fbpx
ad
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin ağında yeni dönem, Taproot devrede, işte ayrıntılar
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ağında yeni dönem, Taproot devrede, işte ayrıntılar

Bitcoin ağında yeni dönem, Taproot devrede, işte ayrıntılar
0

Bitcoin ağı yeni soft forku, Taproot’a kavuştu. İşte ayrıntılar.

Bitcoin ağında yeni dönem, Taproot devrede, işte ayrıntılar

Bitcoin (BTC) ağı 709,4088 ve 709,632 blokları arasında Taproot soft forkunu başarıyla hayata geçiridi.

Taproot nedir?

Taproot, Bitcoin ağının komut dosyası oluşturma yeteneklerini ve gizliğini geliştirmek amacıyla , Merkelized Abstract Stntax Tree (MAST) kavramını devreye sokan bir soft forktur.

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

Bitcoin madencilerinin %90 kilitlenmesiyle devreye giren Taproot, Bitcoin için pek çok açıdan dönüm noktası olabilecek bir güncelleme.

Taproot, 2017 Ağustos’unda devreye giren, Lightning Network’tan sonra yapılan en önemli güncelleme olarak dikkat çekiyor.

Tanınmış Taproot geliştiricisi Hampus Sjöberg Taproot ile devreye giren MAST mekanizmasıyla ilgili şunları söylüyor:

[MAST] harcama yaparken yalnızca sözleşmenin ilgili kısımlarını ortaya çıkararak akıllı sözleşmelerin daha verimli ve özel olmasına yardımcı olabilir.

 

İlgili: Bitcoin güncel fiyat tahmini, BTC geleceği yorum ve analiz.

Taproot soft forku ne işe yarar?

Sjöberg, Taproot aktivasyonunun Bitcoin’in ağ yükseltmelerini tekrar yapabileceğini gösterdiğine dikkat çekiyor ve bunun “Bitcoin ağının uzun ömürlü olması için son derece önemli.” olduğunu vurguluyor.

Sjoberg’e göre Taproot soft forku, Bitcoin nodelarına çok fazla yüklenilmeden off-chain (blockchain dışı) yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Sjoberg ayrıca, MAST’ın Lightning Network’un gizliliğini de artıracağı görüşünde.

Farklı pek çok Lightning Network geliştiricisi, geçtiğimiz haftalarda İsciçre’nin Zürih kentinde “LN Summit 2021” bünyesinde buluşarak muhtemel güncellemeler üzerinde tartışmıştı.

Son 13 yıl içerisinde Bitcoin topluluğu pek çok Bitcoin hard ve soft forkları ile güncellemeler gerçekleştirdi. Taproot’un ne kadar faydalı olacağı önümüzdeki süreçte kendini gösterecek. Ancak Bitcoin canlılığını korumaya ve güncellenerek yenilenmeye devam ediyor.

Canlı BTC fiyatı: $ 55,495.00

ilgili Bitcoin ETF’si nedir? Bitcoin ETF’ler neden önemli?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.