Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!

Bitcoin nedir? BTC nasıl alınır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi! Bu Bitcoin kullanıcısı aslında çok basit bir yanlış yaptı. Ancak sonuçta 16 milyon dolar değerinde BTC’yi hackerlere kaptırdı.


Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!

Bir Bitcoin sahibi, Electrum cüzdanın eski bir versiyonu indirdi. Tabii bu hatası 1,400 BTC kaybetmesine sebep oldu. Şu an bu kadar kripto paranın değeri yaklaşık 16,302,020 dolar ediyor.

Tabii parayı çalan saldırgan, bu kadar serveti transfer etmek için ise 29 Ağustos’ta sadece 36.89 dolar işlem ücreti ödemiş.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise söz konusu adresi artık kara listeye aldıklarını söylüyor.

Kötü niyetli aktörler Electrum sunucusu ele geçirdi

2019 yılında saldırganlar Electrum’u hack yaparak çok sayıda ağdaki cüzdana saldırdığında haberlere konu olmuştu. Kötü niyetli sunucularla meşru sunucuları dışarıda bırakarak başarılı bir şekilde Sybil saldırısı gerçekleştirmiştiler.

Söz konusu dönemde düğümlerin yüzde 71’i saldırganların eline geçmişti. Sonuçta kullanıcılara sahte hata mesajları giderken, saldırganlar da kullanıcılardan kötü amaçlı yazılım bulaşmış cüzdanları indirmelerini istiyordu. Bu yazılımlara ise güvenlik güncellemesi süsü verilmişti.

İlgili – Kripto dünyasının başına gelen 290 hack olayında ne kadar para çalınmıştır dersiniz?

Yazılım güncellemelerini mutlaka yapın

Söz konusu saldırının yaşandığı dönemde Electrum geliştiricisi Thomas Voegtlin, tüm kullanıcılardan yazılımlarını güncellemelerini istemişti. Öyle görünüyor ki herkes bu sözleri ciddiye almamış ve cüzdanını güncellememiş.


Cüzdanın 3.3.4 dışındaki tüm eski versiyonları bu saldırıya açık. Tabii eski bir versiyonu kullanan bir kişi de 1,400 BTC kaybetmekten yakınıyor.

Kullanıcı yaşadığı kaybı şöyle açıklıyor: “2017 yılından bu yana açmadığım cüzdanımda 1,400 BTC vardı. Aptalca bir şey yapıp eski bir Electrum cüzdanı kurdum…. 1 BTC transfer etmeye çalıştım ama devam edemedim. Önüme bir uyarı mesajı çıktı ve fonları transfer etmeden önce bir güvenlik güncellemesi yapmamı istedi. Ben güncellemeyi yaptım ve anında bakiyemdeki tüm paralar scam adresine aktarıldı.”

Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi! Bu Bitcoin kullanıcısı aslında çok basit bir yanlış yaptı. Ancak sonuçta 16 milyon dolar değerinde BTC’yi hackerlere kaptırdı.

İlgili – Hackerlardan 4.5 milyon dolarlık Bitcoin tehdidi!

Kripto para sektörü henüz gelişmeye devam eden bir alan. Bundan dolayı sık sık hack saldırıları ve güvenlik açıkları görüyoruz. Ancak kripto topluluğu da bu saldırılara karşı güncellemeler çıkararak önünü almaya çalışıyor. Bundan dolayı varlıklarınızın olduğu cüzdanları ve diğer donanımları güncel tutmak önem taşıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Tek bir hata ile yok olan 1400 Bitcoinin hikayesi!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.