1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Artık Çok Geç- Hiçbir Şey Bitcoin Protokulünü Durduramaz

Artık Çok Geç- Hiçbir Şey Bitcoin Protokulünü Durduramaz

Artık Çok Geç- Hiçbir Şey Bitcoin Protokulünü Durduramaz
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Hiçbir şey Bitcoin protokolünü durduramaz. Kısa bir süre önce bir Blockchain konferansındaydım. Kripto paranın ve Blockchain teknolojisinin geleceği hakkında bir konuşma yaparken panel katılımcılarından biri cesur bir açıklama yaptı. “Üç yıl sonra artık Bitcoin hakkında konuşmayacağız” dedi.


https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/giphy-downsized.gif
O an içimden gecenler

Hiçbir şey Bitcoin protokulünü durduramaz

Bu ifadeyi duyduktan sonra tepkimi mükemmel bir şekilde yakalaması açısından – aynı zamanda üç yıl önce, 2014-15’te, Bitcoin fiyatının düştüğü ve Wall Street’teki tüm öfkenin büyülü “Blockchain teknolojisi” olduğu zaman- bu ifadeyle tekrar paylaşmak istedim. Bugün bunu tekrar görüyoruz, bu kez Wall Street tiplerinden değil, silikon vadisinden, teknoloji insanlarından.

Eh, ben de topa sert gireyim öyleyse..

2028 yılına gelindiğinde, Bitcoin protokolü küresel ölçekte güvenli ve sansüre dayanıklı değer işlemleri için standart olacaktır. Ağ etkisi arttıkça, Bitcoin Blockchain’in üzerine birden fazla uygulama katmanı inşa edilecek ve dünya daha önce hiç olmadığı gibi değer ve ticaret akışını görecek. Para, saf bilgi gibi akacak – anında, güvenli, pratik olarak ücretsiz, açık ve programlanabilir!

Artık para göndermeyeceğiz, para akışı yapacağız.

Bitcoin’in ardındaki teknolojinin neler olduğunu gerçekten bir kez kavradıktan sonra her şey belli oluyor. Ve hayır, herkesin severek ağzında dolaştırdığı “Blockchain” den bahsetmiyorum. Blockchain’in sadece sistemin bir parçası olduğu Bitcoin protokolünden bahsediyorum.

Bitcoin Protokulünü Durdurulamaz

https://koinmedya.com/wp-content/uploads/2018/03/internet.png
Pantera Capital görüntü
  • Bitcoin, paylaşılan bir veritabanının durumu üzerinde sürekli olarak anlaşmaya varılan bilgisayarlardan oluşan bir ağdır.
  • Ağ, Bitcoin yazılımını çalıştıran gerçek bilgisayarlar olan Düğümlerden oluşur. Bugün itibariyle, tüm dünyada yaklaşık 10.000+ düğüm var.
  • Hepsi, düğümler arasında oybirliği ile mutabakata varılmadan değiştirilemeyen bir dizi önceden belirlenmiş kurallar aracılığıyla anlaşmaya varırlar. Kurallar her katılımcıyı senkronize halde tutar ve ağın bütünlüğünü sağlam tutar.
  • Paylaşılan veri tabanı, Bitcoin blok zinciridir ve bu, Bitcoin tarihinde yapılmış olan her işlemin kronolojik sırayla, ispat kanıtı ile güvenli bir şekilde kurcalanması ve kamuya açık bir kaydıdır. Çünkü herkes herkesi izliyor, kimse aldatamaz.

BTC protokolünün basit zarafeti, çalışmasını sağlayan şeydir. Bu üç basit bileşenle, tabii ki, ağda kabul edilen tek para birimi olan bitcoin, şimdi eşler arası internet değeri transferleri için temel protokolümüz var. Bu temel katmanın üzerine inşa edilecek yeni uygulamalar ve protokoller için olanaklar sınırsızdır. Lighting Network (Yıldırım Ağı gibi) neredeyse anında ve neredeyse ücretsiz işlemleri mümkün kılan şeyler zaten bir gerçek.

Uber ya da AirBnB’nin neredeyse on beş yıl önce nasıl hayal edilemeyeceği gibi, artık hayal edilemez olan mali uygulamalar, Bitcoin yazılımının açık kaynak doğasıyla sağlanan izinsiz yeniliklerden ortaya çıkacak.

Ölüm, Vergiler ve Bitcoin

“Bu yüzden Bitcoin mükemmel bir fikir. Karmaşık sistemin ihtiyaçlarını karşılar, çünkü bu bir kripto para birimidir, fakat tam olarak sahip olmadığı, kaderini belirleyebilecek bir otoritesi olmadığı için. Sahibi, milyonlarca kişidir. Ve şimdi kendi başına bir varlık olması için yeterince uzun bir sicili var. ”- Nassim Nicolas Taleb

11 yıldır kesintisiz çalışan, zincirin kendisinde neredeyse sıfır finansal kayıp olan Bitcoin, dünyanın en güvenilir ve güvenli finansal ağı haline geldi. Geçerli bir BTC işlemi gönderdiğinizde, gönderileceği arabanıza bahsine girebilir ve girmiş olduğunuz alıcı tarafından alınacaktır.

Ağ saldırıları, istenmeyen postalar, sosyal saldırılar, çatallar, hükümet çatışmaları, FUD saldırıları, karma güç ve madencilik saldırıları, çekişmeli sert çatal saldırıları ve daha yakın zamanlarda vicdansız grupların marka kaçırmalarına kadar her türlü saldırıya maruz kalmıştır. Bitcoini yok etmek için her türlü yolu denediler . Tüm saldırılar başarısız oldu ve sonuç olarak ağ daha da esnek hale geldi.

Azalan riskler

Lindy Etkisi, her ek hayatta kalma süresinin, teknoloji gibi şeyler için daha uzun bir ömür beklentisi içerdiğini belirtmektedir. Kuruluşundan dokuz yıl sonra, BTC protokolün ve ağın bütünlüğü için bir tehdit oluşturacak en büyük risklerin üstesinden geldi. Her geçen gün, zincire eklenen her bir blok ile ağdaki güveni ve ağ etkisini daha da artıyor.

Protokol Kusuru

En erken risklerden biri, BTC’nin protokol seviyesinde ölümcül bir kusur olduğudur. Kripto para birimin emekleme döneminde olduğu 2009-2010 yıllarında, insanlar yazılımın ne kadar güçlü olacağından pek emin değillerdi, çünkü henüz büyük zorluklarla karşılaşmamışlardı. 2011 yılında, dünyanın en iyi mühendisleri ve şifreleme uzmanları bu riskin neredeyse sıfıra indirildiğini biliyorlardı.

Hükümet Riskleri

2013’e gelindiğinde, ikinci Bitcoin hiper döngüsünde, en büyük risk dünyanın hükümetlerinden geliyordu – ABD Bitcoin’i yasaklarsa? Ya hükümetler Bitcoin’in sahibi olmayı yasadışı sayarsa? New York Bitlicense, son derece önemli bir örnek oluşturdu, ancak 2013’ün sonunda, dünyanın en azından özgür ve demokratik ülkelerinde bu risk de sıfıra indi.

Pazar Zorlukları

Ve sonra Mt. Gox, 2014’teki en büyük ve en popüler Bitcoin borsasının hacklenerek, yarım milyar doların üzerinde para kaybettiği ve yeni doğan kripto-para piyasalarının bütünlüğünü tehlikeye atan şeydi. Bitcoin ticareti için değerli ikincil piyasaları kaybetme riski, herkesin kafalarında baş gösteriyordu, ancak sağduyu hakim oldu ve 2017’ye kadar, dünyanın her yerinde çok sayıda düzenlenmiş ve sağlam kripto-para borsaları gerçekleştirildi.

Ağdaki bölünmenin temel nedeni işlemsel ölçeklenebilirlik olsa da, Bitcoin bugün hala iyi çalışıyor çünkü Segwit gibi temel katman iyileştirmeleri %30 benimsenmiştir. Lighting Network (Yıldırım Ağı) gibi ikinci katman uygulamaları, VISA ve diğer ödeme ağları ölçeğindeki işlemleri kolaylaştırmak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Yazılımı koruyan ve yükselten mühendisler, BTC protokolünün her yönüyle geliştirmelerle çalışmakta zorlanıyorlar.

Muhtemel Zorluklar

Her yeni teknoloji gibi, bu erken gelişim ve benimseme aşamalarında daha fazla zorluklar olacaktır. Bitcoin’in statükoya meydan okuyup mali dünyadaki kazançlı pozisyonlarını kırması, bu saldırıların devam edeceğini, yoğunluğunu ve kapsamını artacağını varsaymak için yeterli sebep. Merkezi olmayan protokollerin güzelliği, saldırılara karşı dirençli olmaları ve kırılgan olmamalarıdır.

BTC başarısız olabilir mi? Evet, hiçbir şey imkansız değildir. Yukarıda bahsettiğim örnekler göz önüne alındığında, bu noktada olasılıklar oldukça düşük, fakat hiçbir şey kesin değil. Sorun şu ki, mevcut haliyle başarısız olabilir, ancak teknoloji akışkan ve yazılıma uyar.

bkz:Son 7 günün önemli Bitcoin haberleri

Nassim Nicolas Taleb’in sözleriyle son verelim, “Başarısız olabilir; ama şimdi nasıl çalıştığı anlaşıldıkça kolayca yeniden keşfedilecek. ”

Kaynak: Miquel Cuneta

Artık hiçbir şey Bitcoin Protokulünü durduramaz. Siz bu konuda hakkıda ne düşünüyorsunuz?