1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Binance’i geçerek üçüncü büyük olan stabil coin

Binance’i geçerek üçüncü büyük olan stabil coin

Binance’i geçerek üçüncü büyük olan stabil coin
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stabil coin piyasasında dikkat çeken bir gelişme var. Öyle görünüyor ki bir stabil coin Binance USD’yi de geçerek, üçüncü en büyük dolara bağlı stabil coin oldu.


Binance’i geçen stabil coin UST üçüncü en büyük oldu

İlk önce DAI, şimdi de Terra’nın UST coini dikkat çeken gelişmeler kaydediyor.

Terra ekosisteminin stabil coini olan TerraUSD (UST), hızlı büyümesi ile yeni bir eşiği ulaştı. 17 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip stabil coin UST, kripto para sektörünün en büyük üçüncü stabil coini oldu.

Terra’nın stabil coini, üçüncü olmak için Binance USD’nin (BUSD) yerini kaptı. Ancak bu ikisi arasındaki değer farkı çok az, yaklaşık 68 milyon dolar.

Sektörün lider stabil coini ise Tether (USDT). USDT’nin piyasa değeri 82 milyar dolar gibi çok yüksek bir seviyede. İkinci olan USD Coin (USDC) ise 49 milyar dolar piyasa değerine sahip.

Piyasa değerindeki farklılıklar dışında bu stabil coinlerin temel işleyişlerinde de farklılıklar bulunuyor.

İlgili – Güncel Terra – LUNA coin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

USDT, USDC, BUSD ve UST farkı

Stabil coin TerraUSD (UST) nedir?

BUSD, fiat destekli bir stabil coin. Dolaşımdaki BUSD’un değeri kadar nakit para Paxos’ta tutuluyor. Daha doğrusu nakit para ya da eşdeğer geleneksel varlıklar.

USDT ve USDC’nin yapıları ise benzer. Her iki şirket de piyasaya sürdükleri coin kadar doları rezerv hesaplarda tuttuklarını iddia ediyor.

Ancak Terra’nın stabil coini UST ise çok farklı bir yapıya sahip. Burada geleneksel varlıklar, merkezi bir kuruluş elinde tutmuyor. Bu stabil coinin değeri coini bas ve yak mekanizması ile ayarlanıyor.

Burada bir UST basmak için 1 dolar değerinde LUNA coin almanız ve yakmanız gerekiyor. Tersi de geçerli. Her seferinde 1 LUNA’yı 1 UST’ye çevirdiğinizde bu UST yok edilir.

Ayrıntılar için bakınız: Terra LUNA coin ve UST nedir ve geleceği nasıl?

Kaynak