil. Yine kayıplarınız resmi bir kurum tarafından da sigortalanmış değil.

Lütfen Bkz: Bitcoin gündem, haber ve son dakika gelişmeleri 

Yukarıdaki nedenlerden dolayı olsa gerek birçok uzman yatırımcı, Bitcoin ve kripto para piyasalarına ancak kaybetmeyi göze alacağınız miktar ile girmenizi tavsiye ediyor. Bazı finansal analistler ise yatırıma ayırılan miktarın ancak %5’i ile Bitcoin ve kripto para piyasalarına girmeyi öneriyor. Yani profesyonel yatırımcılar portföylerinin ancak %5’ini Bitcoin ve kripto paralara ayırıyor.

Gelelim yerli ve yabancı Bitcoin dolandırıcılık haberlerine. Ülkemizde Bitcoin dolandırıcılığı yeni bir hadise değil; Binbir surat Bitcoin Safiye ve  Bitcoin Kürşat akla gelen ilk isimlerden.

Bir Bitcoin takipçisi twitter üzerinden yeni tip dolandırıcı sitelerden bahsediyor. İddialara göre bu siteler Google tarafından güvenli etiketi almasına rağmen dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunuyor.

Site çalışanları farklı sosyal medya araçları ile öncelikle kurbanları ile arkadaş oluyor. Güven kazandıktan sonra farklı hikayeler uydurarak çok ciddi paralara kazanabildiğinden bahsediyor. Ardından yeni arkadaşlarına kendilerinin de çok kazanabileceğini ifade ediyor. Bu yol ile ağlarına kattıkları kurbanlarından ciddi miktarda fon aşırdıkları iddia ediliyor.

Yukarıda bahse konu olan Bitcoin takipçisinin iddialarını aşağıdaki tweet’te görüyoruz.

Bitcoin savunucuları (Bitcoiners) #BitcoinScam hastag’i altından Bitcoin dolandırıcılarını ifşa etmeye çalışıyor.

Bitcoin dolandırıcılığı türleri nelerdir?

Pazarın düzenlenmiş olmaması, tamamen online olması, her hangi bir resmi kayıt ve onay süreci olmaması gibi bir çok faktör dolandırıcılar için bugüne kadarki en uygun ortamı oluşturdu.Bu yazımızda bugüne kadar ki binlerce dolandırıcılık hikayesi arasından en çok tercih edilenleri yazıyor olacağız.

1. Twitter Sahtekarlığı

Son zamanlarda dolandırıcıların en çok başvurduğu metodlardan biri twitter sahtekarlığı oldu. Bir çok sahte hesap yatırımcılara 10 katına kadar kazanç vadederek dolandırıcılık yaptı. Bu durum o kadar yaygın ki kripto para sektöründe olup dolandırıcıyla karşılaşmamak oldukça zor bir ihtimal. Şimdi bu dolandırıcılığın nasıl işlediğine bakalım.

  1. Meşhur bir kişi e.g. (@elonmusk) bir twit atar.
  2. Aynı resme sahip sahte bir hesap yorum yapar. Sahteciler orjinal twite referans yaparlar ve kazanç vaadederler.Bunun için belirtilen adrese 2-3 Ethereum göndermeniz gerekir. Karşılığında 3-20 Ether alacaksınızdır.
  3. Botlarla beğen, paylaş, yorum yap gibi otomatize sistemler dolandırıcılar için çalışır.
  4. Spoiler Alarmı: Ethereum gönderirsiniz ve tabiki gelen bir şey olmaz.

Bitcoin dolandırıcılığı Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

Bu dolandırıcıların çok yaygın kullandığı bir metod olduğu için siz de ben asla böyle bir hataya düşmem diyebilirsiniz. İstatistikler bir çok kişinin tekrar aynı hataya düştüğünü gösteriyor. Biz asla ve asla kimseye her hangi bir kripto para göndermemenizi tavsiye ediyoruz. Tabi tanımadığınız yada tanıdığınız kişi olduğuna emin olduğunuz durumlar hariç. Eğer birisi size kazanç vadediyorsa orada %99 dolandırıcılık vardır.

