Bitcoin bir ülkede daha ödeme yöntemi olarak kabul edildi

Rusya Maliye Bakanı'ndan Bitcoin yasağına çok net yanıt!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin birçok ülkede yatırımcılar tarafından ilgi görse de çok az ülkede BTC ile ilgili yasal çerçeve var. Bir ülke ise bugün imzalanan yasa ile Bitcoin’i ödeme ve yatırım yöntemi olarak kabul etti.


Brezilya, Bitcoin’i ödeme ve yatırım aracı olarak tanıyan yasayı imzaladı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bugün bir yasayı imzalayarak onayladı. Resmi devlet kurumlarından yapılan açıklamaya göre, bu yasa ülkede Bitcoin’in kullanımı ve ticareti için tam bir yasal çerçeve sağlıyor.

Devlet Başkanı Bolsonaro, Kongre’den geçen yasaya hiçbir düzeltme istemeden imzaladı. Bu yasa, Bitcoin’i bir değerin dijital temsili olarak kabul ediyor. Ayrıca BTC’nin bu Güney Amerika ülkesinde ödeme yöntemi ve yatırım aracı olarak kullanılmasına izin veriyor.

Yürürlüğe giren yasada, kripto paralar için “değerin dijital temsili” ifadesi kullanılıyor. Ayrıca “elektronik olarak transfer edilebilir ve ödeme ya da yatırım yöntemi olarak kullanılabilir” ifadesi yer alıyor.

İlgili – Twitter’den Bitcoin ve Ethereum için sürpriz özellik

kripto para

Bu yasa, imzalandığı günden 180 gün sonra yürürlüğe girecek. Ancak bu yasa Bitcoin’i bu ülkenin resmi para birimi yapmıyor. Yine de Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanım alanını kabul etmesi açısında önem taşıyor. Çünkü bu yasa ile bu ülkede kripto paraların artık daha fazla kullanımının önü açılabilir.

Bu arada bu yasa aynı zamanda kripto piyasasını hangi devlet kurumlarının denetleyeceğini de belirliyor. Buna göre, Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak kullanılması faaliyetlerini Brezilya Merkez Bankası gözetleyecek. BTC’nin yatırım aracı olarak kullanılmasından ise Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sorumlu. Söz konusu yasa da işte bu iki kurum ve buna ek olarak federal vergi dairesinin yardımı ile hazırlanmıştı.


İlgili – Bloomberg analistinden dikkat çeken Ethereum ve Bitcoin tahmini

Bu arada Brezilya Merkez Bankası kendi ulusal dijital parasını çıkarma çalışmaları da yapıyor. Bu paranın ise 2024 yılında çıkarılması planlanıyor.

Daha önce El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin bir ülkede daha ödeme yöntemi olarak kabul edildi
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.