1. Anasayfa
  2. İncelemeCoin
  3. Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleri

Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleri

Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Anchor Protocol, temelde Terra’nın UST gibi stabil coinleri üzerinden faiz geliri elde etme imkanı sağlayan bir kripto para projesi. Temel amacı ise Terra’nin stabil coinlerinin kullanım alanını genişletmek. ANC ise projenin yönetim tokeni. Terra’daki çöküş bu projeyi de etkiledi. Ayrıntılara bakalım.


Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleri

Anchor Protocol, Terra blockchain üzerine kurulu merkezsiz bir para piyasası. Anchor kullanıcılara bir stabil coin olan TerraUSD (UST) yatırmaları durumunda yıllık yüzde 20 oranında sabit faiz öneriyor. Terra ekosisteminde değeri ABD Doları’na bağlı olarak çıkarılan stabil coin UST ile ilgili ayrıntılar için aşağıdaki makalemize bakabilirsiniz.

İlgili – Terra LUNA coin ve TerraUSD (UST) nedir?

Diğer yandan UST ödünç almak isteyenler ise Terra’nın yerel kripto parası bLUNA (bonded LUNA) teminatı yatırabilirler. Anchor buradaki ödünç verme ve alma işlemlerini sadece LUNA ile sınırlı tutmayacak. Çünkü protokolün diğer hisse ispatı (proof of stake) katman 1 ağlar için de destek getirme planları var. Mesela en başta Solana’nın yerel kripto parası SOL olabilir.

Peki, Anchor Protocol nereden getiri elde ediyor. Ödünç alanların UST için teminat olarak yatırdığı LUNA coinler stake yapılıyor. Böylece protokol de gelir elde ediyor.

ANC token nedir?

Anchor Protocol’ün yerel kripto parası ve enflasyonist protokol tokeni ise ANC. Bu token sahiplerine yönetim hakları tanınıyor. Aynı zamanda token sahipleri protokolün kazançlarından bir hisse elde ediyor.

ANC token Nisan 2022’de TOP 100 en büyük kripto para listesine girmişti.  Ancak Terra LUNA ekosistemindeki çöküş bu coin ve projeyi de vurdu. ANC coin, Mart 2022’deki 7 dolar seviyesinden Haziran 2022’de 0.1433 dolar seviyesine kadar yüzde 99’lük bir çöküş yaşadı. 50,206,598 dolar piyasa değeri ile 344. sıraya kadar geriledi.

Anchor Protocol nedir ve geleceği nasıl? ANC coin haber ve gelişmeleriAnchor Protocol / USD fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

Anchor Protocol (ANC) ile ilgili önemli veriler ise şöyle:

  • Tüm zamanların en yüksek değeri: 8.31 dolar (19 Mart 2021)
  • Tüm zamanların en düşük değeri: 1.27 dolar (28 Ocak 2022)
  • ANC coin dolaşımdaki arz: 350,381,852.32 ANC
  • Toplam arz: 1,000,000,000 ANC
  • Maksimum arz: 1,000,000,000 ANC

İlgili – Güncel Terra – LUNA coin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Anchor Protocol (ANC) kimin?

Anchor Protocol, Terra tabanlı bir uygulama ve Terraform Labs (TFL) tarafından kuruldu. Piyasaya sürülmesi ile TFL’nin Cosmos SDK tabanlı Terra blockchain üzerinde üç temel vizyonunu gerçekleştiriyor. Bunlar şöyle: UST ödemeler, Anchor aracılığıyla tasarruflar ve Mirror Protocol aracılığıyla yatırım.

Stabil coin TerraUSD (UST) nedir?

Anchor Protocol’ün başlıca kullanım amacı, Terra’nın stabil coini olan UST’ye olan talebi artırmak. Çünkü Anchor, UST sahiplerine yüzde 20 faiz getirisi sunuyor.

Anchor aynı zamanda UST gibi Terra tabanlı stabil coinlerin kullanım durumlarını genişletmek için Mirror Protocol ve TFL’nin Chai cüzdanlarıyla da entegrasyon içinde çalışıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.