fbpx
  1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Beklenen an geldi! Ethereum tarihinde bir ilk!

Beklenen an geldi! Ethereum tarihinde bir ilk!

Beklenen an geldi! Ethereum tarihinde bir ilk!
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum tarihinde bir ilk gerçekleşti! Sadece bir ay içinde, Ethereum ağında beklenen o an geldi!

Ethereum tarihi bir an yaşıyor! Arz artışı ilk kez negatife döndü!

EIP-1559‘un ağa deflasyonist bir baskı getirmesi bekleniyordu. Gerçekten de öyle oldu! 

Aynı zamanda Ethereum üzerinde deflasyonist bir baskı oluşturan bu güncelleme, ETH fiyatındaki son yükseliş üzerinde de etkili oldu.

Beklenen an geldi! Ethereum tarihinde bir ilk!

EIP-1559, geçtiğimiz ay Ethereum ağına geldiğinde, ETH arzının büyüme hızını yavaşlatacağı söyleniyordu. Ancak son 24 saat içinde ETH arzı hiç artmıyor; aksine küçülüyor.

Ağda son 24 saatte çıkarılandan daha fazla Ethereum yakıldı. Bu da dünküne kıyasla bugün daha az ETH olduğu anlamına geliyor. Ethereum uzmanları bu gelişmenin ağ için bir ilk olduğunu ifade ediyor.

Ethereum EIP 1559 nedir? Tam olarak ne işe yarar?

Londra hard forku ile birlikte ağda başlatılan EIP-1559 güncellemesi, ağ üzerinden daha fazla işlemin gerçekleşebilmesi için blok boyutlarının genişlemesine ve işlem ücretlerinin yakılmasına izin veren bir kod değişikliğiydi.

 

Nitekim Ethereum ağı bir süredir, NFT’ler ve borç verme protokolü Aave ve Uniswap gibi merkezsiz finans uygulamaları yüzünden tıkanıklıkla mücadele ediyordu. Çünkü giderek popülerleşen ve hatta bir çılgınlık boyutuna gelen bu tür araçlar ağın sınırlı kaynaklarını kullandığı için, gas ücretlerinde inanılmaz artışlar oldu.

Esasen EIP-1559, gas ücretlerini doğrudan düşürmeyi değil; bu ücretleri daha istikrarlı ve öngörülebilir hale getirmeyi amaçlıyordu.

Güncelleme, her işlem için bir taban ücret talep edecek, ücretleri de ağ işlemlerini doğrulayan madencilere vermek yerine, taban ücretler yakılacaktı (yani, erişilemeyen bir cüzdana gönderilerek dolaşımdan çekilecektii). 

Bitcoin’den farklı olarak, bu uygulamanın arkasındaki fikir, nihai bir sınırı olmayan toplam ETH arzını azaltmaktı. Sonuç olarak, Ethereum’un fiyatı, arzındaki azalmanın da etkisiyle teorik olarak talebi karşılamak için artacaktı.

Burada bir de şöyle bir gerçek var; EIP-1559, ETH arzının büyüme oranını düşürecek. Ancak ETH arzını illaki düşürecek diye bir durum söz konusu değil.

Çünkü üretilen her blokta madenciler, hala yeni çıkarılan ETH’yi elinde tutar. Bu oran, yakılan taban ücretlerden daha yüksek olduğu sürece, toplam ETH arzı artar. Ancak artık durum böyle değil, en azından bugün için.

Perşembe ve cuma günlerini kapsayan 24 saatlik bir dönemde arz artışı negatife döndü. Yani madencilere verilen 12.500 ila 13.000 ETH’den daha fazla ETH yakıldı. Ethereum işlemlerine yönelik yüksek talep dönemlerinde, taban ücret yukarı doğru ayarlandığında böyle bir şey gerçekleşebilir. 

DeFi Pulse kurucu ortağı Scott Lewis ve Week in Ethereum News’in kurucusu, Ethereum tarihinde bunun bir ilk olduğunu söylüyor. Ve Ethereum’un deflasyonist bir varlığa dönüşümünün ilk örneği olduğuna inanıyor.

 

Ultrason Money’ye göre, kod değişikliği 5 Ağustos’ta faaliyete girdiğinden beri 188.000’den fazla ETH yakıldı. Bu da yaklaşık 736 milyon dolara denk geliyor.

Değişiklik, ETH fiyatındaki son yükseliş üzerinde de etkili oldu. Ethereum, 4 Ağustos’ta 2.516 dolar iken; dün 4.000 dolara kadar yükseldi. Bu, mevcut fiyatlardan bir ayda %56 gibi muazzam bir artış demek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.