BTC : 82634 ₺ ETH : 2804 ₺ XRP : 1.871 ₺ LTC : 356.4 ₺ USDT : 7.655 ₺ XLM : 0.582 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Alman bankalarının yüzde 58’i negatif faiz uyguluyor: Şimdi ne olacak?

Alman bankalarının yüzde 58’i negatif faiz uyguluyor: Şimdi ne olacak?

Alman bankalarının yüzde 58’i negatif faiz uyguluyor: Şimdi ne olacak?
0

Deutsche Bankasının Alman bankaları üzerinde gerçekleştirdiği analize göre Alman bankalarının yüzde 58’i negatif faiz uyguluyor.  Bu durum Bitcoin ve kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?


Alman bankalarının yüzde 58’i negatif faiz uyguluyor

Bilindiği üzere Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarının yüzde negatif 0,5’e çekti (% -0,5). Ancak bankacılık maliyetleri ve likidite talebi etkisi ile AB genelinde ticari bankalar, mevduat hesaplarına düşük de olsa pozitif faiz verebiliyordu. Zamanla bankalar da merkez bankası politika faiz oranlarına uyum sağlamak zorunda kaldı. Deutsche Bankasının Alman bankaları üzerinde gerçekleştirdiği analiz, ilginç sonuçları ortaya seriyor. Alman bankalarının yüzde 58’i sıfırın altında faiz uyguluyor.

Bazı bankalar negatif faiz için 100 bin euro alt taban koyarken bazıları da bu alt limiti 1 milyon euro’ya yükseltiyor. Bir banka ise sıfırın altında faiz uygulanacak mevduat miktarını 1 euro’nun altına çekmiş durumda. 1 euro’luk hesaplara bile negatif faiz uygulanıyor.

Lütfen Bkz: Alman Bankasının radikal kararı Bitcoin fiyatlarını etkiler mi?

koinmedya_brave

Deutsche Bankasının hazırladığı bankalar ve faiz oranları listesini aşağıda görüyoruz.

negatif faiz Alman bankalarının yüzde 58'i negatif faiz uyguluyor: Şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacak?

Faizi en yalın ifadelerle parayı elde tutmanın maliyeti şeklinde tanımlayabiliriz. Yani 100 bin euro’su olan bir vatandaş, faiz oranlarının yüzde 10 olduğu bir ülkede parasını evinde tutarsa 10 bin dolarlık bir kaybı olur. Bu 10 bin doları parayı elde tutmanın maliyeti olarak görebiliriz. Bu nedenle 10 bin dolarlık gelire neden olan faiz oranları, vatandaşları paralarını mevduat hesaplarında tutmaya teşvik ediyor.

Ancak faiz oranları negatifse yukarıda anlatılan hikaye tersten gerçekleşiyor. Parayı bankada tutmak maliyetli hale geliyor. Bu durumda üç alternatif karşımıza çıkıyor:

i- İnsanlar paralarını evlerinde tutar.

ii- İnsanlar paralarını finansal varlıklara çevirir (ya bankada yada evlerinde saklar).

iii- İnsanlar paralarını nakit ihtiyaçlarından dolayı bankalarda tutmaya devam eder.

Gemini borsasının sahipleri Winklevoss kardeşlere göre küresel piyasalarda 17 trilyon dolarlık sıcak para negatif faiz oranlarından mağdur ve alternatif yatırım kanalları arıyor. Bu alternatifler içerisinde altın, emlak, hisse senetleri, Bitcoin ve dijital varlıklar ve diğer alternatif yatırım araçları karşımıza çıkıyor.

Lütfen Bkz: Yatırım araçları sıralamasında Bitcoin kaçıncı sırada?

Kaynak