BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin vs. Litecoin! Altın ve gümüş
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin vs. Litecoin! Altın ve gümüş

Bitcoin vs. Litecoin! Altın ve gümüş
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve litecoin, altın ve gümüş nasılsa onlarda öyle. Bu kripto para dünyasında altın ve gümüş gibi karşımıza çıkıyorlar. Altın mı gümüş mü, sizce aynı kulvardalar mı? İkisi kıyaslanabilir mi?


Bitcoin ve Litecoin Arasında Seçim Yapsanız Hangisini Seçerdiniz?

Bitcoin ve Litecoin arasında seçim yapmak durumunda kaldınız mı? Gün geçmiyor ki, kripto para dünyasında yeni oluşumlar ortaya çıkmasın. Bir bakıyoruz pek çok Kripto para platformu yeni yaklaşımlar, yeni amaçlar ve başka şirketler ile (öncelikle ICOlar vasıtasıyla) yeni birleşimler oluşturuyor yeni varlıklar başlatıyorlar.

Piyasa da müthiş bir rekabet ve yarış ortamı hüküm sürüyor. Eğer mantıklı hareket etmek ve fazla riske girmek istemiyorsanız ve bu kripto dünyasında kumar oynamadan iş yapmak istiyorsanız, size iki tane en sağlam kripto para öneriyoruz. Bitcoin ve litecoin.

Bitcoin ve litecoin, aynı paranın iki yüzü gibi de düşünülebilir. Bitcoin öncüydü, her şeyi ilk olarak o belirledi. Değeri altın gibi. Litecoin ise ona karşılık gelen gümüş görevi görüyor. Daha düşük değere sahip bir kripto para ama daha yaygın ve günlük olarak daha çok kullanışlı. Bu iki seçenekten hangisi size uyar? Esasen soru epey ilginç ve birçok faktörü bünyesinde barındırıyor. Şimdi sizlere bu faktörleri kısaca anlatalım:

 Yatırım amaçlı bir Kripto para seçmek

Kripto para dünyasını sadece borsa amaçlı kullanan pek çok şirket var. Başarılı da oluyorlar. Gelişmeye devam eden bu piyasanın dalgalı hali, bilinçli yatırımcıların doğru zamanlarda yaptıkları işlemlerle kazanç sağlamalarına imkan veriyor. Eğer sizin de amacınız bu ise, tek birini seçmeniz için çok belirgin bir neden yok. Tüm kripto paralardan seçebilirsiniz.

Eğer yatırım planlıyorsanız, önemli bir miktarda coin alma niyetiniz var ise ve ilerde çok karla satacağınızı umuyorsanız, o zaman bu iki coin arasındaki fark çok da önemli değil. Çünkü Litecoin’in piyasa değeri Bitcoin’i çok yakından takip ediyor.

Eğer birini seçmek durumundaysanız Bitcoini seçmek daha mantıklı. Çünkü daha çok biliniyor, daha uzun süredir piyasada ve bu onu dengeleyen bir özellik. Pek çok ödeme sistemi ve e-ticaret sistemleri Bitcoin kabul ediyor. Bu açıdan Litecoin büyük kardeşi Bitcoinden çok da farklı değil. O nedenle eğer Bitcoin batarsa emin olun Litecoin de batar.

Kullanmak için bir seçim yapmak

Kripto paradan para kazanmak gibi bir niyetiniz yoktur belki. Belki de niyetiniz altta yatan diğer amaçlardır. Güvenli ve merkeziyetsiz olmaları ilginizi çekiyordur belki. Tüm işlemlerinizde bir kripto para seçmek isteseniz hangisi olurdu? En mantıklı size hangisi geliyor?

Stabil olmasından dolayı belki Bitcoin diyeceksiniz ama ben tersini öneriyorum. Litecoin, Bitcoin’in yerini alabilme özelliği güçleniyor ve sabitleniyor. Aslında ikisinin de benzer bir rotası olmalı.

Bu iki coinin farklı işlem özellikleri de var bir yandan. Litecoin daha hızlı işlem yapmak için tasarlanmış (Bitcoin’den çeyrek kat daha hızlı), daha az işlem ücreti sağlıyor ve haliyle daha az birikmiş işler çıkıyor karşınıza. Nasıl altın ile gümüşe herkes değer veriyor ama ikisinin de yapısı farklı. Burada da durum aynı sayılır.

Bunun iki nedeni var. iki coinin de hedefi farklı. Bitcoin çok değerli olunca onu elde etmek çok zor oluyor. Bu zorluk birazda proof-of-work modeli işlem sürecine sahip olmasına bağlı. Gelecekte değişme özelliği var mı? Belki. O yüzden sık sık işlem yapanlar için daha iyi bir seçenek.

 Durumun gelişmesine imkan vermek

Altın aslında gümüşün değerini destekleyen bir meta. Bu iki değerli maden gibi, Bitcoin ve litecoin bir araya gelip kripto para dünyasına hakim olabilirler. Bunun demek değil ki, ikisinden birisini seçmek zorundasınız. Bu şekilde bir karar almak için piyasa çok çok yeni.

Bu nedenle bir seçim yapmak için acil bir durumunuz yoksa, piyasanın nasıl geliştiğini görmek için biraz daha beklemeniz iyi olur. Bu arada piyasayı yakından takip edip neler etkiliyor  anlamaya çalışın. Önümüzdeki yıllar neler gösterecek göreceğiz ancak kripto paraların yeryüzünden kalkma ihtimali olmadığı gibi, belki de devlet destekli paralar haline gelecekler.

Bitcoin hakkında bilgi almak için tıklayınız

Litecoin hakkında bilgi almak için tıklayınız

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.