fbpx
BTC : 507983 ₺ ETH : 34200 ₺ XRP : 8.502 ₺ LTC : 1481.3 ₺ USDT : 13.77 ₺ XLM : 2.66 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!

Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!

Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi! Bu Bitcoin kullanıcısı aslında çok basit bir yanlış yaptı. Ancak sonuçta 16 milyon dolar değerinde BTC’yi hackerlere kaptırdı.


Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!

Bir Bitcoin sahibi, Electrum cüzdanın eski bir versiyonu indirdi. Tabii bu hatası 1,400 BTC kaybetmesine sebep oldu. Şu an bu kadar kripto paranın değeri yaklaşık 16,302,020 dolar ediyor.

Tabii parayı çalan saldırgan, bu kadar serveti transfer etmek için ise 29 Ağustos’ta sadece 36.89 dolar işlem ücreti ödemiş.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise söz konusu adresi artık kara listeye aldıklarını söylüyor.

Kötü niyetli aktörler Electrum sunucusu ele geçirdi

2019 yılında saldırganlar Electrum’u hack yaparak çok sayıda ağdaki cüzdana saldırdığında haberlere konu olmuştu. Kötü niyetli sunucularla meşru sunucuları dışarıda bırakarak başarılı bir şekilde Sybil saldırısı gerçekleştirmiştiler.

Söz konusu dönemde düğümlerin yüzde 71’i saldırganların eline geçmişti. Sonuçta kullanıcılara sahte hata mesajları giderken, saldırganlar da kullanıcılardan kötü amaçlı yazılım bulaşmış cüzdanları indirmelerini istiyordu. Bu yazılımlara ise güvenlik güncellemesi süsü verilmişti.

İlgili – Kripto dünyasının başına gelen 290 hack olayında ne kadar para çalınmıştır dersiniz?

Yazılım güncellemelerini mutlaka yapın

Söz konusu saldırının yaşandığı dönemde Electrum geliştiricisi Thomas Voegtlin, tüm kullanıcılardan yazılımlarını güncellemelerini istemişti. Öyle görünüyor ki herkes bu sözleri ciddiye almamış ve cüzdanını güncellememiş.

Cüzdanın 3.3.4 dışındaki tüm eski versiyonları bu saldırıya açık. Tabii eski bir versiyonu kullanan bir kişi de 1,400 BTC kaybetmekten yakınıyor.

Kullanıcı yaşadığı kaybı şöyle açıklıyor: “2017 yılından bu yana açmadığım cüzdanımda 1,400 BTC vardı. Aptalca bir şey yapıp eski bir Electrum cüzdanı kurdum…. 1 BTC transfer etmeye çalıştım ama devam edemedim. Önüme bir uyarı mesajı çıktı ve fonları transfer etmeden önce bir güvenlik güncellemesi yapmamı istedi. Ben güncellemeyi yaptım ve anında bakiyemdeki tüm paralar scam adresine aktarıldı.”

Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi! Bu Bitcoin kullanıcısı aslında çok basit bir yanlış yaptı. Ancak sonuçta 16 milyon dolar değerinde BTC’yi hackerlere kaptırdı.

İlgili – Hackerlardan 4.5 milyon dolarlık Bitcoin tehdidi!

Kripto para sektörü henüz gelişmeye devam eden bir alan. Bundan dolayı sık sık hack saldırıları ve güvenlik açıkları görüyoruz. Ancak kripto topluluğu da bu saldırılara karşı güncellemeler çıkararak önünü almaya çalışıyor. Bundan dolayı varlıklarınızın olduğu cüzdanları ve diğer donanımları güncel tutmak önem taşıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: