fbpx
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Boğa Tuzağı nedir, nasıl tedbir alınır?

Boğa Tuzağı nedir, nasıl tedbir alınır?

Boğa Tuzağı nedir, nasıl tedbir alınır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Boğa tuzağı, Sermaye piyasalarına giriş yapan yatırımcılar boğa piyasası, ayı piyasası gibi kavramlardan sonra boğa tuzağı, ayı tuzağı gibi kavramlarla da karşılaşmaktadır. Boğa kapanı ya da ayı kapanı olarak da karşımıza çıkabilir. İnglizce olarak “bull trap” olarak ifade edilir. Kripto ticareti sırasında da başarı sağlamak için bu tuzaklara dikkat etmek ve heyecana kapılarak panik işlemleri yapmamak gerekir.


 

Boğa Tuzağı nasıl anlaşılır?

 

Boğa piyasası fiyatların artış eğiliminde olduğu piyasa iken, ayı piyasası da fiyatların düşüş eğilimde olduğu piyasadır. Dolayısıyla boğa tuzağı; ayı piyasası içerisinde seyreden ya da yatay olarak hareket eden trendin direnç noktalarını hızlı bir şekilde kırarak boğa piyasasının başlayacağı yanılgısını oluşturmasıdır. Sanki bir yükseliş trendi başlıyor gibi art arda gelen yükseliş mumlarından sonra piyasanın tekrar direnç çizgilerinin altına çekilerek ayı piyasasına ya da yatay hareketine devam ettiğini görürüz.

 

koinmedya_paradex

Aşağıdaki görselde güzel bir örneğini görebilirsiniz. Ayı piyasası içinde fiyatlar düşüşe devam ederken daha önce belli seviyelerde yükselişler yaşayarak direnç noktaları oluşturmuş. Yeşil ile işaretli olan bölgede ise direncin kırılmasıyla beraber artık boğa piyasası başlayacağına dair algıya kapılıp alım işlemine giren yatırımcılar yanılıyor. Aynı zamanda bu görsel, destek ve direnç çizgilerinin neden tek başına yeterli olmayacağının da güzel bir açıklaması. Aksi takdirde sık sık “bull trap” ya da ayı tuzağına yakalanabilirsiniz.

 

boga-tuzagi-koinmedya

 

“koinmedya_binance”

Borsa gibi manipülasyona açık piyasalarda boğa tuzağı, eli güçlü bir yatırımcı tarafından kurulabilir. Fiyatların yükselmesini sağlayarak bir boğa piyasası başlayacağına dair algı oluşturan manipülatörler, fiyatların şişmesinin ardından elindeki varlıkları da yüksek fiyattan satarak küçük yatırımcıların boğa tuzağına yakalanmasına neden olabilir.

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Etiketler: