Boğa Tuzağı nedir, nasıl tedbir alınır?

Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğa tuzağı, Sermaye piyasalarına giriş yapan yatırımcılar boğa piyasası, ayı piyasası gibi kavramlardan sonra boğa tuzağı, ayı tuzağı gibi kavramlarla da karşılaşmaktadır. Boğa kapanı ya da ayı kapanı olarak da karşımıza çıkabilir. İnglizce olarak “bull trap” olarak ifade edilir. Kripto ticareti sırasında da başarı sağlamak için bu tuzaklara dikkat etmek ve heyecana kapılarak panik işlemleri yapmamak gerekir.


 

Boğa Tuzağı nasıl anlaşılır?

 

Boğa piyasası fiyatların artış eğiliminde olduğu piyasa iken, ayı piyasası da fiyatların düşüş eğilimde olduğu piyasadır. Dolayısıyla boğa tuzağı; ayı piyasası içerisinde seyreden ya da yatay olarak hareket eden trendin direnç noktalarını hızlı bir şekilde kırarak boğa piyasasının başlayacağı yanılgısını oluşturmasıdır. Sanki bir yükseliş trendi başlıyor gibi art arda gelen yükseliş mumlarından sonra piyasanın tekrar direnç çizgilerinin altına çekilerek ayı piyasasına ya da yatay hareketine devam ettiğini görürüz.

 

Aşağıdaki görselde güzel bir örneğini görebilirsiniz. Ayı piyasası içinde fiyatlar düşüşe devam ederken daha önce belli seviyelerde yükselişler yaşayarak direnç noktaları oluşturmuş. Yeşil ile işaretli olan bölgede ise direncin kırılmasıyla beraber artık boğa piyasası başlayacağına dair algıya kapılıp alım işlemine giren yatırımcılar yanılıyor. Aynı zamanda bu görsel, destek ve direnç çizgilerinin neden tek başına yeterli olmayacağının da güzel bir açıklaması. Aksi takdirde sık sık “bull trap” ya da ayı tuzağına yakalanabilirsiniz.

 


boga-tuzagi-koinmedya

 

Borsa gibi manipülasyona açık piyasalarda boğa tuzağı, eli güçlü bir yatırımcı tarafından kurulabilir. Fiyatların yükselmesini sağlayarak bir boğa piyasası başlayacağına dair algı oluşturan manipülatörler, fiyatların şişmesinin ardından elindeki varlıkları da yüksek fiyattan satarak küçük yatırımcıların boğa tuzağına yakalanmasına neden olabilir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Boğa Tuzağı nedir, nasıl tedbir alınır?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.