Binance borsasından BNB fiyatına pump yaptıracak etkinlik!

Binance coin burn
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Binance borsası BNB fiyatını etkileyecek bir etkinliğe daha imza attı! Dünyanın en büyük kripto borsası, geleneksel coin burn etkinliğinin 18.sini gerçekleştirdi.

Binance Coin Burn BNB fiyatını nasıl etkiler?

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, her 3 ayda bir gerçekleştirdiği coin burn işlemlerinden bir yenisini daha gerçekleştirdi.

Popüler borsa kısa süre önce, 18. Coin Burn Etkinliği kapsamında yaklaşık 800 milyon dolarlık Binance coin (BNB)’i dolaşımdan kaldırdı.

 

Binance borsasından BNB fiyatına pump yaptıracak etkinlik!


İlgili: Güncel Binance Coin (BNB) fiyat tahminleri: 2022-2025

 Peki coin burn nedir? Hangi amaçla böyle bir işlem gerçekleştiriliyor?

Kripto para sektöründe “coin yakma” terimi, söz konusu blockchain üzerinden erişilemeyen bir adrese belirli miktarda token gönderme sürecini ifade eder.
Projelerin veya platformların bunu yapmadaki amacı, ICO aşamasında piyasaya sürülen coinleri azaltmak, dolaşımdaki toplam coin miktarını düşürmek ve böylece arz talep dengesini yatırımcı lehine korumaktır.  

Coin burn denince, aklımıza ilk Binance geliyor. Kripto para borsası, kendi tokeni BNB’nin değer kaybetmemesi için her  3 ayda bir belli miktarda tokeni piyasadan geri satın alarak yakıyor ve böylece BNB’nin değerini yüksek tutmayı hedefliyor. Bu da kripto yatırımcılarına, arz azaldıkça BNB’nin değerinin zamanla artacağını gösteriyor.

Binance borsasından BNB fiyatına pump yaptıracak etkinlik!

Binance, bu yakma işlemleri ile projenin başında belirlediği toplam arz miktarını (200 milyondan 100 milyona) yarıya düşürmeyi planlıyor.

 

Şimdi son coin burn etkinliğine dönecek olursak; bu işlem dolar cinsinden bugüne kadarki en büyük token yakma işlemlerinden biri olarak kayıtlara geçti.

(Yazımızı yayına hazırladığımız sırada yakılan token miktarının fiat para cinsinden karşılığı 798.887.962$’a tekabül ediyor.)

Ekim ayında gerçekleştirilen 17. yakma işleminde ise 640 milyon dolar değerinde yaklaşık 1.3 milyon BNB yakılmıştı.

Binance borsasısının resmi web sitesinde paylaşılan bir duyuruya göre, coin burn sonrasında 1.684.387.11 BNB yakıldı. Böylece toplam BNB arzı 166.801.148 BNB’ye düşmüş oldu.

Bu arada bu tokenlerden 6296’sı, yanlışlıkla ölü cüzdanlara gönderilen BNB’leri takip eden Binance Pioneer Burn programı tarafından yakıldı. Otomatik yakma programı Binance Pioneer Burn, BNB’nin fiyatına ve o çeyrekte üretilen blok sayısına bakıyor ve ne kadar BNB yakılacağını otomatik olarak belirliyor. 

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki; bu otomatik yakma işlemi Binance borsası tarafından gelir elde etmek amacıyla gerçekleştirilmiyor.

Bunun yerine; BNB’ler, Binance Smart Chain’in otomatik yakma mekanizması aracılığıyla dolaşımdan kaldırılmak üzere toplanıyor.

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Binance borsasından BNB fiyatına pump yaptıracak etkinlik!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.