okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-2.25%
Bitcoin
67.872,23 USDT
eth
ETH
-1.63%
Ethereum
3.830,67 USDT
bch
BCH
-5.07%
Bitcoin Cash
464,82 USDT
xrp
XRP
-1.31%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-2.9%
Litecoin
82,77 USDT
bnb
BNB
-0.71%
Binance Coin
599,57 USDT
sol
SOL
-1.51%
Solana
167,58 USDT
avax
AVAX
-3.27%
Avalanche
37,01 USDT
ada
ADA
-2.21%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-3.36%
Poladot
7,38 USDT
doge
DOGE
-3.49%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
1.08%
Shiba Inu
0,00 USDT

Token nedir? Coin nedir? Token ve Coin farkı nasıl anlaşılır?

Coin ile Token arasındaki fark nedir
Coin ile Token arasındaki fark nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Hadi birlikte Token ve Coin farkı nasıl anlaşılır bakalım? Bu iki kelime çoğu zaman eş anlamlı olarak kullanılır ve birçok kişi tarafından karıştırılır. Aslında birbirlerinden tamamen farklı kavramlardır. Peki  kripto paralar ve jetonlar ( Token ) neden karıştırılıyor? Coin ve Token fark nedir?


 Token ve Coin Farkı Nasıl anlaşılır? 

 

token ve coin farkı Token nedir? Coin nedir? Token ve Coin farkı nasıl anlaşılır?

 

Coin ile Token farkı nasıl anlaşılır. Kripto para birimlerinin kitleler arasında hızla popüler olması ve bu teknolojide ortaya çıkan yeni gelişmelere kavramların yanlış kullanılmasına neden oluyor. Birçok jeton, para olarak dolaşımda olmadıkları halde ve asla olmayacağı gerçeğine rağmen, kripto para birimi olarak kabul ediliyor. Tanım aslında basit, para bir değişim aracıdır. Hesap birimi veya bir değer deposudur. Bitcoin tüm bu özelliklere sahiptir, bu nedenle “kripto para=coin” ismini hak ediyor. Ancak, Bitcoin’in başarısından sonra, seri üretilen tüm paralar ve jetonlar, birçoğu gerekli özellikleri yerine getirmese de, “kripto para” olarak adlandırıldı. coinler ve tokenler, kriptografi kullanılarak oluşturulan iki farklı birimdir.

Coin Nedir?

coin-nedir-koinmedya

Coin nedir? Kendi mainneti üzerinde geliştirilen paralardır. Yani kendi blockchain platformları vardır. Coinler (bunlar genellikle altcoinler veya alternatif kripto para olarak da adlandırılır), zaman içinde değer depolayan şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan dijital paralardır. Temel olarak dijital bir para karşılığıdır. Bitcoin en ünlü örnektir. Bitcoin, tüm işlemlerin görülebildiği halka açık ve dağıtılmış dijital defterlere dayanır. Veriler toplu olarak depolanır ve blockchain ağı katılımcıları arasında paylaşılır. Blockchain şeffaflığı garanti eder ve sahtekarlığı ortadan kaldırır. BTC, Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmış orijinal protokole dayanıyor. Bitcoin veritabanını kullanan, Litecoin , Namecoin  Ripple , Monero’da coin olarak kabul edilir. Tabi ki coin nedir denince akla BTC gelir.

Coin, itibari para ile aynı özelliklere sahiptir: bunlar, bölünebilir, kabul edilebilir, taşınabilir, dayanıklı ve sınırlı bir arza sahiptir. İddialı kripto para meraklıları, kripto paraların gelecekteki geleneksel paraların yerini alacakları konusunda ısrar ediyorlar.

Coinlerin  başlıca özellikleri

1) kamuya açık blok zincirine bağlıdırlar – herhangi bir kişinin ağa katılmasına izin verilir;

2) gönderilebilir, alınabilir veya çıkarılabilir.

Şu anda genel olarak kripto paralar, para olarak transfer etmenin dışında hiçbir işlevi yerine getirmez.

Token Nedir?

 

token-nedir-koinmedya

Token nedir? Bunlar ise kendine ait blockchain platformu olmayan paralardır. ERC20 tokenleri gibi. Proje ekosistemi içinde ödeme yöntemi olarak kullanılanılır, kripto paralarla benzer işlevler yerine getirilebilirler. Ancak asıl fark, sahibine ağa katılma hakkı vermesidir. Dijital varlığın işlevlerini yerine getirebilir, bir şirketin payını temsil edebilir, projenin işlevselliğine ve daha fazlasına erişim sağlayabilir. Yeni projelerin başlatılmasıyla, jetonların bilinmeyen yönlerinin işlevselliği artırılabilir. Bir konser için üretilen bilet gibi düşünebilirsiniz. Belirli bir belirli bir zaman için  kullanabilirsiniz, restorana gidemez veya faturanızı konser bileti ile ödeyemezsiniz. Biletin değeri sadece konser salonundadır. Dijital tokenlerde aynıdır – sadece belirli bir projede belirli kullanım durumları vardır. özetle token nedir bu şekilde açıklanabilir.

ilginizi çekebilir: Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Jetonlar bir varlık veya faydayı temsil eder. Bunlar 2 şekilde üretilebilir tahvil jetonları veya Yardımcı Jetonlar. Tahvil jetonları, şirketin hisseleri olarak tasarlanır. Yardımcı tokenler ise projede belirli kullanım durumlarına sahiptir.

Yeni bir kod oluşturmak veya mevcut olanı değiştirmek zorunda kalmayacağınız için, bir jeton oluşturmak daha kolay bir yoldur. Sadece Ethereum gibi platformlardan standart bir şablon kullanırsınız, bunlar blockchain tabanlıdır. Herkesin jetonlarını oluşturmasına izin verir.

Özet Olarak Token ve coin farkı en güzel bura da anlatılmış

 

Token’ler şirket içi ödeme yöntemidir. Tokenler bir şirketin payını sunabilir, yani tahvil gibi düşünülebilir. Şirketin, ürün veya hizmete erişim sağlayabilir ve diğer birçok işlevi yerine getirebilir. Coin’ler, alış ve satış için kullanılabilen para birimleridir. Umarız Coin ile Token arasındaki fark nedir? sorusunun cevabını verebilmişizdir Coin ve token farkını anlamak, o kirptonun tahvil olup olmadıkları konusunda bir ipucu verebilir. Token ve coin farkı nedir anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuşuzdur.

 

Bitcoin fiyat (canlı)

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.