1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Aelf nedir ve geleceği nasıl? Güncel ELF token haber ve gelişmeleri

Aelf nedir ve geleceği nasıl? Güncel ELF token haber ve gelişmeleri

Aelf nedir ve geleceği nasıl? Güncel ELF token haber ve gelişmeleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Aelf, blockchaine özel işletim sistemi (OS) geliştirme düşüncesi ile yola çıkan bir kripto para projesi. Projenin yerel parasının ismi ise ELF token. Aelf ve ELF token ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Aelf nedir?

Aelf, Ethereum benzeri, çok katmanlı, çok zincirli (multi chain) bir blockchain ekosistemi. Aelf üzerinde Linux benzeri açık kaynak bir işletim sistemi olan Aelf OS geliştirildi. Bununla daha uyumlu bir dApp ekosistemini oluşturmak amaçlanıyor.

Aelf, merkezsiz bir bulut bilgi işlem ağı kuruyor. Bunun için de hem iç hem de dış yan zincirler (side chain) ile birlikte Yetkilendirilmiş Hisse İspatı (Delegated Proof of Stake – DpoS) konsensüs mekanizması kullanıyor. Aelf platformunun yerel kripto parası olan ELF ise bir ERC-20 tokeni.

Aelf’in temel amacı

Aelf nedir ve geleceği nasıl? Güncel AELF token haber ve gelişmeleri

Blockchain platformlarının çoğu, bilgisayarlar, sunucular ve diğer cihazların bir düğüm (node) olarak çalışabileceğini varsayar. Ancak sadece ASIC madencilik donanımları özellikle blockchain teknolojisi ile çalışmak için tasarlandı. Aelf ise bu durumu değiştirmek istiyor. Bunun için blockchain tabanlı bir işletim sistemi (OS) kuruyor. Böylece bizim cihazlarımız temel seviyeden değişim geçirerek daha sezgisel bir dApp kullanımına kapı açacak.

Microsoft’un erken dönem Windows işletim sistemi ile mobil dostu Android OS’u kıyaslarsanız, akıllı telefonların internet kullanımına yaptığı katkı daha net görünecek. Android, mobil internet için tasarlanan bir işletim sistemi. Aelf OS’un ise Android’in çok ötesine geçme potansiyeli olan bir yapısı var.

ELF token nedir?

Aelf ve Aelf OS, Singapur merkezli bir platform. Bu platformun yerel kripto parası ise ELF token. ELF, ERC-20 türü bir token.

Aelf’in tokeninin maksimum arzı 1,000,000,000 ELF. Zirve değerini ise 7 Ocak 2018 tarihinde 2.77 dolarda kaydetmişti.

Özel ICO token satışı Aralık 2017’de düzenlendi ve bu olay sırasında 250,000,000 ELF satışı yapıldı. Bu da maksimum arzın yüzde 25’ine denk geliyor. Yatırımcılar arasında ise Alphabit, Blockchain Ventures, ChainFunder, Draper Dragon ve FGB Capital gibi girişim sermayesi şirketleri var.

Aelf nedir ve geleceği nasıl? Güncel ELF token haber ve gelişmeleri

Aelf ELF token fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

ELF token ile ilgili önemli veriler ise şu şekilde:

  • ELF token tüm zamanların en yüksek değeri: 2.77 dolar (7 Ocak 2018)
  • ELF token tüm zamanların en düşük değeri: 0.03501 dolar (13 Mart 2020)
  • ELF token dolaşımdaki arz: 544,480,200 ELF (Nisan 2022 itibariyle)
  • ELF token toplam arz: 880,000,000 ELF
  • ELF token maksimum arz: 1,000,000,000 ELF

ELF token fiyatı son bir yılda ise en fazla 1.31 dolara kadar çıkabildi. Bu zirve bile ATH değerinden çok uzak. 2022 yılı başında ise piyasa geneli gibi düşüş yaşıyor. Haziran 2022 itibariyle ile kırmızı bölgenin derinliklerinde ve yeniden dip seviyelere gerilediğini görüyoruz.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.