2. Pazar Manipülasyonu

Bazen regülasyonlar iyi bir şey olarak görülebilir özellikle büyük çoğunluktaki ortalama insanları korumak için. Böyle alım satım regülasyonları dolandırıcıları engellemek için getirilir. Bunlar genelde ellerinde büyük paralar olan bir yada bir grup kişidir. Ve paralarıyla alım satım pozisyonları yaratarak suni fiyat ve hacimler oluşturarak ortalama yatırımcıları yanıltırlar.

3. Sahte Alım/Satım Duvarları

Alım satım duvarları eğer teknik analize göre işlem yapıyorsanız sizi etkilemeyecektir. Sipariş defterine derinlemesine bakınca rahatlıkla bazı anlamsız hacimlerde alım satım işlemleri görebilirsiniz. Bunlar genelde bir duvar oluşturmak için yapılır. Genelde bu tip bloklar tek taraflı olarak alım yada satım neyse onun tam karşısında 2-5 kat arası bir blok şeklinde konumlandırılır.

Bitcoin dolandırıcılığı Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

Genelde çoğu yatırımcı bir duvar gördüğünde panikler ve ilk düşünceleri satış olur. Bu tip bir duvar herkesin satış pozisyonuna geçtiği gibi bir algı yaratarak ortalama yatırımcıların erken bir şekilde pozisyonlarını terketmelerine neden olur. Bunun tam tersi de geçerlidir. Büyün bir alım duvarı görünce herkes alma pozisyonuna girdi sanılır fakat aslında bu suni bir duvardır. Bunlar fiyatları baskılamak ve genel yatırımcıyı oyuna getirmek için yapılan basit manipülasyonlardır. Bu duvarlar bir anda kaldırılır ve coinin önü açılarak fiyatın o yönde gitmesine izin verilir. Avantajlı bir şekilde duvar sayesinde oluşturulan pozisyonlar daha sonra nakite çevrilir.

4. Pump ve Dumps (Pompala-İndir)

Bu gruplar genelde bir araya gelen bir çok yatırımcıdan oluşan gruplardır. Grupların beyni olan kişiler belli bir borsada belli bir coini belli saatte fiyat artışına sebep olacak şekilde çağrıda bulunurlar. İnsanlar o saatte düşükten alayım ve yukarıdan satayım diye bunlara girerler. Aslında bu yükselişlerde kaybedenler de genel ava giden acemi avcılardır. Bu sektörde ayda %50 kazanç zaten münkündür bu nedenle bu grupların varlığı aslında pek fazla anlam ifade etmiyor.

Genende bu pump ve dump grupları şöyle çalışır;

 1. Böyle bir gruba girersiniz. Bunların bazıları ücretli bazıları ücretsizdir.
 2. Grup lideri bir borsa, coin ve saat belirler.
 3. Gruptaki herkes o saatte bu kripto parayı düşükken alır.
 4. Fiyat şişmeye başlar, bu pumpdan haberi olmayanların dikkatini çeken bu artışı kaçırmak istemeyenler de buna katılır.
 5. Pump grubu satış kararı aldığı anda herkes birden satmaya başlar tabi bundan haberi olmayanlar el ele baş başa kalırlar.
 6. Grup üyeleri bundan kar ederken diğerleri büyük zarar ederler.

Bir çok pump ve dump grubu kendi üyelerini de kandırır. Bir çok pump lideri ve yandaşı gruptakilerden habersiz zaten daha önceden coini satın almış olurlar. Hatırlatmak isteriz ki P&D grubları tamamen bencil insanlardan kurulu gruplardır. Bu grupların amacı insanları dolandırarak onların elindekini kapmaktır. Bu tip gruplar hem ahlaki olarak yanlış hem de yasal değildir. Bu nedenle tavsiyemiz bu tip gruplardan uzak durmanızdır.

