1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Ambargolarla boğuşan ülkeden çok önemli kripto para kararı!

Ambargolarla boğuşan ülkeden çok önemli kripto para kararı!

Ambargolarla boğuşan ülkeden çok önemli kripto para kararı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

İran Ticaret Bakanlığı, ülkedeki ticareti desteklemek amacıyla ithalat için kripto para ödemelerinin kullanılmasını onayladı. Detaylar haberimizde.

Ambargolarla boğuşan ülkeden çok önemli kripto para kararı!

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, devam eden uluslararası ticaret yaptırımları nedeniyle ithalat için kripto para biriminin kullanımını onayladı.

Yerel basında yer alan haberlere göre Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, kripto para birimlerinin ticaret için kullanımını ve ülkedeki Bitcoin (BTC) ve kripto madencilerine yakıt ve elektrik sağlanmasını ana hatlarıyla belirten ayrıntılı düzenlemelerin onaylandığını doğruladı.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Reza Fatemi Amin, alınan kararın ardından yakıt ve elektrik sağlanması ile ilgili tüm detayların ele alındığını ve düzenlendiğini belirtti.

“Yakıt ve enerjinin nasıl sağlanacağı, lisansların nasıl atanacağı ve verileceği dahil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili tüm konular tasarlandı” 

Alınan karar ile yerel işletmeler, ABD doları veya euro ödemeleri yerine kripto para birimleri kullanarak İran’a araç ve bir dizi farklı ithal mal ithal edebilecekler. İran ticaret bakanlığı daha önce kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımının Eylül 2022’ye kadar dış ticarette yaygın olarak kullanılacağını belirtmişti.

İlgili: DeFi nedir?

İran’a yönelik uluslararası ticaret yaptırımları, büyük ölçüde, ülkeyi küresel bankacılık sisteminden çıkaran nükleer programına muhalefetten kaynaklanıyor. İran’da ticari yaptırımlardan kurtulmak amacıyla kripto paralara yöneldi.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, Haziran 2021’de ülkedeki 30 kripto madenciliği merkezine işletme ruhsatı verirken, yeni madencilik operasyonlarının kurulması için 2.500’den fazla izin onaylandı.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Merkeziyetsiz yapısı ile uluslararası ödemelerde çok önemli bir yeri olan kripto paraların yaygın kullanımı bu sene Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sırasında yaptırımlarla karşılaşan Rusya’da da gündemin ana konularından birisi olmuştu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: