1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ampleforth nedir? Güncel AMPL coin haber ve gelişmeleri

Ampleforth nedir? Güncel AMPL coin haber ve gelişmeleri

Ampleforth nedir? Güncel AMPL coin haber ve gelişmeleri
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ampleforth (AMPL) farklı bir arz yapısı kullanan bir tür stabil coin. Değerini sabit tutmak için cüzdanlardaki AMPL coin sayısını artırıp azaltarak fiyat istikrarı sağlıyor. Ampleforth (AMPL) ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Ampleforth (AMPL) nedir?

Ampleforth (AMPL) Ethereum üzerinde çıkarılan bir tür stabil coin. Ethereum üzerinde çalışan Ampleforth protokolü, bir grup kullanıcıyı teşvik ederek, kripto paranın değerini ABD Dolarına eşit tutmaya çalışıyor. Bunu yaparken de piyasadaki diğer stabil coinlerden farklı bir yöntem kullanıyor.

Stabil coinler, değerini bir varlığın değerine eşit tutmaya çalışan coinler. Bir anlamda piyasadaki dalgalanmayı sabit bir değere dönüştürmeye çalışan kripto paralar. Bunu yapmanın birçok yolu var.

Mesela DAI’nin değeri Maker protokolünde kilitli bir sepet varlığa bağlı ve bu varlıklar tarafından destekleniyor. Diğer yandan USDT’nin değeri ABD Doları’na bağlı ve geleneksel muhafaza hizmetinde bulundurulan her bir dolara karşı bir USDT çıkarılıyor.

İlgili –  CEEK VR nedir ve geleceği nasıl? Güncel CEEK coin haber ve gelişmeleri

Ampleforth ise diğer stabil coinlerden farklı bir yöntem kullanıyor fiyat istikrarı için.

Ampleforth yazılımı, mevduatlara güvenmek veya borç vermek ve geri almak yerine, “yeniden temellendirme” adı verilen bir süreçte her 24 saatte bir AMPL coin arzını programlı bir şekilde yeniden ayarlıyor.

Eğer AMPL tokene olan talep atar ve AMPL token fiyatı da 1 doları geçerse, arz otomatik olarak artıyor. Eğer talep düşerse, arz da düşer.

Bu şekilde AMPL, esnek bir kripto para birimi örneği. Burada arz değişebilir. Ancak arz değiştikçe kullanıcıların toplam arzın aynı oranını elinde tuttuğunu da söyleyebiliriz. Yani arzın yeniden yapılanmasından önce toplam arzın yüzde 1’ine sahiptinizse, arz değişimi sonrası yine aynı oranda AMPL token sahibi olursunuz.

İlgili – Stabilcoin nedir? Öne çıkan Stabil Coinler hangileridir?

Ampleforth (AMPL) grafiği

Ampleforth nedir? Güncel AMPL coin haber ve gelişmeleriAmpleforth (AMPL) grafiği

Yukarıdaki grafikte, AMPL coinin zaman zaman 1 dolar seviyesinin çok üzerine ya da çok altına yükselip indiği görülebilir. Ancak 24 saatte bir yapılan programlı yeniden ayarlama ile olması gereken seviyeye geri dönüyor.

  • AMPL coin tüm zamanların en yüksek değeri: 4.04 dolar ( 12 Temmuz 2020)
  • AMPL coin tüm zamanların en düşük değeri: 0.2945 dolar (31 Ekim 2019)

İlgili – MX Token nedir ve geleceği nasıl? Güncel MX haber ve gelişmeleri

Ampleforth Governance Token (FORTH) nedir?

Ampleforth Governance Token (FORTH) yani Ampleforth Yönetim Tokeni, adından da belli olduğu gibi Ampleforth (AMPL) projesinin yönetim token. Bu yazı hazırlanırken, CoinMarketCap verilerine göre en büyük 424. coin ve 7.84 dolardan işlem görüyor.

Kaynak