1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Analistten endişe verici kripto kışı öngörüsü

Analistten endişe verici kripto kışı öngörüsü

Analistten endişe verici kripto kışı öngörüsü
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası yılın başından bu yana önemli ölçüde düşüş yaşadı. Son gelişmeler üzerine bir analist 2018 benzeri bir kripto kışının kapıda olduğunu söylüyor.


Analistten endişe verici kripto kışı öngörüsü

ABD’de enflasyon hızla yükseliyor. Analistler ise Fed’in faiz oranlarında yüzde 1.5’e doğru 6 artış yapabileceğini öngörüyor. Böyle bir hareket ise pandemi döneminin politikalarını sonlandıracak. Yaklaşık iki yıldır süren pandemi döneminde ise riski yüksek varlıklar ralliler yaptı.

Yüksek enflasyon geçim masraflarını artırır. Bu da özellikle bireysel yatırımcıların yatırım potansiyelini düşürür. Çünkü geçen yılki astronomik rallide bireysel yatırımcılar kilit rol oynamıştı.

Kripto paralar bu yıl enflasyona karşı etkili bir yöntem olarak kalmada zorluk çekti. Çünkü ABD tüketici fiyat enflasyonu Ocak ayında yüzde 7.5 olurken, Bitcoin fiyatı aynı dönemde yüzde 18 değer kaybetti.

FxPro’da kıdemli finansal analist olan Alex Kuptsikevich şöyle diyor:

“Yükselen faiz oranları ve özel birikimlerin tükenmesi kripto para piyasasını olumsuz etkileyecek. Bu da 2018 yılındakine benzeyen bir ‘kripto kışı’ başlatacak.”

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

2018 benzeri kripto kışı

800 milyar dolara kadar ralli yapan kripto para piyasası 2018’de keskin bir düşüş gördü. Ardından ise 2021 yılının başına kadar da 400 milyar doların altında kaldı.

Analistten endişe verici kripto kışı öngörüsü

Piyasalar 3 yıl boyunca sessizliğe gömülmüştü

Şu an piyasa 1.8 trilyon dolarda. Kasım ayında gördüğü seviyeden tam olarak 1 trilyon dolar kaybetti. İsveç bankası UBS de bu yılın başında kripto para piyasasında keskin bir düşüş olabileceği uyarısında bulunmuştu. Piyasadaki volatilite artık yatırımcılara cazip gelmiyor.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: Bitcoin’de düşüş bitti mi?

Diğer yandan Huobi CEO’su Du Jun da CNBC’ye yaptığı açıklamada, 2024 yılı sonu ya da 2025 yılı başına kadar başka bir Bitcoin boğa rallisi beklemediğini söyledi. Ayrıca kripto paraların muhtemelen değerinin yarısını yitireceğini de sözlerine ekledi.

Kuptsikevich ise 20,000 dolar – 25,000 dolar bölgesinin yatırımcıları yeniden çekmek için iyi seviyeler olduğunu düşünüyor. Ancak ona göre muhtemel düşüş 30,000 dolara olacak.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: