Algorand ALGO giki yıldır bulunduğu yerden yukarı çıkmamaya özen gösteren bir kripto parayken ne oldu da son bir hafta %90 değer kazandı?


Algorand ALGO’yu ne tetikledi?

Algorand ALGO iki yıldır önemli bir harekette bulunmamıştı ancak bu hafta inanılmaz bir yükseliş göstererek %90 değer kazandı. 2 dolarlık seviyeyi aşan ALGO 2.44 dolara ulaştı. ALGO kripto para sıralamasında 17. sırada  piyasa değerine sahip bir kripto. 2019 yılından bu yana böyle bir değer görmemişti.

Kısa notlar:

algorand algo

  • Algorand açık kaynak, blockchain tabanlı bir network ve çok geniş çaplı uygulamaları destekliyor. Blockchain 2019 yılında hizmete girdi ve “pure proof of stake” (PPoS) algoritmasını kullanıyor. Bu algoritmanın mucidi Silvio Micali bir MIT pofesörü . Algoranda’a göre  PPoS algoritması her token sahibini  ALGO staking ile blok onaylayıcı yapıyor. Ancak blok onaylayıcılar her yeni blok eklendiğinde  rastgele ve gizlice seçiliyor. Bu durum kullanıcıların sistemde eşit şansa sahip olması ve sistemin de merkeziyetsiz olması anlamına geliyor.
  • ALGO’nun  fiyatının bu kadar hızlı artmasının arkasında bir kaç faktör söz konusu olabilir. Ağustos 31 ‘de, Latin Amerika varlık tokenizasyon ve blockchain altyapısı firması Koibanx, El Salvador ile Algorand’ın teknolojisnin üzerinde blockchain altyapısı geliştirme anlaşması imzaladı. ” Bunun üzerine BK merkezli dijital varlık broker GlobalBlock’da satış trader  olan Alexandra Clark bir mailde şöyle söyledi:

Bu ölçüde bir projenin teknolojisi olarak seçilmek demek Algorand’ın hız, ölçülebilirlik, stabilite ve güvenlik açısından yeterli olduğunun göstergesidir.”

  • Algorand  ayrıca kullanım alanlarını DeFi, NFT, merkez bankası dijital para birimleri ve ödemelere kadar genişletmiş durumda. Şu anda blockchain 83 milyon dolar toplam değere sahip kilitli DeFi protokolünü bünyesinde barındırıyor.
  • Haziran ayında  blockchain tabanlı dijital varlık yönetim firması , Arrington Capital, 100 milyon dolarlık fon ile Algorand üzerinde inşa edilen projelere yatırım yapmıştı.

Kaynak