ABD’de Fed ve büyük bankalardan ilk somut dijital dolar adımı

dijital euro
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkez bankası Fed, bir dizi banka ile dijital dolar konusunda ilk somur adımlar atmaya başladı. Yeni bir sistemin artık testleri yapılıyor. ABD, artık CBDC konusunu daha ciddiye alıyor. Özellikle de FTX çöküşünden sonra bu konunun önemi daha da arttı.


ABD’de Fed ve büyük bankalardan ilk somut dijital dolar adımı

ABD’nin birkaç büyük yatırım bankası ve kredi kuruluşu, ülkenin merkez bankası Fed ile bir araya gelerek dijital dolar üzerinde çalışmaya başladı.

Bu çalışma çerçevesinde merkez bankası dijital parası (central bank digital currency – CBDC) olarak adlandırılan dijital doların bir versiyonu üzerine 12 haftalık “proof-of-concept” (PoC) testleri yapılacak. 15 Kasım’da yapılan resmi açıklamada, bu projenin resmi ortakları arasında MasterCard, Wells Fargo, HSBC ve Citigroup olduğu bildirildi.

Bu kripto para sektörü için önemli bir adım. Özellikle dünyanın ikinci en büyük kripto para borsası FTX’in geçen hafta çökmesinden sonra bu çalışmaların başlaması dikkat çekici.

İlgili – FTX krizinin Huobi’yi de vurduğu ortaya çıktı: İşte, zararın boyutu

Hızlı ödemeler için CBDC

dolar ABD’de Fed ve büyük bankalardan ilk somut dijital dolar adımı

ABD yönetimi, şimdiye kadar CBDC konusunda çok rahattı. Buna rağmen Çin ve Nijerya gibi ülkeler kendi dijital paraları konusunda bir adım öne çıkıyor.

Haberlere göre, ABD’nin test ettiği bu dijital dolar versiyonu, “düzenlenmiş ödemeler ağı tasarımı” olarak adlandırıyor ve sadece ABD Doları’nda çalışacak şekilde geliştirildi. Bu sistem, ticari bankalarla çalışıyor. Burada müşterinin yatırdığı para tokenize edilmiş paraya çevriliyor. Ödemeler ise paylaşılan blockchain üzerinden merkez bankası rezervleri üzerinden gerçekleştiriliyor.


İlgili – Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Reuters’e göre, testler sırasında bankaların dijital dolar tokenlerini ortak ve paylaşılmış defterde (ledger) nasıl kullandıklarını gösterecek. Böylece ödeme süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

CBDC PoC aynı zamanda birden fazla paranın olduğu işlemlere ve düzenlenmiş stabil coinlere de genişletilebilir. Testler sırasında dijital dolar tokenleri tam değiştirilebilir ve diğer para birimleri ile geri ödenebilir olacak.

Fed’in New York İnovasyon Merkezinin Başkanı Per von Zelowitz ise şöyle diyor:

“Para ve bankacılık geliştikçe ABD’de varlıkların tokenize edilmesi ve finansal piyasa altyapılarının geleceği üzerine araştırmaları ilerletmek adına bankacılık topluluğu ile de iş birliği yapmak önemli hale geldi.”

İlgili – Dünyanın en büyük Bitcoin balinasının hangi hükümet olduğuna şaşıracaksınız

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD’de Fed ve büyük bankalardan ilk somut dijital dolar adımı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.