ABD’de enflasyon açıklandı! Bitcoin nasıl etkilenecek?

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Çalışma Bakanlığı, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon beklentilerin üzerinde çıktı. Bitcoin nasıl etkilenecek? Detaylar haberimizde.

ABD’de enflasyon açıklandı! Bitcoin nasıl etkilenecek?

ABD Çalışma Bakanlığı, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Geçtiğimiz ay veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. ABD’de enflasyon artışı devam ediyor. ABD enflasyon verisi aylık bazda yüzde 1,3 yıllık bazda ise yüzde 9,1 olarak gerçekleşti. Bu oran 41 yılın en yüksek seviyesi.

Bir önceki ay %8,6 olarak gerçekleşen enflasyon için tahmin yıllık bazda %8,8’e yükselmesiydi. Fiyatlar genel seviyesinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile Bitcoin düşüşe geçti.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Lider kripto para birimi son 24 saat içerisinde %2,75 değer kaybetti. Bu değer kaybı Bitcoin’in 20,000 doların altına gerilemesine neden oldu.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Bitcoin, Çalışma Bakanlığı’nın tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) %9,1’e yükseldiğini bildirmesinin ardından Bitstmap borsasında gün içi en düşük 18.916 dolara düştü. Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkması ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırması için daha da fazla baskı yapacak.

TÜFE’nin yayınlanmasından birkaç dakika sonra BTC yaklaşık %4, ETH ise yaklaşık %5 düştü. NASDAQ, Dow Jones ve S&P 500 gibi geleneksel piyasa göstergeleri de büyük ölçüde düşüşte. Fed’in şahin para politikaları, tüm kripto endüstrisi için büyük bir düşüşe neden oldu. Bitcoin, on yılın en kötü mali çeyreğine tanık oldu. Fed, faiz artırmaya devam ettikçe Bitcoin için büyük bir rallinin gelmesi mümkün görünmüyor.


Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinamarketcap verilerine göre 19,438 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in toplam değeri 369 milyar dolara geriledi. BTC, kripto piyasasının %42,6’sını domine ediyor.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Günlük Bitcoin fiyat hareketleri

ABD’de enflasyon açıklandı! Bitcoin nasıl etkilenecek?

Kripto piyasasının toplam değeri de 869 milyar dolarlık seviye ile son 18 ayın en düşük seviyelerinde dolaşıyor.

Kripto piyasasının toplam değerindeki değişim (Tüm zamanlar)

ABD’de enflasyon açıklandı! Bitcoin nasıl etkilenecek?

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD’de enflasyon açıklandı! Bitcoin nasıl etkilenecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.