Tavsiye;

Grafikteki kripto paraya baktığınızda ani bir yükseliş göreceksiniz. Ticari hacmi takip ettiğinizde aslında fiyatın bir pump ve dump ekibi tarafından arttırıldığını göreceksiniz. Buradaki durum kendisi çalıp kendisi oynayan bir grubu gösteriyor. Gerçek yatırımcılar rağbet etmemiş bu nedenle ciddi bir hacim oluşmamış. Bu tip durumlarda hacim düşükse artışın reel bir sebebi yok demektir.

Aşağıdaki grafikte Ucash %400 Pompalanmış fakat hacim sadece 25.000 Dolar. Bu küçük bir grubun dahi bir kripto paranın fiyatını nasıl arttırabileceğinin göstergesi.

Bitcoin dolandırıcılığı Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

5. Ücretli Promosyon

Bir çoğumuz kripto para piyasasındaki çok bilinen figürlerin bizim tarafımızda olduğunu düşünüyoruz ve yaptıkları paylaşımları çok da sorgulamıyoruz. Gerçek şu ki bir çok çok takipli hesap sahibi sosyal medya fenomeni bu paylaşımlarının bazılarını reklam olarak ücret karşılığı yapıyor. Aslında reklam yapmakta bir sakınca yok. Tabi eğer bunun bir reklam olduğunu söylerlerse. Fakat tabiki hemen hiç biri reklam olduğunu söylemiyor. Onların uzmanlığına güvenen insanlar bu paylaşımlara aldanarak yanlış yatırımlar yapabiliyorlar. Bir çok forum, Reddit yada Facebook hesabı belli coinlerin reklamını yapabileceğine dair açık teklifte bulunur. Bunun için her zaman dediğimiz gibi KAKY (Kendi araştırmanı kendin yap).

6. Borsa Hacklenmeleri

Bazı borsaların hacklenmesi sonrası borsaların merkezi olma durumu nedeniyle hem hackerların hedefinde olduklarını hem de aslında hacklenmeye karşı yeterince savunmaları olmadığını öğrenmiş olduk. Bazıları yönetim zaafiyetine sahipken bazıları güvenlik zaafiyeti nedeniyle hackerları davet ediyorlar. Sonuç olarak kripto paralarınızı borsa  tutmak yerine bir harware cüzdanda tutmak en güvenli yol.

7. Phishing Saldırıları

En yaygın kripto para dolandırıcılıklarından biri de phishing saldırılarıdır. Saldırganlar genelde belli bir cüzdan yada borsanın adına yakın bir domain satın alırlar, google reklam verirler. Mümkün olduğunca taklit ettikleri borsa yada cüzdana benzer bir site hazırlarlar. Bu reklamları yönlendirdikleri site aracılıyla bilgilerinizi girmenizi sağlarlar. Bu giriş sonrası sizi orjinal siteye yönlendirirler. İşte bu noktada hesabınız boşaltılır ve tam takır olur. Bu durumu yaşamamak için doğru site adresi girdiğinize emin olun. Mümkünse doğru siteyi çok kullanılanlara arasına ekleyin ve oradan giriş yapın. Daha da önemlisi mutlaka 2FA doğruma kullanın.

Bitcoin dolandırıcılığı Amerikalı tosuncuğa 10 yıl ceza!

Detaylara dikkat edin

Herkesin paraya ihtiyacı var. Bazıları bunu doğru yoldan kazanmak isterken bazıları ise sürekli kısa yollar ararlar. İşin kötü tarafı bir defa bu yola bulaşanların asla iflah olmamaları. Doyumsuz bir iştahla yeni yeni kurbanlar aramaları. Bu nedenle özellikler kripto para sektöründe yaptığınız her işleme karşı bir güvenlik sorgulaması ile kendinizi güvene almanız gerek. Asla acele etmemeniz ve her an dikkatli olmanız gerek. Yoksa bir anlık bir hata tüm birikimlerinizi kaybetmenize yol açabilir.

Lütfen yorum yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.