BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Ayı piyasası boyunca kaç kripto para projesi öldü?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Ayı piyasası boyunca kaç kripto para projesi öldü?

Ayı piyasası boyunca kaç kripto para projesi öldü?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Araştırmalar, ayı piyasası devam ederken çok sayıda kripto para projesinin piyasadan silindiğini ortaya koydu. Peki bu projeler neden başarısız oldu?

Coinopsy ve DeadCoin’in araştırmalarına göre 1000’den fazla kripto para projesi öldü

DeadCoins ve Coinopsy’den gelen verilere göre, 2018’de yaklaşık 1000 farklı kripto para projesi öldü . Bu kripto projelerinden bazıları ayı piyasasının mağdurlarıydı. Ölü kripto projelerinin çoğu, ICO’ları bile düzenlenmiş, dolandırıcılık projeleriydi.

DeadCoins ve Coinopsy tarafından hazırlanan ölü kripto para projelerini içeren listede Bitconnect’te yer alıyor. BitConnect tarihteki en büyük kripto bağlantılı Ponzi program dolandırıcılıklarından biri olarak kabul ediliyor.

Hayata geçirilmeyen projelerle ilgili en kapsamlı bilgi kaynaklarından birini derleyen Deadcoins, şu anda en az 934 kripto para projesinin piyasadan silindiğini ortaya koydu. Temmuz 2018’de, DeadCoins yaklaşık 800 kripto projesi öldü demişti. Ayrıca Coinopsy, artık aktif olmayan 483 dijital para projesininin daha olduğunu söylüyor.

Coinopsy’ye göre bir kripto projesi, tokeni kurucuları tarafından yarıda bırakılmışsa, bir dolandırıcılık projesi ise veya web sitesi artık çalışmıyor ise ölü sayılabilir.

Coinopsy, ayrıca işlem hacmi olmayan veya işlem onaylama düğümlerinin tokeni desteklemediği durumlarda da kripto para projesi öldü olarak kabul edilebileceğinin belirtiyor. Fakat kripto para birimini destekleyen yazılımla ilgili çözülmemiş teknik sorunlar varsa, kripto inaktif olarak kabul ediliyor.

Özellikle Coinopsy, ölü paraları şu şekilde sınıflandırmıştır:

  • Ölü ICO coinleri
  • Ölü Joke (şaka) coinleri
  • Abandoned (Terkedilen) ölü coinler
  • Ölü Scam (dolandırıcılık) coinleri

Coinopsy tarafından tanımlanan 113 ICO ölü coin var. Peki ICO ölü coinler ne anlama geliyor?

Ölü ICO coinler nedir?

ICO düzenlemiş, ancak platformları ile ilgili herhangi bir ürün veya güncelleme sunmayan projelere denir.

Kripto paralar ayrıca pump-dump ya da manipülasyon amaçlı kullanılmış ve hiç kabul görmemiş ise ölü ICO coinler (Coinopsy tarafından) olarak görülüyor.

Wall Street Journal : Ölü kripto projelerin çoğu kripto projelerini aynen kopyalamış

Joke coin nedir?

Coinopsy’ye göre bir, sadece şaka yapma niyetiyle başlatılan ve yararlı bir dijital varlık olma konusunda ciddi bir planı olmayan kriptodur.

Coinopsy’de şaka kriptoları olarak listelenen 17 kripto para bulunuyor. Ayrıca, Coinopsy, dolandırıcılık amaçlı ortaya çıkarılan en az 40 kripto para projesi ve 313 adet de terkedilmiş coin (Abandoned dead coin ) olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal (WSJ) da, aktif olmayan kripto projelerini araştırdı. WSJ’nin en son araştırma bulguları, 2017 ve 2018’de ICO’lar aracılığıyla fon toplayan kripto projelerinin % 15’inden fazlasının white paper’ının diğer kripto para projelerinden aynen kopyalandığını ortaya çıkardı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.