fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Ayı Tuzağı nedir nasıl anlaşılır? Nasıl tedbir alınır?

Ayı Tuzağı nedir nasıl anlaşılır? Nasıl tedbir alınır?

Ayı Tuzağı nedir nasıl anlaşılır? Nasıl tedbir alınır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ayı tuzağı ya da bir başka deyişle ayı kapanı isimlendirilen durum da aynı boğa tuzağı gibi kullanıcıları aldatmak için kullanılan manipülasyon amaçlı fiyat hareketleridir. Ayı tuzağı nasıl gerçekleşir?


Kripto para ve Bitcoin işlemlerinde Ayı Tuzağı nedir?

 

Tüm görüntüler olumlu iken fiyatlar yükseliş trendine girmişken fiyatlarda ani şekilde destek çizgisinin altına düşmesine Ayı kapanı olarak adlandırılmaktadır. Buradaki asıl amaç, deneyimsiz yatırımcıları ve traderları varlığı sattırarak varlığı ucuza kapmaktır.

Ayrıca bakınızBugün yaşananlar bir Ayı tuzağı mıydı?

koinmedya_paradex

Özellikle kripto borsaları henüz düzenlenmediğinden dolayı manipülasyona oldukça açık durumda. Bunun farkında olan Balina olarak tabir edebileceğimiz büyük yatırımcılar ard arda satışlar gerçekleştirerek fiyatların destek noktasını kıracak şekilde bir fiyat hareketine sebep olabilirler.

Bu görüntüyle karşılaşan tecrübesiz yatırımcılar, ayı piyasasının başladığını düşünür ve fiyatların daha da alta çekileceğini düşünürler.

 

Ama fiyatlar düştüğü gibi tekrar destek seviyesinin üstüne çıkar ve boğa piyasasında yükselmeye devam eder. Fiyat manipülasyonunu yapan Balinalar, ilgili varlıkları ucuza kapmış olur.

“koinmedya_binance”

Aşağıdaki grafiğe dikkatlice bakınız. Fiyatlar yükseliş trendindeyken hızlıca kısa süreli düşüş yaşayarak alt taraftaki destek çizgisini kırmış. Destek çizgisinin kırılınca piyasada oluşan FUD’dan dolayı yatırımcılar varlıklarını hızlıca elden çıkarmak istiyor.

Sonrasında ayı kapanı kandırmacadan ibaret olduğu ortaya çıkara fiyatlar tekrar destek çizgisinin üstüne çıkarak boğa piyasası içinde yükselişine devam ediyor. Bir başka dikkatinizi  çekmek istediğimiz nokta ise, tek başına destek direnç çizgilerine güvenmek sizi yanıltır, işte bu grafik buna güzel bir örnek..

ayi-tuzagi-koinmedya

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.